26 Mayıs 2015 Salı

İşte AKP'nin HDP’yi Baraj Altında Bırakma Planı!AKP’nin teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı Süleyman Soylu, Efkan Ala, Yalçın Akdoğan HDP’yi baraj altında bırakmak için sandıklara müdahale için harekete geçti. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı 10 Kürt kentinde gizli toplantılar gerçekleştirdi.

Başbakanlığa bağlı Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nın Kürt illerinde kanaat önderleri, sivil toplum örgütleri ve askerlerle yaptığı toplantılarda ‘çözüm süreci bitti, HDP baraj altında kalacak’ dediği öğrenildi. ANF’ye bilgi veren HDP Ankara Milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder, seçimde hile yapılacağı yönünde kendilerine bilgi geldiğini ifade etti.
 
7 Haziran’daki seçimlere artık sayılı günler var. HDP’ye yönelik sistematik saldırılar, linç kampayaları ve meydan meydan dolaşan Erdoğan’ın mitingleri AKP’nin oylardaki düşüşü önleyemiyor. Seçim öncesi Kürdistan’ın 18 kentine 20 bin polis ile binlerce asker gönderen, 81 ilde UYAP personelini değiştiren, 19 milyon fazladan pusula basan, eski DYP’li Süleyman Soylu’nun liderliğinde 3 bin 500 kişilik hile timi kuran AKP iktidarının 7 Haziran gecesi kirli yöntemleri devreye koyacağı belirtiliyor.

10 KENTTE GİZLİ TOPLANTILAR

Edinilen bilgilere göre 7 Haziran seçimlerine iki haftadan az bir zaman kala Başbakanlığa bağlı Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nın 10 Kürt kentinde gizli toplantılar yapıldığı öğrenildi. Bölgedeki kanaat önderleri, sivil toplum örgütleri ve askerlerle yapılan toplantılarda, HDP’nin baraj altında bırakılacağı mesajının verildiği bildirildi. Seçimlere müdahalenin yapılacağının işaretini veren Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nın bu toplantılarda ‘çözüm sürecini’ de sona erdirdiklerini söylediği öğrenildi.

Kamu Güvenliği Müsteşarlığı Daire Başkanlarından oluşan 4 kişilik heyet bir süredir Diyarbakır ve Mardin başta olmak üzere 10 Kürt ilinde toplantılar yaptı.

‘SÜREÇ BİTMİŞTİR, HDP BARAJ ALTINDA KALACAK’

Mardin’deki gizli toplantıya katılan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı heyetinin toplantıda şunları aktardığını söyledi:

- Bizim için mevcut çözüm süreci kesinlikle bitmiştir. Mevcut muhataplarımızla bu süreci yürütmeyeceğiz.

- HDP heyeti zaten evrakçıdır. Kandil ile İmralı arasında evrak taşıyorlar, Kandil’e karşı gelemiyorlar.

- Yeni bir grup oluşturacağız. Seçimden sonra yeni bir süreç başlatacağız.

- HDP barajın altında kalacak, Meclis’e giremeyecek. Artık onlar bizim muhatabımız değil.

- HDP’nin oy oranı 8-9’dan fazla değil. Anket şirketleri fasa fiso, onların tahminleri boş. Esas anketi biz yaptık, HDP mutlaka barajın altında kalacak.

HDP BARAJ ALTINDA KALIRSA 6-7 EKİM GİBİ OLUR MU?

Öte yandan toplantıda Kamu Güvenliği Müsteşarlığı heyetinin, görüştüğü kanaat önderleri ve sivil toplum yetkililerine ‘HDP barajın altında kalırsa 6-7 Ekim olayları olur mu’ diye sorduğu da öğrenildi.

Görüşmeleri aktaran kaynak, edindikleri izlenimin, AKP’nin ne pahasına olursa olsun HDP’nin oy oranlarına müdahale ederek HDP’yi barajın altında bırakacağı yönünde olduğunu paylaştı.

MÜSTEŞAR: EVET TOPLANTILAR YAPIYORUZ

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz HDP’nin Ankara Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere müdahalenin yapılacağı yönünde bilgilerin kendilerine geldiğini belirtti.

ANF’ye konuşan Önder şunları söyledi: ‘’Bizim de kulağımıza bu yönde haberler geliyordu. Kamu Güvenliği Müsteşarı ile az önce bir görüşme gerçekleştirdim ve haberinizde geçen iddiaları sordum. Müsteşar, ‘Evet doğrudur. Biz bölgede dört kişiden oluşan bir heyet ile toplantılar gerçekleştiriyoruz. Ancak toplantılarımızın amacı; çözüm sürecine ilişkin bölgede oluşan algıları yoklamak ve süreçte gelinen aşamayı görüşmektir’ cevabını verdi. Müsteşar amaçlarının herhangi bir siyasi yönlendirme yapmak olmadığını ve gönderdikleri görevliler iddia edilen aktarımlarda bulunmuşlarsa tespit ederek gerekeni yapacaklarını da ekledi. Dediğimiz gibi bize de bu yönde bilgiler gelmişti, tabi ki takipçisi olacağız ve bu tarzda bir yaklaşım varsa gerekeni yapacağız.’’

SORU ÖNERGESİ VERİLMİŞTİ

Kürtler, Aleviler, sosyalistler endişeli. Hırsız korkusu var. Çünkü herkes oylarının çalınacağını düşünüyor. Sandık güvenliğine yönelik sadece HDP cephesi değil, CHP’de ciddi endişeli. Kısa bir süre önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu seçimlerde, fazladan basılan pusulaların mühürlenip seçmenlere verileceği ve boş pusulayı getirene 200 TL verileceği iddiası üzerine soru önergesi verdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bundan bir ay önce AKP iktidarının oylarını artıracak bürokratik mekanizmaları devreye koymak için çaba harcadığına dikkat çekmişti.

HDP’yi baraj altında bırakmak üzerinden bir oyun planı kuran Yalçın Akdoğan, Efkan Ala ve olası bir AKP iktidarında içişleri bakanlığına hazırlanan Süleyman Soylu’nun kirli tezgahı ancak bütün partilerin sandığa ve oya sahip çıkması ile boşa çıkartılabilir.

Kaynak:  http://www.firatnews.com/secim-2015/iste-hdp-yi-baraj-altinda-birakma-plani