İnternet Sansürünü Del !

Internet sitelerine yapılan saçma erişim engellerinin sonu gelmeyecek gözüküyor ve en çok kapanan site olan YouTube, uzun bir süre daha kapalı kalacak. YouTube'a girmek için onlarca yöntem var, ktunnel ve yasaktube gibi proxy siteleri en basiti olmak üzere. Fakat o zaman videolar YouTube'un kendi oynatıcısında oynamıyor, JavaScript'ler tam çalışmadığı için yorumları okuyamıyorsunuz, vs. vs. Ayrıca, başkasının sitesi üzerinden YouTube şifrenizi girmek ister misiniz? Gerçekten?

Bizim burada anlatacağımız sistemle, tamamen güvenli bir şekilde, kimsenin göremeyeceği ve engelleyemeyeceği bir yöntemle, YouTube'u sonsuza kadar açabilirsiniz. Ufak bir bityeniği var fakat, ücretsiz değil (fakat ucuz!) ve teknik bilgi gerektiriyor.

Önce ufak bir bilgi bombardımanı yapalım. Kullanacağımız yöntem, özellikle web sitesi yapıp kendi sunucularını yönetenlerin bildiği bir arabirim aslında: SSH. Açılımı Secure Shell, ve kısaca iki bilgisayar arasında güvenli bir bağlantı kurmaya yarıyor. SSH'in birçok emülasyon sistemi var, örneğin SFTP ile tıpkı FTP gibi dosya transferi yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda, bizim burada kullanacağımız, basit bir "SOCKS Proxy" emülatörü de var.

İhtiyacımız olanlar

SSH

Öncelikle bir SSH hesabı edinmemiz gerekiyor. Eğer SSH desteği veren Dreamhost, Site5, MediaTemple gibi bir hosting servisiniz, veya VPS ile kendi sunucunuzu Linux yüklü sistemlerle işletiyorsanız, hazırsınız demektir. Burada dikkat etmeniz gereken, SSH desteğinizin açık olması. Mesela Dreamhost'ta varsayılan olarak kapalıdır, kullanıcı adınızın ayarlarına girip oradan açmanız gerekir.

Diyelim ki sunucunuz yok, dolayısıyla SSH hesabınız yok…  O zaman üç yöntem var önümüzde. Biri, bizim gibi sunucusu olan arkadaşlarınızdan SSH hesabı istemek. :D (Yorumlarda istemeyin, vermeyeceğiz.) İkincisi ücretli SSH hesapları. SilenceIsDefeat, önerebileceğimiz SSH sağlayıcılarından biri. 1$ gibi ufak bir ücretle bile kaydolabilirsiniz, ve ödeme PayPal üzerinden olduğu için gönül rahatlığıyla kredi kartı numaranızı verebilirsiniz.
Son olarak, burada ve burada bulabileceğiniz ücretsiz SSH hesapları işinizi görebilir. Yalnız, bir uyarı, bu hesap sağlayıcıları para istemese de, bazılarının "bulunduğunuz ülkeden kartpostal atmanız" gibi absürd istekleri olabilir. Aslında bu, sizin "gerçek" bir insan olduğunuzu teyit etmek için alınan bir güvenlik önleminden başka bir şey değil, adam kendini sağlama alıyor. Fakat dikkat edin, çoğu ücretsiz SSH hesabı "tunneling"e izin vermiyor. Bunu özellikle araştırın. (İlla bir öneri istiyorsanız,http://www.rootshell.be/ güzel gibi görünüyor. "Bilgilerinizi adam gibi girin, hesabınızı açalım" diyorlar. 48 saat içinde geri dönmediklerinde kabul edilmediğinizi anladığınız, kayda değer ücretsiz SSH hesaplarından biri.)

İşin Özeti

Yapacağımız şey, özetle şu: Windows, Linux ve Mac OS X'e özel yazılımlar ile bir SSH bağlantısı üzerinden "tünel" oluşturup,  Firefox'taki FoxyProxy ayarlarını bu tüneli kullanacak şekilde ayarlayacağız. Bu tünel için, 1024'ten büyük herhangi bir port numarası belirlememiz gerekiyor. Biz bu makalede hep 2400 dedik. Her sistem için de, başından sonuna kadar detaylı birer videomuz olacak, ama Firefox kısmı için yapacağımız şey temelde aynı. FoxyProxy'yi kurduktan sonra alttaki simgesine çift tıklayıp ayarlarını açacağız, ve buradan yeni bir proxy ekleyeceğiz.
Karşımıza çıkan penceredeki ilk sekmede isim kısmına istediğinizi yazabilirsiniz. İkinci sekmede adres kısmına 127.0.0.1, port numarasına ise 2400 (ya da kendi seçtiğiniz port numarasını) yazmalısınız. Sonraki sekmede de bu proxy'nin kullanılacağı adresleri ekleyeceksiniz. Şablon (pattern) ekleme tuşuna bastığınızda çıkan kutucuklarda isim yerine istediğinizi girebilirsiniz, ama ikinci kutudaki adres kısmına şunları eklemelisiniz:
  • *.youtube.com/*
  • *youtube.com/*
  • *.ytimg.com/*
  • *googlevideo.com/*
  • *.googlevideo.com/*
  • http://video-stats.video.google.com/*
  • */get_video*

Windows

Öncelikle, DNS değişikliklerinin zorunlu olduğunu hatırlatalım. Buradaki makaleyi izleyerek bu işlemi yapabilirsiniz.
Sonra, PuTTY'yi indirmeye geldi sıra. Buraya tıklayarak son sürümü indirebilirsiniz. PuTTY, Windows'un kendi komut istemi yetersiz olduğu için kullanacağımız bir SSH istemcisi. Ücretsiz, ufak, kurulum gerektirmeyen bir yazılım.
Bu yazılımda, ilk çıkan pencerede SSH bilgilerimizi girdikten sonra sağ taraftaki ağaçtan "SSH"i açıp "Tunnels"ı seçmemiz ve oradaki "Forwarded Ports" kısmına 2400'ü, ya da kendi seçtiğiniz port numarasını eklemeniz gerekiyor.
YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözüm windows2YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözüm windows1
YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözüm windows3.thumbnail
Daha sonra, yukarıda özet kısmında anlattığımız FoxyProxy ayarlarını yapmamız gerekiyor. Videoda hem PuTTY aşamasını, hem de FoxyProxy ayarlarını detaylı olarak görebilirsiniz.

Videoyu tam ekran yapıp izleyin.


 Kaynak: http://www.pclabs.com.tr/2008/06/02/youtube-ip-engeline-yasal-guvenilir-ve-kesin-cozum/

Hiç yorum yok: