21 Ocak 2011 Cuma

İspanya senatosu 5 dilli yaşama geçti

20 milyon Kürdün yaşadığı Türkiye’de tek dilde ısrar edilirken, İspanya senatosunda ülkenin beş dili birden kullanılmaya başlandı.

Senatonun önceki gün genel kurul oturumunda Katalan Sol Koalisyonu'ndan Ramon Aleu, yeni uygulanmaya giren "senatoda ana dilde konuşabilme" hakkından faydalanarak konuşmasını Katalanca yaptı.

Senatör Aleu, yeni dönemde senatodaki tartışmaların yaklaşık yüzde 60'ının, ülkenin yarı resmi dört dilinde yapabilmesinin yasal hale geldiğini söyledi.

İspanyol Senatosunda, senatörler tarafından yapılan konuşmaların ülkede yarı resmi statüye sahip dillerde olabilmesine fırsat tanıyan düzenleme, geçen yıl Nisan ayında parlamentodan geçmişti.

Yeni düzenlemeye göre, Senatoda söz alacak senatörlerin ana dillerinde ya da İspanyolca konuşma yapmaları, yasal olarak kendi tercihlerine bırakılmıştı.

Senatoda, İspanya'nın özerk bölgelerinde yarı-resmi dil olarak tanınmış Katalan, Bask, Galiçya ve Valensiya dillerinin, İspanya'nın resmi dili olan İspanyolcaya çevrilmesi için 25 çevirmenin görevlendirildiği açıklandı.

Senatonun genel kurul oturumlarının ana dilde yapılabilmesi uygulamasını savunan senatörlerden iktidardaki İşçi Partisi'nden Carmela Silva ise "ülkemizdeki çok kültürlülüğü ve çoğulluğu normal işleyişe yansıtmalıyız" dedi.