1 Ekim 2011 Cumartesi

Karlıova Belediye Başkanı: Polis Direkt Ateş Açtı

BDP’li Karlıova Belediye Başkanı Ferit Çelik, polisin vurduğu 30 yaşındaki Gülistan Tosun’un akli dengesinin bozuk olmadığını ve dur ihtarı yapılmadan gündüz vakti vurulduğunu söyledi.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 29 Eylül günü Turgut Özal Mahallesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü yakınında geçen Gülistan Tosun, polisin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı. İlk gelen bilgiler, kadının Türkçe bilmediği için dur ihtarına uymadığı yönündeydi. Türk medyası ise kadını “şüpheli” ilan etti, ardından da akli dengesinin “bozuk” olduğunu öne sürerek polisi aklama yarışına girdi.

HAYATİ TEHLİKEYİ ATLATTI

BDP’li Karlıova Belediye Başkanı Ferit Çelik, ağır yaralanarak Bingöl hastanesine kaldırılan çocuk sahibi kadını bugün hastanede ziyaret etti. ANF’ye konuşan Çelik, kadının hayati tehlikeyi atlattığını söyledi: “(Gülistan Tosun’u) hastanede ziyaret ettim. Daha yoğun bakımda ancak hayati tehlikeyi atlatmış durumda.”

POLİS DUR İHTARINDA BULUNMADI

Olayın nasıl geliştiğini anlatan Çelik, Tosun’un rahatsızlanan çocukları için ilaç almaya çıktığını belirterek, “Yaya gelirken, yol üstünde bir köpek havlamış ve o da kendisini karakola doğru atmış. Polisler de ateş açmış” dedi.

Polisin “dur” ihtarında bulunmadığını kaydeden Çelik, “Saat 17.00 idi. Karanlık değildi” diyerek o saatte her şeyin net bir şekilde görünür olduğunu söyledi. “Polis Emniyet önünde her geçene ateş mi edecek” tepkisinde bulunan Çelik, ailenin de baskı altında olduğunu belirtti.

AİLE BASKI ALTINDA

Kadının yakınları ile görüştüğünü ifade eden Çelik, ailenin baskı altında olduğunu ve korktukları için suç duyurusunda bulunmak istemedikleri ifade etti.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: