29 Ekim 2011 Cumartesi

BDP'li Vekillere 'Meclis Çalışmalarını Askıya Alın' Çağrısı

Hakkari - Hakkari'nde artan operasyonlar, tutuklamalar ve Malatya'da bekletilen 24 cenazeye yönelik uygulamalar yürüyüş ve oturma eylemi ile kınanırken, Yüksekova Demokrasi Platformu, BDP'li vekillere, "Meclis'te komisyon ve meclis çalışmalarını askıya alarak seçim bölgelerine dönün" çağrısında bulundu.

BDP Hakkari İl Örgütü, yaşana ölümlerin durdurulması için yürüyüş ve oturma eylemi düzenledi. 24 karanfilin bulunduğu siyah bezin asılı olduğu BDP İl binası önünde bir araya gelen, aralarında İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri ile STK temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi, "Ya özgür bir önderlik ya ateş topuna dönüşmüş bir toplum", "Bu topraklara serpilen özgürlük tohumu kimyasal silahlarla yok edilemez" pankartları ile yürüyüşe geçti.

Farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamlarını yitiren gerillaların fotoğraflarını taşıyan kitle, "Êy şehid xwîna te li erdê namîne", Gençlik Botana özgür vatana", "Ey Şehit riya te riya me ye", "HPG cepheye misillemeye", "Katil Erdoğan" ve "Bo azadî aşitî şer şer şer" sloganlarını attı. Belediye önünde son bulan yürüyüşün ardından açıklama yapan BDP Merkez İlçe Başkanı Fikret Erik, AKP Hükümetinin Kürt halkına karşı topyekun bir imhaya başladığını belirtti. Erik, "AKP Hükümeti, uluslararası savaş kurallarını ihlal ederek gerilla güçlerini kimyasal silahla öldürmekte ve öldürülen gerilla cenazelerine insanlık onuruna yakışmayan işkenceler uygulamakta" dedi.

‘KÜRT HALKINI MÜCADELESİNDEN VAZGEÇİREMEZSİNİZ’

"Kürt çocuklarını katlederek, Kürt halkının haklı mücadelesini bitiremezsiniz" diyerek hükümete seslendiklerini ifade eden Erik, şunlar belirtti: "İntikam naraları atarak, siyasi ve askeri operasyonları arttırarak Kürtleri haklı mücadelesinden vazgeçiremezsiniz. Özgürlük savaşçıları ile başa çıkamayan AKP, partimizi, seçilmişlerimizi rehin almıştır. Artık yetmedi mi? 40 bin kişinin daha mı ölmesi gerekiyor? Savaşa harcana milyonlarca dolar yetmedi mi? Maç skoru gibi ölü sayısı veren basın organlarından, ölüm kokan politikalardan, bir yerlere bayrak diken politikacılardan, intikam naraları atan Cumhurbaşkanından ve her gün vatan, millet, Sakarya nakaratları avazı çıktığı kadar fütursuzca bağıran başbakanlardan bıktık. ''

"Amansızca süren bu savaşta karşılıklı can kayıpları devam ediyor" diyen Erik, "Partimiz ve halkımız başta Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı, silahlar susmalı, siyasi operasyonlar durmalı, siyasi tutsaklar serbest bırakılmalıdır. Bununla Kürt sorununun çözümü noktasında ne kadar samimi olduğunuzu göreceğiz. Aksi taktirde, çatışmalı süreç devam eder ve her iki tarafta kayıp eder" çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamaların ardında 5 dakika oturma eylemi yapan kitle, "Çerxa Şoreşê" marşını okuyarak, dağıldı.

BDP’YE ÇAĞRI

Yüksekova İlçesi'nde ise Gever Demokrasi Platformu da, BDP Yüksekova İlçe binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya BDP PM Üyesi Osman Dara ve belediye başkanlarının yanı sıra, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri, DTK, BDP, Kent Meclisi, KURDİ DER, Gever Kültür Merkezi, MEYA-DER, YDG-M, DÖKH, Barış Anneleri İnisiyatifi, İHD, KESK ve DİSK üyeleri katıldı. Toplantıda platform adına konuşan BDP Yüksekova İlçe Başkanı Rüstem Demir, "Kürt sorunun çözümünde koşullar olgunlaşmışken AKP Hükümeti tarafından Sayın Öcalan'a uygulanan tecrit ve kara operasyonları ortamı germiş ve büyük acılar yaşanmasına neden olmuştur. Sürecin tekrardan yumuşatılması ve müzakerelerin devam etmesi için sorumluluk alan BDP Meclis çalışmalarına katılmıştır. Vekillerin meclise gitmesiyle birlikte siyasi soykırım operasyonları daha da hızlandırıldı" dedi.

"Cumhurbaşkanı Gül yaşanan katliamların haberini vermiştir" diyen Demir, şöyle konuştu: "Nitekin Çelê'de yaşananlar ve sonrasında Malatya'da ortaya çıkan vahşet haberleri intikam yemini eden devlet erkânının savaşa susadığının bir kanıtı olmuştur. Böylelikle, kitle imha silahları ve yoğun teknik kullanılarak gencecik nice canlara daha kıyılmıştır. Van'da yaşanan deprem bir trajediye dönüşürken AKP ve TSK fırsat bilerek askeri ve siyasi operasyonlara son hızla devam etmektedir."

"Gever Demokrasi Platformu olarak baskı ve imha operasyonlarına karşı tüm halkı demokratik mücadeleye çağırıyoruz" ifadelerini kullanan BDP milletvekillerinin komisyon ve meclis çalışmalarını askıya alarak seçim bölgelerine dönmeleri gerektiğini kaydetti.

Hiç yorum yok: