21 Ağustos 2012 Salı

BDP Merkez İlçe ve Şehitkamil´den Sonra Yavuzeli İlçe Binası da Ateşe Verildi

BDP Şehitkamil İlçe Binası dün Polislerin gözü önünde yakıldı
ANTEP - Antep’te yaşanan bombalı saldırı ardından BDP il ve ilçe binaları hedefte. BDP İl binası ve Şehitkamil İlçe binası ardından Yavuzeli ilçe binası da ateşe verildi. BDP il ve ilçe binasına giriş çıkışlar polislerce yasaklandı.
Bombalı saldırı ardından faşist bir grup dün gece yarısı “Kürtlere ölüm” sloganıyla BDP Yavuzeli ilçe binasına saldırdı.

Partiye gittiğimde her şey yanmıştı hiçbir şey kalmamıştı” diyen BDP İlçe Başkanı Gürsel Karataş, faşist saldırıyı kınadıklarını ifade etti. Parti binasının dün gece saat 12´’de ateşe verildiğini belirterek şimdiye kadar kimsenin de gözaltına alınmadığının manidar olduğunu söyledi. “Saldırıyı yapanlar biran önce yakalanmalı ve cezalandırılmalıdır” diye konuştu.

Öte yandan Antep İl Binası ve Şehitkamil İlçe binasındaki saldırıyla ilgili incelemede bulunan polisler, BDP binalarına giriş ve çıkışları yasakladı. İl ve ilçe binalarına giden sokakların başında bekleyen çevik kuvvet polisleri, giriş çıkışlarda bariyer kurdu.


ANF

BDP Eşbaşkanları Antep´teki Saldırıyı Kınadı

ANKARA - BDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, Antep'te meydana gelen bombalı saldırıyı kınadı. Saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Eşbaşkanlar, "saldırının tüm yönleriyle aydınlatılmasını bekliyoruz" dedi.

BDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak dün akşam saatlerinde Antep'te meydana gelen saldırıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Saldırıda yaşamını yitirenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen Demirtaş ve Kışanak, "çocuklarımızın ve sivil yurttaşların katledilmesine yol açan, mübarek bayramı kana bulayan bu saldırıyı açıkça kınıyor, lanetliyoruz" dedi.

BDP Eşbaşkanları, saldırı ardından partilerinin hedef gösterilmesine de tepki göstererek şu açıklamalarda bulundu:

"Ülkemizi her türlü şiddet zemininden ve olasılığından uzak tutmanın tek yolu kurumsal demokrasiyi ve iç barışı güçlendirecek adımları bir an önce ve hep birlikte atmaktır. Ortadoğunun son derece tehlikeli bir süreçten geçtiği bu günlerde, Partimizin mütemadiyen yaptığı çözüm çağrılarını ve iyi niyetli uyarılarını 'tehdit' olarak çarpıtarak lanse etmek yerine, aklıselim bir yaklaşımla ele alarak tartışmanın aciliyetini bir kez daha hatırlatmayı görev olarak telakki ediyoruz."

'KATLİAM TÜM YÖNLERİYLE AYDINLATILMALI'

Hükümetin iç ve dış politikası nedeniyle Türkiye'nin adım adım Ortadoğu'daki tehlikeli akıntıya doğru ilerlediğini kaydeden Demirtaş ve Kışanak, Hükümet'e de çağrıda bulundu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ülkenin içine girdiği durumdan kendisi dışında herkesi sorumlu tutan Hükümetin radikal ve cesur bir politika değişikliğine giderek basta kalıcı iç barış sağlayacak adımları atmasında, Suriye politikasını da gözden geçirmesinde büyük fayda görüyoruz. Saldırının arkasındaki ve içindeki bütün güçlerin tereddüte yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkarmasını, katliamın tüm yönleriyle aydınlatılmasını bekliyoruz." 


ANF

HPG: Antep'teki Patlamayla İlgimiz Yok

Behdinan - HPG Anakarargah Komutanlığı, Antep’te Pazartesi akşamı yaşanan patlamayla herhangi bir ilgilerinin olmadığını açıkladı.

HPG Anakarargah Komutanlığı, ANF’ye gönderilen yazılı açıklamada şöyle dedi: “20 Ağustos günü Antep merkezde bir patlama meydana gelmiştir. Hem devlet yetkilileri hem de Türk basını bu olayı hareketimiz üzerine yıkmaya çalışmaktadır. Bu patlama ile güçlerimizin herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Kamuoyu ve halkımız da bilmektedir ki güçlerimizin sivillere yönelik bir girişimi olamaz. KCK Yürütme Konseyi'nin yaptığı, bayramda çatışmalardan kaçınma çağrısına güçlerimiz uymaktadır. Bayram sürecinde operasyonlardan kaynaklı yaşanan çatışmalar dışında güçlerimizin herhangi bir girişimi de olmamıştır.”


ANF