8 Şubat 2013 Cuma

Halep'te Kürtler Stratejik Noktaları Ele Geçirdi

Halep'te Suriye ordusunun saldırıları ardından YPG ve Asayiş güçlerinin, düzenledikleri kapsamlı bir operasyonla iki önemli noktayı ele geçirdiği bildirildi. Suriye ordusunun ağır kayıplar verdiği öğrenildi.

Suriye ordusunun Eşrefiye mahallesine hava saldırısı ardından Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile Asayiş Güçleri geniş bir operasyon başlattı.

31 Ocak'taki hava saldırısında yeni bilançoya göre 25 kişi hayatını kaybetti. Bu saldırı Batı ve Körfez ülkelerinin desteğindeki silahlı gruplar ile Suriye ordusu arasında yaşanan çatışmalar ardından gerçekleşmişti. Suriye ordusu bu saldırı sonrasında "Duwere Ewwel" ve "Duwere Tani" (Birinci ve İkinci Dörtyol) geçiş hatlarını ele geçirmişti. Eşrefiye merkezine giden her iki yol stratejik önem arz ediyor.

Suriye ordusu hava saldırısından sonra ele geçirdiği bu noktalarda en az 100 Kürdü gözaltına alarak bilinmeyen bir yere götürdü. Bu kişilerin akıbetleri halen de bilinmiyor.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile diğer silahlı gruplar, tekrarlanan saldırılarına rağmen bu noktaları ele geçirmeyi başarmadılar.

3 Şubat günü Eşrefiye'de yeni bir çatışma yaşandı. Bu kez YPG güçleri ile Suriye rejimine bağlı milis güçleri arasında çıkan çatışmada, üç milis ölürken, 9 asker de silahları ile birlikte esir alındı.

DEVLET GÜÇLERİ AĞIR KAYIP VERDİ ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Alandaki bir kaynaktan alınan bilgilere göre, diğer grupların alamadığı her iki "Dörtyol", bir gecede YPG ve Asayiş güçleri tarafından alındı. Aynı kaynak yaşanan çatışmalarda rejimin en az 20 kayıp verdiğini söylerken, çok sayıda yaralının da olduğu bilgisini verdi. Öğleden sonra da çatışmalar sürerken, Suriye rejimine ait tankların alanı bombaladığı bildirildi.

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep'te Şeyh Maksud ve Eşrefiye mahallelerinde 600 bin dolayında Kürt yaşıyor. Bu iki mahalle Halep'in en güvenli mahalleleri arasında yer alıyor.  Ancak mahalle sakinleri ÖSO ile Suriye ordusu arasında sıkışıp kalmış durumdalar. Aylardır elektriksiz ve gıda sorunları ile yaşayan mahalle sakinlerine gelen yardımlara da silahlı gruplar tarafından el konuluyor ve Kürt mahallelerine geçişine izin verilmiyor.

Bu açıdan, sözkonusu kaynağa göre Eşrefiye'de ele geçirilen noktalar, insani yardımların geçişi için de stratejik öneme sahip.

ANF