29 Ekim 2011 Cumartesi

BDP'li Vekillere 'Meclis Çalışmalarını Askıya Alın' Çağrısı

Hakkari - Hakkari'nde artan operasyonlar, tutuklamalar ve Malatya'da bekletilen 24 cenazeye yönelik uygulamalar yürüyüş ve oturma eylemi ile kınanırken, Yüksekova Demokrasi Platformu, BDP'li vekillere, "Meclis'te komisyon ve meclis çalışmalarını askıya alarak seçim bölgelerine dönün" çağrısında bulundu.

BDP Hakkari İl Örgütü, yaşana ölümlerin durdurulması için yürüyüş ve oturma eylemi düzenledi. 24 karanfilin bulunduğu siyah bezin asılı olduğu BDP İl binası önünde bir araya gelen, aralarında İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri ile STK temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi, "Ya özgür bir önderlik ya ateş topuna dönüşmüş bir toplum", "Bu topraklara serpilen özgürlük tohumu kimyasal silahlarla yok edilemez" pankartları ile yürüyüşe geçti.

Farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamlarını yitiren gerillaların fotoğraflarını taşıyan kitle, "Êy şehid xwîna te li erdê namîne", Gençlik Botana özgür vatana", "Ey Şehit riya te riya me ye", "HPG cepheye misillemeye", "Katil Erdoğan" ve "Bo azadî aşitî şer şer şer" sloganlarını attı. Belediye önünde son bulan yürüyüşün ardından açıklama yapan BDP Merkez İlçe Başkanı Fikret Erik, AKP Hükümetinin Kürt halkına karşı topyekun bir imhaya başladığını belirtti. Erik, "AKP Hükümeti, uluslararası savaş kurallarını ihlal ederek gerilla güçlerini kimyasal silahla öldürmekte ve öldürülen gerilla cenazelerine insanlık onuruna yakışmayan işkenceler uygulamakta" dedi.

‘KÜRT HALKINI MÜCADELESİNDEN VAZGEÇİREMEZSİNİZ’

"Kürt çocuklarını katlederek, Kürt halkının haklı mücadelesini bitiremezsiniz" diyerek hükümete seslendiklerini ifade eden Erik, şunlar belirtti: "İntikam naraları atarak, siyasi ve askeri operasyonları arttırarak Kürtleri haklı mücadelesinden vazgeçiremezsiniz. Özgürlük savaşçıları ile başa çıkamayan AKP, partimizi, seçilmişlerimizi rehin almıştır. Artık yetmedi mi? 40 bin kişinin daha mı ölmesi gerekiyor? Savaşa harcana milyonlarca dolar yetmedi mi? Maç skoru gibi ölü sayısı veren basın organlarından, ölüm kokan politikalardan, bir yerlere bayrak diken politikacılardan, intikam naraları atan Cumhurbaşkanından ve her gün vatan, millet, Sakarya nakaratları avazı çıktığı kadar fütursuzca bağıran başbakanlardan bıktık. ''

"Amansızca süren bu savaşta karşılıklı can kayıpları devam ediyor" diyen Erik, "Partimiz ve halkımız başta Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı, silahlar susmalı, siyasi operasyonlar durmalı, siyasi tutsaklar serbest bırakılmalıdır. Bununla Kürt sorununun çözümü noktasında ne kadar samimi olduğunuzu göreceğiz. Aksi taktirde, çatışmalı süreç devam eder ve her iki tarafta kayıp eder" çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamaların ardında 5 dakika oturma eylemi yapan kitle, "Çerxa Şoreşê" marşını okuyarak, dağıldı.

BDP’YE ÇAĞRI

Yüksekova İlçesi'nde ise Gever Demokrasi Platformu da, BDP Yüksekova İlçe binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya BDP PM Üyesi Osman Dara ve belediye başkanlarının yanı sıra, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri, DTK, BDP, Kent Meclisi, KURDİ DER, Gever Kültür Merkezi, MEYA-DER, YDG-M, DÖKH, Barış Anneleri İnisiyatifi, İHD, KESK ve DİSK üyeleri katıldı. Toplantıda platform adına konuşan BDP Yüksekova İlçe Başkanı Rüstem Demir, "Kürt sorunun çözümünde koşullar olgunlaşmışken AKP Hükümeti tarafından Sayın Öcalan'a uygulanan tecrit ve kara operasyonları ortamı germiş ve büyük acılar yaşanmasına neden olmuştur. Sürecin tekrardan yumuşatılması ve müzakerelerin devam etmesi için sorumluluk alan BDP Meclis çalışmalarına katılmıştır. Vekillerin meclise gitmesiyle birlikte siyasi soykırım operasyonları daha da hızlandırıldı" dedi.

"Cumhurbaşkanı Gül yaşanan katliamların haberini vermiştir" diyen Demir, şöyle konuştu: "Nitekin Çelê'de yaşananlar ve sonrasında Malatya'da ortaya çıkan vahşet haberleri intikam yemini eden devlet erkânının savaşa susadığının bir kanıtı olmuştur. Böylelikle, kitle imha silahları ve yoğun teknik kullanılarak gencecik nice canlara daha kıyılmıştır. Van'da yaşanan deprem bir trajediye dönüşürken AKP ve TSK fırsat bilerek askeri ve siyasi operasyonlara son hızla devam etmektedir."

"Gever Demokrasi Platformu olarak baskı ve imha operasyonlarına karşı tüm halkı demokratik mücadeleye çağırıyoruz" ifadelerini kullanan BDP milletvekillerinin komisyon ve meclis çalışmalarını askıya alarak seçim bölgelerine dönmeleri gerektiğini kaydetti.

Bingöl'de Patlamada Ölü Sayısı 3'e Çıktı

Bingöl kent merkezinde AKP il binası yakınında meydana gelen büyük patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e çıkarken, 20’nin üzeride yaralı var.

Saldırının bir intihar eylemi olduğu ve bir kadın eylemci tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi. Yeni bilançoya göre 3 kişi hayatını kaybetti, 20’nin üzerinde yaralı var.

Bingöl Valiliği yaşamını yitirenlerden birinin intihar eylemcisi olduğunu söyledi. Patlamada çevredeki binalar ve otomobiller hasar görürken, yaralılar devlet hastanesine kaldırıldı.

Hayatını kaybedenlerden ikisinin Mehmet Çubuk ve Hanefi Yıldız olduğu öğrenilirken yaralılardan ismi öğrenilenler şöyle: Serkan Tuma, Emine Elhakan, Cahit Elhakan, Ercan Berrak, Ceylan Berrak, İhsan Uğurlu, Erol Sayılır, Hayal Bilgin, Leyla Bilgin, Faruk Devran, Hazal Belgin, Veysal Belgin, Ercan Beroje, Aydın Elaldı, Harun Taşkesen, Gülsüm Dinler, Mithat Tüfekçi, Ramazan Eğin, Ufuk Bektaş, Ejder Mansuroğlu, Şeyhmuz Tavuz, Musa Balat, Emine Umut.

Erciş İlçe Jandarma Komutanlığı Yardım TIR'larını Yağmalıyor!

 
Van - Depremin vurduğu Erciş ilçesinde jandarma gönderilen yardım TIR’larına, 'ihtiyaç kalmadı' ve 'yağmalama oluyor, güvenlik alamıyoruz' gerekçeleriyle el koydu. Erciş yolu üzerinde 10 TIR’a el koyan jandarma, daha sonra TIR’ları geri almak isteyen ilgili kurum ve kişilere ise TIR’larla ilgili bir bilgisinin olmadığı yanıtını verdi.

AKP, halkın BDP ve STK’ler aracılığıyla depremzedelere yaptığı yardımları engellemek için her türlü yolu kullanırken, Türkiye’nin dört bir yanından yollanan yardım TIR’larına da jandarma el koyuyor.

TIR’LARI ENGELLEYİN TALİMATI

Konuyla ilgili ANF’ye bilgi veren TMMOB çalışanı Celal Gürbüz, 25 Ekim’de İstanbul’da çeşitli demokratik kitle örgütleri tarafından BDP’nin Erciş’in Çelebibağ Beldesi’nde oluşturduğu kriz masasına gönderilen 8 TIR’dan 6’sına Van yolu üzerindeki Erciş İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından el konulduğunu söyledi. Jandarmanın ilk önce TIR’ların hepsine el koymak istediğini ancak uzun tartışmalar sonucu 2 TIR’ı kurtarabildiklerini belirten Gürbüz, “TIR’lara el konulduğunu haber alır almaz oraya gittiğimizde jandarma yetkileri depremzedelere Erciş Belediyesi tarafından yeterince yardım yapıldığını, gelen TIR’ları geçirmeme talimatı aldıklarını söyledi. Karşı çıktığımızda aramızda uzunca bir tartışma çıktı. Sonunda jandarmalar 2 TIR’ı bize teslim ederken, 6 TIR’a da el koydu” dedi.

HEM EL KOYDULAR, HEM ‘HABERİMİZ YOK’ DEDİLER


Malzeme dolu 6 TIR’ın peşine düşen AKUT’un eski çalışanlarından ziraat mühendisi Mahir Güven ise jandarmanın kendilerine, “6 TIR’ın akıbetinden haberimiz yok” yanıtını verdiğini söyledi. Mahir Güven, “Bu malzemelerin içinde çadırdan giysiye, yiyecekten çocuk bezlerine kadar her şey vardı. Ancak gelin görün ki, keyfi ve hukuksuz bir biçimde yardım erzaklarını taşıyan TIR’ların önünü keserek, el koyan jandarma, bir de el koyduğu malzemenin akıbetini bilmiyormuş” diye konuştu.

4 TIR’A DA ADİLCEVAZ’DA EL KONULDU


Bir başka yardım TIR’ına el koyma haberi de Bitlis’e bağlı Adilcevaz İlçesi’nden geldi. Ankara’dan getirdikleri 5 TIR’ın 4’üne jandarmanın Adilcevaz’da el koyduğunu belirten üniversite öğrencisi Osman Ağgöz, “Erciş’e 20 kilometre kala yol üstünde bulunan jandarma kontrol noktasında bizi durdurarak, TIR’ları geçiremeyeceklerini söylediler. Nedenini sorduğumuzda, Erciş’te yağmaların yapıldığını, güvenlik sağlayamadıklarını söylediler ve malzemeye el koymaya giriştiler. Benim bulunduğum TIR’ın şoförü irsaliye gösterdiğinde geçmemize izin verdiler. Ancak geri de kalan 4 TIR’a jandarma tarafından el konuldu” diye konuştu.

Diyarbakırlılar Saldırı Altında 24 Cenaze İçin Yürüdü
Diyarbakır'da polisin saldırısına rağmen binlerce kişi, Malatya'daki katledilen 24 Gerilla cenazesi için yürüdü. DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri ve BDP'li vekiller Ayla Akat Ata ile Demir Çelik'in polisin cop ve yumruk darbelerine maruz kaldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ile Barış ve Demokrosi Partisi'nin (BDP) çağrısı üzerine Malatya'da bekletilen 24 cenaze için yapılmak istenen yürüyüşe yönelik polisin sert müdahalesi ile başlayan olaylar devam ediyor. Bağlar İlçesi 5 Nisan Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği önünde bir araya gelen ve aralarında DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Ayla Akat Ata ve Demir Çelik ile Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır İl Eş Başkanları Zübeyde Zümrüt ve Ömer Önen, ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu kitle 24 cenaze için yürümek istedi. Yaşamını yitiren HPG'lilerin fotoğraflarının yer aldığı pankart, PKK ile KCK bayrakları ve Öcalan posterleri açan binlerce kişi, "İntikam", "Şehîd namirin" ve "Bijî Serok Apo" sloganları attı.

ATA VE ÇELİK COPLARLA DARP EDİLDİ

Kitlenin toplandığı saatlerde panzer, TOMA, akrep tipi zırhlı araç ile binlerce çevik kuvvet ve sivil polis yürüyüşün yapılacağı alanı abluka altına alırken, polis helikopteri de sık sık kitle üzerinde uçuş yaptı. DTK ve BDP'liler emniyet yetkilileri ile görüşerek yürüyeceklerini belirtirken, polis yürüyüşün yasal olmadığını gerekçe göstererek, izin vermeyeceğini ve müdahale edeceğini söyledi. DTK ve BDP'liler kitlenin yürümekte kararlı olduğunu aktardı. Bu sırada polis kitleyi dört taraftan ablukaya alırken, kitlenin yanına gelen Demir Çelik, savaşa karşı yürümek istediklerini ancak emniyet güçleri tarafından izin verilmediğini belirterek, "Bu daracık sokakta hapsetmek istiyorlar. Bunu kabul etmiyor ret ediyoruz. Bu meşru davamızdan asla geri adım atmayacağız" dedi.

Demir Çelik'in açıklamasının devam ettiği sırada polis iki taraftan kitleye tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Sert müdahaleye taş ve molotoflarla karşılık veren gençler ile polis arasında çatışma çıktı. Atılan molotofların isabet ettiği zırhlı araçlar alev alırken, polis uzun süre sokak aralarına giremedi. Bu arada dernek binası önünde bekleyen Akat Ata ile Çelik'in de aralarında bulunduğu yurttaşlar bir anda polisin coplu müdahalesine maruz kaldı. Yurttaşların darp edilmesine izin vermeyen Akat Ata ile Çelik, coplarla darp edilirken, bir polis Çelik'i yumrukladı. Çelik aldığı yumrukla dudağı patladı. Vekillerin darp edilmesine öfkelenen yurttaşlar ile polis arasında tartışma çıkarken, polis ağza alınmayacak küfürler savurdu.

Bu arada sokak aralarına dağılan bazı yurttaşlar apartmanlara sığınırken, polis bir apartmanı çembere aldı. Bunu duyan DTK ve BDP'liler olay yerine gelirken, polis geçişlerine izin vermedi. Bu sırada polis apartmanın kapısını kırarak bazı kişileri gözaltına aldı, ancak kaç kişi oldukları öğrenilemedi. Yine müdahale sırasında bir genç polisler tarafından tekme tokat dövülerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişinin gözü morarırken, gözaltına alan polis bu kez de gencin yüzüne biber gazı sıktı.

‘SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’


Tekrar dernek binası önüne gelen DTK ve BDP adına Ayla Akat Ata açıklama yaptı. Akat Ata, "Buraya toplanan değil 600 insan, 6 kişi de olsa biz onlarla birlikte bugün burada olmalarının amacı için yürürdük ve mesajımız verirdik. Elinizde cop var, gaz bombası var, TOMA aracınız var. Ama siz devletin nimetlerinden bizim vergilerimizle sahip olduğunuz nimetlerden sonuna kadar yararlanıyorsunuz. Haram olsun. Ama unutmayın, biz de haklıyız, sonuna kadar dilimiz için, kimliğimiz için, kültürümüz için ölümüne mücadele edeceğiz" dedi.

"Biz yıllardır zulme karşı boyun eğmedik" diyen Akat Ata, şöyle devam etti: "Biz Şeyh Sait'in, Seyit Rıza'nın torunlarıyız. Biz Ağrı'yı, Dersim'i, Zilan'ı yaşadık. Bize öncülük eden Diyarbakır zindanında direnen yoldaşlarımızdır. Biz Mazlum Doğan'ın, Kemal Pir'in izinden gidiyoruz. Bu halk değil gözaltı, değil tutuklama, değil cop, gaz bombası ölüme 'tililili' çekmiş bir halktır. Vekilimizin açıklamasından korkacağınıza öfkeli kitlelerden korkun. Halkın kutuplaşmasından korkun. Biz dün direndik, bugün direneceğiz, yarın da direneceğiz."

YAŞLI KADINA TEKME, YUMRUK

Sert müdahaleye rağmen dağılmayan kitle, polisin tüm engellemeler ve müdahalelerine rağmen DTK ve BDP'lilerin bulunduğu alanda tekrar toplandı. Yurttaşlar DTK ve BDP'liler ile birlikte Emek Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşü ara sokaklardan takip eden polis bir süre sonra kitlenin önünü tekrar keserek müdahale etti. Müdahale sırasında polis yaşlı bir kadını tekme ve yumruklarken, ayağından sakat olan koltuk değnekli yurttaşı da yere atarak tekme tokat darp etti. Ayağa kalkan yurttaş, koltuk değneklerini polisin önüne fırlatarak isyan etti. Müdahaleye rağmen kitle, binlerce polis ve zırhlı araç eşliğinde Emek Caddesi ve Bayramoğlu güzergâhlarından BDP Diyarbakır il binasına geldi.

Burada açıklama yapan DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Demir Çelik, müdahaleyi kınayarak, katılımdan dolayı yurttaşlara teşekkür etti.

Yaşanan olaylarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, olaylar diğer ilçelere ve mahallelere sıçradı.