7 Aralık 2012 Cuma

Batı Kürdistan’da YPG’yi Tasfiye Planı

Batı Kürdistan'ın Halk Savunma Gücü YPG'ye karşı Güney Kürdistan'da KDP merkezli komplovari girişimlerin bir belgesi daha ortaya çıkarıldı.


HEWLER - Batı Kürdistan’da bazı Kürt partilerinin YPG’yi tasfiye amacıyla anlaşmaya vardıkları ortaya çıktı. Anlaşmaya göre, Özgür Suriye Ordusu ile koordineli çalışacak bir askeri güç oluşturulacak. Temel amaç ise, YPG’nin Batı Kürdistan’daki tek askeri güç olmaktan çıkarılması ve dışlanması.
http://www.xeber24.net adlı internet sitesi, Hewler’de Batı Kürdistanlı partilerin düzenledikleri toplantıya katılan bir yetkilinin Batı Kürdistan’daki diğer bir parti yetkilisine gönderdiği mektubu yayınladı.

1 Aralık 2012 tarihli mektupta parti yetkilisi, Federe Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani ve Dr. Hemid Derbendi başkanlığında yapılan toplantılarda ulaşılan sonuçlardan söz ediyor. Mektupta, “yeni bir döneme başladık, bu da Hewlêr’de düzenlenen toplantılar serisi sonucunda atılan büyük adımlar sayesinde gerçekleşti. Diyaloglarda herkes olumlu bir ruhla hareket etti ve bu da objektif olarak gösterildi. Bu da ortaklığımızın siyasi belgesini tamamlamamızı sağladı. Bu belge genelin görüşü ile kabul edilmiş ve birliğimizin temel ilkesidir. Bazı zorluklar çıkmasına ve özellikle bazı kişilerin yetkilerini koruma istemlerine rağmen, sonuçta Dr. Hemid Derbendi’nin desteği ile bu engelleri aşabildik. Yine herkesi razı olduğu yeni bir örgütsel iskeleti ortaya çıkarabildik. Ayaklarımız yere sağlam basabilmemiz için bölge hükümetinin Sayın Başkan Mesut Barzani’nin doğrudan talimatları ile birçok defa maddi ve manevi destek sunacağının garantisini vermiştir” ifadeleri yer alıyor.

Gerçekleşen toplantılarda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve ÖSO içerisinde bulunan ‘özgürlük taburları’ ile ilişkilerin sürdürülmesi konusunun da tartışıldığını yazan yetkili, ÖSO ile koordineli çalışacak ve Kürt bölgesinde ‘Özgür Ordu’ rolünü oynayacak bir askeri gücün oluşturulacağını belirtiyor.Mektuba göre temel amaç, “PYD güçlerinin etrafındaki çemberin daraltılması, YPG’nin Batı Kürdistan’da tek askeri güç olarak tanınmaması ve dışlanması.”
YPG’ye karşı oluşturulacak bu askeri gücün Federe Kürdistan Yönetimi tarafından maddi ve manevi olarak destekleneceğini de ekleyen parti yetkilisi, KDP tarafından bunun için belli bir bütçe ayrılacağını, başlangıç için de bir milyon dolar verileceğini ileri sürüyor.

ÖSO İLE KOORDİNELİ ÇALIŞACAK, YPG DIŞLANACAK

Mektupta konuyla ilgili ifadeler şöyle:

“Tartışmalar sonucunda bu birlik içinde ortaklık yapan bütün partilerin Özgür Suriye Ordusu içindeki bütün üye ve taburlarını çekerek, askeri bir güç çatısı altında birleştirmeleri kararını aldık. Bu da Özgür Suriye Ordusu’nun yardımı ve ittifakı ile gerçekleşecek. Oluşturulacak askeri güç Özgür Suriye Ordusu ile koordineli çalışacak. Görevi Kürt bölgesinin askeri sorumluluğu olacaktır. Yani Kürt bölgesini Baas rejiminden kurtarmak için Kürt bölgesinde Özgür Ordu rolünü oynayacak. Bu şekilde bu güç Özgür Suriye Ordusu’nun işbirliği ve bölge hükümetinin desteği ile PYD güçlerinin etrafındaki çemberi daraltabilecek. Bu karar özellikle Savunma Birliklerinin (YPG kastediliyor) Serêkaniye’de görüldüğü gibi rolünün çok öne çıkması ve artık Kürt bölgesinde tek askeri güç olarak öne çıkmasından sonra alındı. Bu nedenle oluşturulan bu birlik doğrudan bölge hükümetinin desteği ve özellikle Sayın Başkan Mesut Barzani’nin kontrolünde Özgür Suriye Ordusu’ndan “Halk Savunma Birlikleri” olarak tanımlananları uzaklaştırmasını isteyecek. Bu da, belirtilen gücün (kast edilen YPG’dir) bölgede tek güç olmaması ve dışarıda tutulması için yapılıyor. Özellikle birliğin dış ilişkileri kısa bir süre içinde birlik için siyasi ve meşru bir perde bulacak. Bu şekilde var olan bütün Kürt taburlarının birliği devam edecek. Ardından ise bu tabur, bir Kürt askeri gücü olarak, güçlü bir şekilde ilan edilecek. O zaman PYD’ye bağlı Savunma Birlikleri ile yarışabiliriz. Bu nedenle bölge hükümeti (Güney Kürdistan hükümeti kast ediliyor) bölgede eğitim gören bütün güçleri birliğe teslim edecek. Bu da güçlü bir Kürt ordusunun kurulması için yapılıyor. Ayrıca birliğin askeri çalışmalarını yürütmesi için PDK tarafından belli bir bütçe ayrılacak. Başlangıç için de bir milyon dolar parça parça verilecek. Bu şekilde örgütlü ve askeri bir güçle, bölge hükümetinin desteği ile ülke toprağına geçebiliriz. Yine bu şekilde ortada tek askeri güç olarak görülen ve halkımıza karşı bir tehdide dönüşe Savunma Birliklerinin (Kast edilen YPG) gücünü kırıp uzaklaştırabiliriz.”

Parti yetkilisi mektubunu, bu amaçla yapılan birliğin ilanının Hewler yerine Qamişlo’da yapılmasının daha yerinde olacağını belirterek bitiriyor.

DR. DERBENDİ: "TOPLANTI YAPILDI ANCAK ASKERİ GÜÇLER TARTIŞILMADI"

Belgeye ilişkin ulaştığımız Dr. Hemid Derbendi, Batı Kürdistanlı 4 parti ile bir toplantı gerçekleştirildiğini, ancak bu toplantıda Batı Kürdistan’daki askeri güçlere ilişkin herhangi bir konunun tartışılmadığını söyledi. Kendisinin de toplantıya kısa süreli katılım gösterdiğini ekledi.

HALEP’TE ‘BİRLEŞİK KÜRT ASKERİ MECLİSİ’ İLANI YAPILMIŞTI

Mektubun kaleme alındığı 1 Aralık günü sözkonusu anlaşmaya tekabül eden bir gelişme Halep’te yaşandı. Suriye ordusundan ayrılan askerlerin oluşturduğu ‘Birleşik Kürt Askeri Meclisi’ni ilan edildi. El Cezire televizyonu tarafından yayınlanan bir videolu görüntüde, masa üzerine ters konulmuş Federe Kürdistan Bayrağı arkasında oturan Suriye Ordusu rütbeli bir üst düzey asker, bir grup askerle birlikte askeri "meclislerin kuruluşunu" ilan ediyor. İlanda, Suriye sınırları içinde Kürt halkının haklarını koruyacaklarını belirten kişi, meclislerinin Özgür Suriye ordusu ile çalışacağını söylüyor.


ANF