8 Ocak 2013 Salı

Salih Müslim: Birkaç Gün İçinde Sınır Kapısı Açılabilir

Batı Kürdistan'a yönelik ambargo, Güney Kürdistan Bölge Hükümeti tarafından anlşamsızca bugüne kadar sürdürüldü...

PYD Eşbaşkanı Salih Müslüm
Bir süre önce Güney Kürdistan ve Irak Merkezi Yönetimi ile yaptıkları görüşmelerle ilgili ANF’ye konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, yapılan görüşmeler sonucu sınır kapısının açılması için bir komite kurulduğunu ve komitenin çalışmalara başladığını söyledi. Müslim, önümüzdeki günlerde sınır kapısının açılabileceğini belirtti.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, bir süre önce Güney Kürdistan Bölgesel Hükümeti ve Irak Merkezi hükümeti ile Batı Kürdistan’a yönelik uygulanan ambargonun kaldırılması için yaptıkları görüşmeleri ANF’ye değerlendirdi.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Batı Kürdistan’a yönelik uygulanan ambargonun kaldırılması için bir süre önce Irak merkezi hükümeti ve Güney Kürdistan Bölgesel Hükümeti ile bir dizi görüşmeler yaptı. Yaptığı görüşmelere ilişkin ANF’ye önemli açıklamalarda bulunan Müslim, Güney Kürdistan yöneticilerine halkın duyduğu rahatsızlıkları ileterek daha önce verdikleri sözleri yerine getirmelerini istediklerini belirtti.

Rojava’daki sınır tartışmalarının Güney’deki temaslarıyla başlamadığını, bu tartışmaların daha önceden de olduğunun altını çizen Müslim, “Eskiden beri sınırda resmi legal bir kapı yoktu. Ama gidiş gelişler oluyordu. Her iki taraftaki halk ihtiyaçlarını karşılamak için gidip geliyordu. Son zamanlarda bu gidiş gelişlere engeller çıkarıldı. Sınırdaki peşmerge sayısı arttırıldı. Yeni bazı yerlere peşmerge güçleri yerleştirildi. Bu engellemelerden dolayı halk rahatsız oldu. Biz de Güney’de yaptığımız görüşmelerde Türkiye, onun Suriye içindeki uzantıları, Suriye devleti ve Güney Kürdistan tarafından uygulanan ambargodan halkımızın duyduğu rahatsızlıkları, yaşadığı sıkıntıları, çektiği zorlukları aktardık” diye konuştu. Müslim sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devrimimizi boğmak isteyen güçler tarafından ambargo uygulanırken halkımızın gözü Güney’e döndü, halk oradan yardım ve destek bekledi ancak bunun yerine orada da benzer uygulamalar olduğunu görünce halk tepki gösterdi. Bunların aşılması için görüşmeler yaptık. Nasıl yardımcı olunması gerektiği konusunda görüşmeler yaptık. Daha önce biliyorsunuz oradaki sorumlular, yöneticiler bize bazı sözler verdi. Size her konuda destek oluruz, diye sözler vermişlerdi. Halkımızı yalnız bırakmayacağız, şeklinde sözler verilmişti. Ancak uygulamalar bu sözlerin yerine getirilmediğini gösteriyor. Bunları ortadan kaldırmak için görüşmeler yaptık.”

Müslim yaptıkları görüşmelerle bir kapının açılması için bir sonuca ulaştıklarını, bu kapının iki ya da üç gün içinde açılacağını, açılacak kapıdan Rojava halkının yaşadığı sıkıntıları gidereceklerini belirterek, kapının açılması için kurdukları komitenin dört gündür çalışmalarını başladığını söyledi.

‘EL PARTİ KOMİSYONUN KURULMASINI ENGELLEDİ’


Müslim yaptığı görüşmelerde kapının açılma çalışmalarını yürütmek için Suriye’de var olan Kürt partilerinden bir komite oluşturma konusunda uzlaşmaya vardıklarını belirterek ancak komitenin kurulmasının Abdulhekim Beşar’ın Başkanlığını yaptığı El Parti tarafından engellendiğini söyledi.

Oluşturdukları komitenin normalde on gün önce çalışmalarına başlaması gerektiğine vurgu yapan Müslim şunları söyledi: “El Parti Başkanı Abdulhekim Beşar ve partisi ‘bu komisyonda yer alacak adamlarımızı seçemedik, bulamadık’ diye on gün bizi oyaladılar. Bu oyalama halkın daha fazla zorluk çekmesine neden oldu. Dolaysıyla kapının da açılmasını geciktirdi. Bilerek bunu yaptılar. Halkın daha fazla zorlanmasına neden oldular. Bu uygulamalarından ötürü suçludurlar ancak kalkıp başkasını suçluyorlar.”

Müslim son birkaç günde bu engeli aştıklarını belirterek, engeli aştıkları gibi komitenin sınırın üzerine giderek kapının açılması hazırlıklarına başladığını söyledi. Kapının açılmasının bir ya da iki gün içinde olacağını belirten Müslim, açılacak kapıdan halkın ihtiyaçlarını karşılayacaklarını söyledi.

HAZIRLIKSIZ YAKALANDILAR

İki yıldır devrim hazırlıklarını yaptıklarını, devrim sürecinde karşılaşılacak sorunları çözmek için için komiteler, komisyonlar, birlikler oluşturarak halkı örgütlediklerini belirten Müslim, hiçbir hazırlığı olmayan partilerin ise şimdi devrimin önünde engel olmaya başladıkları eleştirisinde bulundu. El Parti ve Rojava’daki diğer partilerin devrime hazırlıksız yakalandıkları için halkın sorunlarını çözme konusunda engelleyici duruma düştüklerini belirten Müslim şöyle konuştu: “Hiç hazırlıklarını yapmamışlar. Dar ve zor günlerini hesabını yapmamışlar. Sanki böyle hep rahat günler olacakmış gibi bir algıları var. Kimse onları sıkıştırmayacak, kimse onlara saldırmayacak gibi düşünmüşler. Bizim hazırlıklarımızı görünce de neden her şeyi onlar yapıyor diye tepki gösteriyorlar. Kendisi hazırlık yapmadığını itiraf etmiyor bizi suçlamaya kalkışıyor. Suçlu durumdayken kalkıp bizi suçlamaya çalışıyorlar.”

Günün 24 saatinde halkın hizmetinde olduklarını, halkın ekmeği, suyu, mazotunu karşılamak, elektrik sorununu çözmek için çalıştıklarını belirten Müslim, Rojava halkının da bunu gördüğü için kendilerini desteklediğini söyledi.

SERÊKANİ’DE HALKIMIZI, TOPRAKLARIMIZI SAVUNDUK

Beşar Esad’ın yaptığı konuşmayı da değerlendiren Müslim, Esad’ın konuşmasında yeni olan tarafın iç savaşı itiraf etmesi olduğunu belirtti. Ancak yaptığı ‘son terörist kalıncaya kadar savaşmaya devam edecekleri’ açıklamasının çok tehlikeli ve durumu daha kötü yapacağını söyledi.

Esad’ın Serêkani direnişini öven tarzda konuşması ve bunun çeşitli çevreler tarafından spekülasyon konusu yapılmasının ahlaki bir yaklaşım olmadığının altını çizen Müslim, “Bu konuşması içerisinde kalkıp Serêkani’deki direnişi övüyor. Oradaki direniş halkımız içindi. Biz orada halkımızı, topraklarımızı savunduk. Üzerimize gelen bir saldırı vardı ona karşı koyduk. Biz orada rejimi savunmadık. Hiçbir zamanda bu rejimi savunmadık. Eğer rejimi savunsaydık bize saldırı olmadan bir hafta önce rejimle muhalif güçler arasında çatışmalar vardı. Hiç ses çıkarmadık. Tek bir mermi bile sıkmadı. Meclis Başkanımızı katledince artık bıçak kemiğe dayandı o zaman kendimizi savunmaya başladık” diye konuştu.

Aynı saldırılar devlet güçleri tarafından da olsaydı yine aynı direnişi göstereceklerine vurgu yapan Müslim, “Serêkani’de gösterdiğimiz direnişle halkımızı, kendimizi, topraklarımızı, tarihimizi, kültürümüzü, dilimizi, kimliğimizi, değerlerimizi savunduk. Halkımıza yönelik herhangi bir saldırı gelirse nereden gelirse gelsin aynı direnişle karşı koyacağız” diyerek bu konuda hiçbir gücün yanlış hesap yapmaması uyarısında bulundu. 


ANF