10 Nisan 2012 Salı

Hürmüz Boğazı'nda Senaryo Değişebilir


Kuveyt'in, olası bir savaş durumunda petrol sevkiyatının aksamaması için stratejik Hürmüz boğazıyla ilgili "faklı senaryolar" üzerinde çalıştığı bildirildi. Kuveyt petrol şirketi Kuwait Petroleum Corp'un (KPC) üst yöneticisi Faruk el-Zanki, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyanın en önemli petrol geçiş noktalarından Hürmüz boğazıyla ilgili birçok senaryonun tartışıldığını, ancak henüz bir plan üzerinde anlaşılamadığını açıkladı.

KPC'den, Hürmüz boğazının kapatılması durumunda yapılacaklara ilişkin planlar hazırlanmasının istendiğini belirten Zanki, Körfez İşbirliği Konseyi'nin daha önce acil durum senaryoları üzerinde çalıştığını, ancak bunları yeniden ele alarak, bütün taraflarca kabul edilecek somut bir plan hazırlamaları gerektiğini belirtti.

Zanki, dünya petrol sevkiyatı için hayati önem taşıyan Hürmüz boğazıyla ilgili çalışmaların, Körfez İşbirliği Konseyi ile koordinasyon içinde yürütülmesi gerektiğine de işaret etti. İran yönetimi, nükleer tesislerine yönelik askeri müdahaleye misilleme olarak, dünya petrolünün beşte birinin geçtiği Hürmüz boğazını kapatma tehdidinde bulunmuştu.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: