29 Haziran 2013 Cumartesi

Aydar: Lice Saldırısı Süreci Etkiler!

KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, Lice’de Cuma günü bir kişinin ölümüne yol açan asker saldırının “düşündürücü bir olay” olduğunu belirterek, hükümetten sürecin ilerlemesi için adım atmasını istedi. Hükümetin varılan mutabakatlara uymadığını kaydeden Aydar, “Bu bütün süreçleri etkiler” uyarısında bulundu.

KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, Brüksel’deki barış ve demokrasi konferansı sırasında ANF’ye konuştu. Aydar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın demokratik çözüm sürecinde ikinci aşamayı başlattığı bir sırada Lice’de karakol inşaatını protesto gösterine askerlerin ateş açarak bir kişiyi öldürmesi ve AKP iktidarının demokratik çözüm sürecine yaklaşımını değerlendirdi.

LİCE’DEKİ OLAY DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR

Aydar, “Lice’deki olay düşündürücüdür. Barışçıl bir gösteri silahla bastırılıyor. Taranarak, hedef gözeterek ateş açılıyor. Şimdi böyle bir süreçte, bunu herkes değerlendirmek durumundadır. Biz de değerlendirmek durumundayız” dedi.

Halkın direk hedef alınarak ateş açıldığını vurgulayan Aydar,  şöyle konuştu: “Bunun sorumlusu hükümettir, kaçamaz. Yani hükümet başkanının (Recep Tayyip Erdoğan) Akil İnsanlar’la yaptığı toplantıdaki yaklaşımının sonucudur. Biz öyle görüyoruz.”

HALK VE HAREKET TEPKİLİ

Hükümete seslenerek bu dönemde karakolların yapımına hız verilmesinin ne anlama geldiğini soran Aydar, “Defalardır hareket adına koruculuk, karakol inşaatları, askeri hareketlilik ve keşif uçuşları konularına açıklamalar yapılıyor. Bütün bunların, bu şekilde devam etmesi sürecin ruhuna ve döneme uygun bir hareketlenme değil. Halk bu nedenle tepkilidir. Biz hareket olarak bundan dolayı tepkiliyiz” diye konuştu.

Aydar şöyle devam etti: “Bu çerçevede Lice’de halkımıza yapılan saldırı ile burada şehadetler ve yaralanmaların olmasını kabul edemeyiz. Buna karşı her düzeyde mücadelemizi yükselteceğiz ve tavrımızı ortaya koyacağız.”

YA HÜKÜMET ADIM ATAR YA DA…

21 Mart Amed Newroz’unda Öcalan’ın çağrısı ile başlayan ve 8 Mayıs’ta gerillanın geri çekilme startı vermesiyle somutlaşan çözüm sürecinde hükümet normalde şu ana kadar parlamentodan bir karar çıkarılması gerektiğini belirten Aydar şöyle dedi:

“Yani sorunun çözümüne dair bir yol haritası ortaya koyması gerekirdi. Bu yol haritasında işte yol temizliği denilen, terörle mücadele yasası, seçim yasası, baraj sorunu, siyasi partiler kanunu, ceza kanunu, fikir özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasının bir takvime bağlanması gerekirdi.

Yine anayasa konusunda, Kürt sorununun çözümüne, anadilde eğitim ve Kürtlerin statü talebine dair artık bir takvim çıkması gerekirdi. Bir açıklık olması gerekirdi.  Şimdi Akil İnsanlar’la yapılan toplantıda görüyoruz ki, Tayyip Erdoğan, ‘baraj değişmeyecek’, ‘çalışarak geçsinler’, ‘bizim reform paketimiz yok’ yönünde ifadeler kullandı. Anadilde eğitim için de ‘yeteri kadar kurs var, isteyen gidebilir’ diyor. Böyle bir yaklaşımı bizim kabul etmemiz mümkün değil. Bu konuda eğer hükümet ya adım atar, yahut ta biz de gereken karşılığı veririz.” 

HÜKÜMET YAPMIYORSA ZİHNİYETİNDEN KAYNAKLI

Hükümetin bu yaklaşımının bir “taktik” olmadığının altını çizen Aydar,  “Bir zihniyet olayı. Anketler de halkın ezici çoğunluğunun süreci nasıl desteklediğini gösteriyor.  Eğer hükümet yapmıyorsa bu zihniyetinden kaynaklıdır. Bizim hareket olarak kandırma ve oyalamayı kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.  

Hükümetin çözüm yönündeki rolüne dair inancın azaldığını ifade eden Aydar,  “Kuşkusuz  çözüme yönelik bir adım ortada olsaydı, halk Lice’de niye çıkıp protesto edecekti. Halk rahatsızdır ki protestoda bulunuyor. Biz hareket olarak rahatsızız ki bu konuda başka türlü konuşmak durumunda kalıyoruz. BDP de bunun için eylemlilik sürecine geçiyor. Yine Türkiye cenahında halk bu hükümetten rahatsız ki Taksim’de bu kadar insan bir araya geliyor.  Bu anlamda, mevcut olumsuzlukların sorumlusu Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’dir. AKP, hükümetidir” diye belirtti.

Lice olayı ve hükümetin somut bir adım atmamasının süreci etkileyeceği uyarısında bulunan Aydar,  “Bu süreci etkiler. Şu anda farklı bir şey söylemek istemiyorum. Ama bütün süreçleri etkiler. Hükümetin adım atmaması, bütün bir sürecin hepsini etkiler” dedi.

Hükümetin taraflar arasında varılan mutabakata uymadığı tepkisinde bulunan Aydar, durumu şöyle özetledi: “Olay şu; varılan mutabakatlara hükümet uymuyor. Eğer hükümet bu mutabakatlara uysaydı, hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktı. Şu anda çözümün yarısı tamamlanmış olacaktı.”

HÜKÜMET MUTABAKATLARA UYMADI

Aydar, mutabakatların içeriği ve bu süreçte hükümet cephesinde beklenen adımlar konusunda da bilgi verdi. “Varılan mutabakat çerçevesinde birinci ve ikinci aşamanın sonbahar aylarına kadar bitirilmesi gerekiyordu” diyen Aydar şöyle detaylandırdı: “Bunlar hem yasal-anayasal süreç, güvenlik konuları, gerillanın tümden çekilmesi… Bu sonbahar aylarına kadar hepsinin bitmesi gerekiyordu. Ama hükümet halen hiçbir şey yapmadı. İşte parlamento da tatile giriyor. Bunu halk olarak, mücadele ve örgüt olarak nasıl seyredebiliriz?”

BU SÜREÇ TEK TARAFLI YÜRÜMEZ

Aydar sözlerini şöyle sürdürdü: “Varılan mutabakat çerçevesinde hükümet Newroz’dan hemen sonra parlamentoda bir karar alacaktı. Sonra oyaladılar, ‘işte biz ikinci aşama başlarken alacağız’ dediler. Bir hakikatleri araştırma komisyonu kurulacaktı. Bunlar olmadı. Hükümet şimdiye kadar birçok kanunda değişiklik yapmalıydı. Bunların hiçbiri olmadı. Yıllardır içerde olan tutuklular bırakılması gerekiyordu, tahliye edilmediler. Tek taraflı adımlarla bu iş yürümez; biz gerekeni yaptık, hükümet de üzerine düşeni yapmazsa bu süreç yürümez.

ANF