3 Ağustos 2011 Çarşamba

AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ve Vurgun Aşkı...
Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonları üyeliklerine, Genel Kurul'un 12 Temmuz 2011 ve 13 Temmuz 2011 tarihli, 8 ve 9’uncu birleşimlerinde yapılan seçimler sonucunda, seçilen milletvekillerin listesi yer aldı. Listelere göz gezdirildiğinde 3 dönemdir AKP Bitlis Milletvekili yapan ve Kiler Marketler Grubunun patronu Vahit Kiler, geride bıraktığımız 3 yılda olduğu gibi bu yıl da gelenek haline getirdiği Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’na adını yazdırdı.

10 yılda baş döndürücü bir şekilde ekonomi hayatında AKP’nin yükselişine paralel bir şekilde büyüyen Kiler Marketler, AKP’nin iktidarda olduğu son 9 yılda yıllık ortalama yüzde 35 büyüdü. Ekonomide yükseldiği kadar Türkiye’nin en yüksek; Avrupa’nın ise 2’nci büyük binasını İstanbul semalarında yükselten AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, KİT’lere yönelik ilgisini, 24’üncü dönemde de KİT Komisyon üyeliğine seçilerek gösterdi. Geçtiğimiz yıl Kütahya Şeker Fabrikası’nda yapılan usülsüz tapu tescili nedeniyle kamuoyu ve medyanın gündemine oturan Vahit Kiler, bu dönemde de çok gündeme gelecek gibi görünüyor.

ÖZELEŞTİRME MERAKLISI

AKP Bitlis milletvekili ve Kiler Marketler Grubunun sahibi Vahit Kiler’in KİT komisyon üyeliği merakının Kütahya Şeker Fabrikasında yaşadığı hukuki problemleri halletmek ve yeni satışlara girerek; başta denetim ve değer tespit konuları olmak üzere söz sahibi olmak istediği söyleniyor.

KİT komisyonunun denetimi ve kontrolü altında bulunan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından Kiler’e Kütahya Şeker Fabrikası satılmıştı. Yapılan satış sonucu Kütahya Şeker Fabrikasını 23 milyon 820 bin dolara alan Vahit Kiler’in, tapu belgelerinde tahrifat yaparak değeri 58 milyon lira (yaklaşık 37 milyon dolar) olduğu hesaplanan arsaya da siyasi nüfuzunu kullanarak bir nevi el koyduğu ortaya çıkmıştı.

BİTLİS FENERİ DERNEĞİ’NDE DÖNEN İŞLER

Her iktidar kendi zenginini yaratır sözünü 10 yılda baş döndürücü şekilde yükselerek haklı çıkartan Kiler’in kamuya olan merakı sadece özelleştirme kapsamında bir nevi el koyduğu Kütahya Şeker Fabrikası ile de sınırlı değil. 2001 yılından bu yana Kiler Holding bünyesinde kurulan Tureks firması turizm, öğrenci ve personel taşıma konusunda faaliyet gösterirken hizmet verdiği yerler arasında Sarıyer Belediyesi, Üsküdar Belediyesi, İSKİ, Türk Hava Yolları olarak sıralanıyor.

İktisatçı ya da ekonomist olmayan ancak KİT Komisyonu üyeliğine çok meraklı Kiler’in özelleştirmeler konusundaki Kütahya Şeker Fabrikası ile sınırlı değil. Tekel’in özelleştirilmesi sonrası Bitlis Tekel Fabrikası içinde bulunan binaları hiçbir bedel ödemeden kullanan Kiler, Deniz Feneri Derneği benzeri Bitlis Feneri Derneği adı altında Tekel Tütün Fabrikası’nın binalarını kira ödemeden kullanıyor. Bunun dışında yeni kurduğu Bitlis Tv ile kendi propagandasını yapan Kiler, televizyon binası olarak kullandığı Tekel binasına da depolarda olduğu gibi herhangi bir kira ya da satış bedeli vermiyor.

İSTANBUL LİKÖR FABRİKASINA DA GÖZ DİKTİ

İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olarak gösterilen Tekel’e ait Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası da Vahit Kiler’in iştahını kabartan özelleştirmelerden biri oldu. Kamuoyuna “Pişmiş aşa su katma” tehdidi ile yansıyan Likör Fabrikası özelleştirmesinde Aşçıoğlu İnşaat Sahibi Yaşar Aşçıoğlu’nu tehdit eden Kiler’in tehdidinin altında yatan neden ise 2 yıl sonra anlaşıldı. Özelleştirmeyi yapan Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) AŞ’nin Başkanı Vedat Demiröz’ün 2011 yılında AKP’den 1’inci sıradan, Vahit Kiler’in ise 2’nci sıradan aday gösterilmesiyle anlaşıldı. Kiler’in Aşçıoğlu İnşaat Başkanı Yaşar Aşçıoğlu’nu uçağa binerken “Pişmiş Aşa su Katma” şeklindeki tehdidine neden olan Likör arazisinin ihalesi 25 Haziran 2008’de yapılmıştı. İhaleye Kiler’in şirketi Kiler Gayrimenkul, 23 bin 711 metrekarelik arsanın ihalesini muhammen bedeli (295 milyon 700 bin lira) teklif ederek kazanmıştı.

İŞÇİLERE MAAŞ ÖDEMİYOR

Vahit Kiler ve 2 kardeşine ait olan 261 metre anten yüksekliğiyle Avrupa'nın en yüksek binası olarak tescillenen Sapphire, İstanbul'un Çeliktepe mahallesinde bulunuyor. Sapphire’de çalışan onlarca işçiye aylarca maaş ödemeyen Kiler kardeşler, parasını alamadıkları gerekçesiyle greve giden çalışanları önce işten atmış, sonra da hak ettikleri paralarını vermek için “özür dilemelerini” şart koşmuştu. Metrekaresinin 12 bin dolara satışa çıkarıldığı Sapphire daireleri inşaatının 22’nci katından düşen ve saatler sonra cansız bedeni bulunan işçi Serkan Çetin’in hayatını kaybetmesine neden olan durum ise gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmamış olması.

Yapı yönetmeliklerine aykırı olarak tahkimat ruhsatıyla 2005 yılında başlanan Sapphire'in İmar Yönetmeliklerine göre yükseldiği alanda en çok 30 Bin metrekarelik inşaat yapılması gerekirken, inşaat alanı 180 bin metrekareye çıkarılmıştı. İstanbul'un göbeğinde imar ve ruhsat sorunlarıyla birlikte yükseltilen Sapphire inşaatını denetlemesi gereken kurumların başında olan Emlak Konut GYO'nun başındaki ismin bugünün AKP Bitlis 1'inci sıra milletvekili olan Vedat Demiröz olması ise hayli ilginç.

YENİ VURGUN DÖNEMİ: BORSADA KİLER..!

Sapphire binasını işçi eylemlerinin ve ölümlerinin gölgesinde tamamlayan ve metrekaresini 12 bin dolardan satışa sunan Kiler için yeni bir mecra daha açılmış bulunuyordu. Sapphire-İstanbul gibi sembol projeyi tamamlayan Kiler, İMKB’de halka arzında 100 Milyon doların üzerinde büyüklüğü ile İMKB’nin en büyük portföy değerine sahip şirketlerinden biri oldu. Seçimlere hile karıştırmakla adını duyuran Vahit Kiler, İMKB'de rahat durmadı.
Her bir dairesi için milyon dolarlardan söz edilen, öte taraftan emek sömürüsü, insanlık dışı çalışma koşulları ile adını duyuran Sapphire’i 309 milyon dolara mal eden Kiler, borsada Sapphire’e 852 milyon değer biçerek kalem oynatmadan 543 Milyon dolara sahip oldu. Bundan sonrasında da hızını alamayan AKP’li vekil ve kardeşleri yandaşlara pazarlanan hisseleri halka arz etti. Yüzde 67’sini ön talep ile dağıtan firma, ön talepte bu payı tamamıyla kendi yandaşlarına dağıttı. Halka arz sonrasında herhangi bir satış işlemi olmadığı için Kiler hisseleri 2 kez tavan yaptı. Hisselerin 2 kez tavan yaptığını gören küçük yatırımcı 7.60 Liradan hisse senedi almaya başlayınca, yandaşlar tarafından ön talepte alınan hisseler satılmaya başlandı ve akabinde fiyatlar da 5.98 e kadar çekildi. Zararı kabul eden ve zararından dönmek isteyen küçük yatırımcı 5.98 liraya düşen hisselerini satmaya başladı. Bu sayede yüz milyonlarca lira daha kâr eden Kiler kardeşler, gözlerini yeni yapacakları Sapphire’lere diktiklerini ağabey Ümit Kiler’in ağzından şu sözlerle anlatıyor: ‘’Burada ikinci, üçüncü sapphire'ler yapmayı düşünüyoruz.”

2 Ağustos tarihi itibariyle Kiler hisseleri halen halka arz edildiği günkü fiyatı 7.60 lirayı göremedi. Halen 5.98-6.10 aralığında gidiyor. Bu durum yatırımcılar ve aracı kurumların dikkatinden kaçmamış, yatırımcıların ileride yaşayacağı olası zararlar nedeniyle aracı firmalar, Katılım Endeksi 2011 1. çeyrek dönemsel gözden geçirme çalışması sonucu endeksten KİLER’i 1 Ağustos 2011 itibarı ile geçerli olmak üzere çıkardılar.

20 yıl önce bir gece ansızın borçları yüzünden müflis olarak terk ettikleri Bitlis’e 2002 seçimleriyle milletvekili olarak geri dönen, 15 yıl önce açtıkları ilk mağazalarının ardından bugün Türkiye ve Avrupa’nın 30 kentinde 200 kadar market açan Kiler ailesinin icraatları 24’üncü dönem meclisinin ilgi odağında olacak gibi. Marketlerindeki hileli satışlar neticesinde “Kiler gibi oldu” şeklinde yeni deyimlerin Türkçe’ye kazandırılmasına bile vesile olan Kiler ailesinin ticari girişimleri ve AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in KİT Komisyon üyeliği sayesinde neler elde edilebileceği ise geçmişlerinin verdiği ışıkla aydınlanır durumda…