13 Aralık 2012 Perşembe

Yüzlerce Çete Mensubu Türkiye'den Giriş Yaptı, YKK'den Çağrı


Serêkaniyê - Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê kentinde Türkiye destekli 20 çeteci gruba mensup yüzlerce silahlı kişi ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar sürerken, Yüksek Kürt Konseyi (YKK) bu grupları kenti derhal terk etmeye çağırdı. YKK, halkın güvenliği için bütün imkanların seferber edileceğini bildirdi.

Serêkaniyê’de Çarşamba gününden beri devam eden çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yapan YKK, 11 Aralık’ta Hama’ya bağlı Alevi köyü Ekreb’de 160 kişinin öldüğü katliamı, Halep’teki Kürt mahallesinde 5 Kürt çocuğunun katledildiği top atışlarını ve cenaze konvoyuna yapılan saldırıları şiddetle kınadı.

Serêkaniyê halkı için “tam destek” mesajı veren YKK, çatışmaların durması için anlaşma yapılmasına rağmen bu kentte savaş çıkartılmak istendiğine işaret etti. Serêkaniyê’deki saldırıyı şiddetle kınayan YKK, çeteci gruplara şu çağrıda bulundu: “Bu gruplar derhal kenti ve çevresini terk etmeli. Sukünetin geri gelmesi için kentin yönetimi halka bırakılmalı. Göç edenler de kente geri dönmeli.”

Serêkaniyê dolaylarındaki bütün çevrelere seslenerek, halklar arası kardeşliğe zarar veren bu yabancı güçlere karşı mücadele çağrısı yapan YKK, bölge halklarından güvenlik ve sükunet için güçlerini birleştirmesini istedi.

Açıklamada Katar’da kurulan Suriye Ulusal Koalisyonu ve Suriye muhalif güçlerine de, halkların kardeşliğine zarar veren bu çatışmalı duruma acilen müdahale çağrısında bulundu. YKK, Koalisyondan yaşanan saldırılar karşısında tavrını netleştirmesini istedi.

EN AZ 25 ÇETE MENSUBU ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan Rudaw’a konuşan Yüksek Kürt Konseyi İlham Ahmed, yaklaşık 500 silahlı çete mensubunun bugün Türkiye üzerinden Serêkaniyê’ye girdiğini belirtirken, çatışmaların sürdüğü bilgisini verdi. Ehmed, en az 25 çete mensubunun öldürüldüğü ve bir YPG savaşçısının hayatını kaybettiğini belirtti.

Çarşamba günü saat 13.00’ten bu yana saldırılar nedeniyle çatışmalar yaşanıyor. Bugün sabah saatlerinde çatışmalar yeniden şiddetlendi. Alınan bilgilere göre saldırılara katılan çeteci gruplar şöyle:

Ketiba Enwar El Haq, Liwa Ehfad El Resul, Rakka Askeri Devrim Konseyi, Ketiba El Faruk, Ketiba Dire El Cezîre, Şeyh İslam El Tumeyme, Ketiba Ali Bin Abi Talib, Ketiba El Alahu Ekber, Tabura Mergada, Rakka Devrim Güvenliği Ofisi, Guraba El Şam, El Adiyat Taburu, El Ebrar Taburu, Şedadi Taburu, Ehrar Xwêran (Heran) Taburu, Cind El Heremeyn Tümeni, Dir El Şemal Taburu, Cindullah, Mendic ve Cerablus Kahramanları, Ehrar El Tewaif Taburu.

Çatışmaların Mehet ve Ebra mahalleleri ile Heseke yolu üzerinde yoğunlaştığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre Haseke tarafından gelen gruplar, Til Ziyab Köyü’nün yardımı ile Eloka Rojhilat köyü ile Ezidi Kürtlerin yaşadığı Çapa köyüne geçti. Gruplar bu hatta üzerinden geldikten sonra Eloka Rojhilat köyü yakınındaki YPG kontrol noktasına saldırıda bulundu.

TÜRK BAYRAKLARI VE BİLGİSYARLAR ELE GEÇİRİLDİ

YPG güçleri Ehrar Heran ile Dera Zor isimli grubun Askeri Meclisi tarafından üs olarak kullandığı iki eve girdi. Kürt savaşçılar bu evlerde Türkiye bayrakları ve iki bilgisayar ele geçirdi. Tel Xelef (Tel Halaf) ile Türkiye tarafından da gruplara takviye yapıldığı ve Türkiye tarafından zaman zaman top atışları yapıldığı bildirildi.

YPG yaptığı açıklamada, Çarşamba günü bir ekmek fırını etrafında çatışmaların yaşandığını belirtirken dünkü çatışmalara ilişkin şu detayları verdi: “Güçlerimiz grubu uzaklaştırmak istedi. Ancak grup ateş açtı ve çatışmalar başladı. Bu noktadaki çatışmalarda 7 saldırgan öldürüldü. Çatışmalar kentin farklı noktalarında geç saatlere kadar sürdü. YPG üç koldan çeteci gruplara müdahalede bulundu. Hasekê Kavşağı’nda şiddetli çatışmalar yaşandı ve burada çeteci gruptan çok sayıda ölü ve yaralı oldu. Bu çatışmada 7 kaleşnikof YPG tarafından ele geçirildi. Şiddetli çatışmalar ardından gruplar ölü ve yaralılarını alarak geri çekildiler.”

YPG açıklamasında, çatışmalar sırasında bir kayıp verdiklerini bildirdi. Hayatını kaybeden savaşçının Goran Dêrik olduğu belirtilirken, bir Kürt savaşçının da yaralandığı kaydedildi. 


ANF

Serekaniye'den Çatışma Görüntüleri(VİDEO-Haber)Serekaniye(Raselayn)'de, bazı silahlı gruplarla YPG arasında yaşanan çatışmalara ait olduğu iddia edilen bir video yayınlandı. Görüntülerde silahlı bir kişinin vurulduğu görülüyor.

Serêkaniyê - Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê kentinde, Türkiye destekli grupların saldırıları Çarşamba gününden buyana sürüyor. Saldırılara tespit edilen 20 grup katılıyor. YPG silahlı grupların üs olarak kullandığı iki eve girdi. Burada Türk bayraklarının bulunması dikkat çekti.

Çarşamba günü saat 13.00’ten bu yana saldırılar nedeniyle çatışmalar yaşanıyor. Bugün sabah saatlerinde çatışmalar yeniden şiddetlendi. Alınan bilgilere göre saldırılara katılan çeteci gruplar şöyle:

Ketiba Enwar El Haq, Liwa Ehfad El Resul, Rakka Askeri Devrim Konseyi, Ketiba El Faruk, Ketiba Dire El Cezîre, Şeyh İslam El Tumeyme, Ketiba Ali Bin Abi Talib, Ketiba El Alahu Ekber, Tabura Mergada, Rakka Devrim Güvenliği Ofisi, Guraba El Şam, El Adiyat Taburu, El Ebrar Taburu, Şedadi Taburu, Ehrar Xwêran (Heran) Taburu, Cind El Heremeyn Tümeni, Dir El Şemal Taburu, Cindullah, Mendic ve Cerablus Kahramanları, Ehrar El Tewaif Taburu.

Çatışmaların Mehet ve Ebra mahalleleri ile Heseke yolu üzerinde yoğunlaştığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre Haseke tarafından gelen gruplar, Til Ziyab Köyü’nün yardımı ile Eloka Rojhilat köyü ile Ezidi Kürtlerin yaşadığı Çapa köyüne geçti. Gruplar bu hatta üzerinden geldikten sonra Eloka Rojhilat köyü yakınındaki YPG kontrol noktasına saldırıda bulundu. Buradaki çatışmalar sürüyor.

TÜRK BAYRAKLARI VE BİLGİSYARLAR ELE GEÇİRİLDİ

YPG güçleri, Ehrar Heran ile Dera Zor isimli grubun Askeri Meclisi tarafından üs olarak kullandığı iki eve girdi. Kürt savaşçılar bu evlerde Türkiye bayrakları ve iki bilgisayar ele geçirdi. Tel Xelef (Tel Halaf) ile Türkiye tarafından da gruplara takviye yapıldığı ve Türkiye tarafından zaman zaman top atışları yapıldığı bildirildi.

Çatışmalar 12 Aralık günü yerel saatle 13.00 sıralarında başladı ve gece saatlerinde şiddeti azaldı. Ancak bu sabah saatlerinde yeniden şiddetlendi. YPG yaptığı açıklamada, Çarşamba günü bir ekmek fırını etrafında çatışmaların yaşandığını belirtirken şu detayları verdi: “Güçlerimiz grubu uzaklaştırmak istedi. Ancak grup ateş açtı ve çatışmalar başladı. Bu noktadaki çatışmalarda 7 saldırgan öldürüldü. Çatışmalar kentin farklı noktalarında geç saatlere kadar sürdü. YPG üç koldan çeteci gruplara müdahalede bulundu. Hasekê Kavşağı’nda şiddetli çatışmalar yaşandı ve burada çeteci gruptan çok sayıda ölü ve yaralı oldu. Bu çatışmada 7 kaleşnikof YPG tarafından ele geçirildi. Şiddetli çatışmalar ardından gruplar ölü ve yaralılarını alarak geri çekildiler.”

Yerel kaynaklar çatışmalarda en az 16 yaralının Türk ambulansları ile Ceylanpınar (Serêkaniyê’nin Kuzey Kürdistan’daki ikizi) ilçesindeki hastanelere sevk ettiğini bildirmişti. Burada da 2 saldırganın öldüğü belirtilirken, ölü sayısının en az 13 ölü olduğu bilgisine ulaşılmıştı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan birinin daha bugün öldüğü bilgisi alındı.

YPG açıklamasında, çatışmalar sırasında bir kayıp verdiklerini bildirdi. Hayatını kaybeden savaşçının Goran Dêrik olduğu belirtilirken, bir Kürt savaşçının da yaralandığı kaydedildi. 
 
ANF

Selim Sadak: Belediyeler Siyasi Operasyonla Ele Geçirilmeye Çalışılıyor(VİDEO-Haber)Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Siirt Belediye Başkanı Sadak, AKP'nin seçimle alamadığı belediyeleri siyasi operasyonlarla ele geçirmeye çalıştığını söyledi.


Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Siirt'e dönüşünde yaptığı açıklamada, operasyonların hükümetin sindirme politikası doğrultusunda yapıldığını söyledi. Sadak, "Baskılara karşı yılmayacağız" dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla cumartesi günü (8 Aralık) Siirt'te düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Sadak, dün akşam saatlerinde (12 Aralık) döndüğü Siirt'te operasyonlar ve gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamalar yaptı. Siirt havaalanı kavşağında, aralarında Barış ve Demokrasi partisi (BDP) Parti Meclisi (PM) üyeleri Saadet Becerikli ve Faruk Sağlam, BDP il ve ilçe yöneticileri, Belediye Meclisi üyeleri ve belediye çalışanlarının da olduğu vatandaşlar tarafından karşılanan Sadak, daha sonra onlarca araçlık konvoyla Siirt Belediyesi'ne geldi.

Sadak, burada yaptığı açıklamada, operasyonların amacının Kürt siyasetçileri halktan uzaklaştırmak olduğunu ve belediyeler tarafından gerçekleştirilen hizmetlerin arka plana itilmeye çalışıldığını söyledi.

Hükümetin yasal yollardan, seçimle alamadığı belediyeleri, siyasi operasyonlarla ele geçirmek için çok sayıda belediye başkanı, yöneticisi ve meclis üyesini tutukladığını belirten Sadak, polisin kendisini her yerde izlediğini, en son Batman'da gittiği bir lokantada bile kameralarla izlendiğini, bunun insanlık suçu olduğunu vurguladı. Sadak,  yılmayacaklarını, hiçbir gücün kendilerini mücadelelerinden vazgeçiremeyeceğini ifade etti.