10 Temmuz 2012 Salı

Asker'den Tehdit: ''Senin de Zaman'ın Gelecek Ferhat...''

Roboskilileri tehdit eden TSK suçüstü yakalandı. Katliamda kardeşi ve 11 yakınını yitiren Ferhat Encü’yü, ‘Senin de zamanın gelecek’ sözleriyle tehdit eden Şırnak İl Jandarma Alay Komutanı Osman Aslan kameralara yakalandı

TSK’DEN YENİ KATLİAM TEHDİDİ

Roboski’de 34 yurttaşın katledilmesinin üzerinden 7 ay geçti. Katliamın sorumluları hakkında herhangi bir soruşturma açılmazken, Roboskililer sürekli asker ve yargı tarafından tehdit ediliyor. Daha önce köyleri dolaşıp Roboskililerle ilişkilenmemelerini isteyen TSK, bu kez bizzat aileleri yeni ölüm ve katliamlarla tehdit etti.

BEN SENİ İYİ BİLİRİM FERHAT!

Son olarak Ferhat Encü, Şırnak İl Jandarma Alay Komutanı Osman Aslan tarafından böyle tehdit edildi: “Ferhat ben seni biliyorum, sen başkalarının güdümüyle hareket ediyorsun, senin de zamanın gelecek.” TSK’nin tehditlerine aşina olan Roboskililer bu kez Aslan’ın ölüm tehditlerini kayıt altına alarak ispatladı.

 
Sıra sana da gelecek!

Roboski’de 34 yurttaşın Türk savaş uçakları tarafından katledilmesinin üzerinden 6 ay geçti. Katliamın sorumluları hakkında herhangi bir soruşturma açılmamışken, kaymakamı protesto ettikleri için 5 Roboskili tutuklandı. Roboskililer sürekli olarak asker ve yargı tarafından da tehdit edildi, ediliyor. Roboski Katliamı’nda kardeşi Serhat, 2 amcaoğlu ile bir kuzeni olmak üzere 11 yakın akrabası katledilen Ferhat Encü, aylardır katliamın sorumlularının yargılanması için mücadele veriyor. Encü, şimdiye kadar 3 kez gözaltına alınarak faillerin peşini bırakması için tehdit edildi. Ayrıca askerler de her fırsatta Encü’ye tehditler savurarak, “rahat” durmasını istedi.

Asker açık açık tehdit etti


Ferhat Encü, en son Şırnak İl Jandarma Alay Komutanı Osman Aslan tarafından tehdit edildi. Alay Komutanı Osman Aslan’ın, “Senin de zamanın gelecek” diyerek kendisini tehdit ettiğini anlatan Encü, şunları söyledi: “Roboski Katliamı’nın olduğu günden beri devlet adına bölgedeki askerler kendilerini bilmez bir tutum ve davranış içinde olmaya başladı. Katliamda hayatını kaybeden aileleri tehdit ederek onları bu davadan vazgeçirmeye çalışıyorlar. Katliamın olduğu günden bu yana sesini yükseltenlerden biriyim. O yüzden beni sudan sebeplerle gözaltına alıyorlar.


Tehdit kayıt altında


En son benim şahsıma yönelik İl Jandarma Alay Komutanı Osman Aslan, ‘Ferhat ben seni biliyorum sen başkalarının güdümüyle hareket ediyorsun senin de zamanın gelecek’ biçiminde tehdit etti. Daha önce de gerek başkalarının aracılığıyla, gerekse ailemin aracılığı ile böyle tehditlerle karşılaşıyordum. Ben bu tehditlere aldırmadığım için bu sefer yüzüme söylediler. Beni tehdit edeceğini bildiğim için etrafımdakilerden konuşmayı kayıt altına almalarını istedim ve bunu başardık. Tehditleri videoya aldık. Eğer 34 ölüme bir kişi daha eklemek istiyorlarsa bu ben olabilirim. Ya adaleti sağlayacaklar ya da beni 34 kişiye ekleyecekler, bunun diyeti bu olacak.”

‘Başbakan katliamı üstlendi’


Katliamın üzerinden 6 ay geçtiğini, bir kişinin dahi tutuklanmadığını hatırlatan Encü, “Sorumlular belli ama sorumluları yargılayacak sistem ve cesaret yok. Çünkü bu sorumlular şu an devleti yönetiyorlar, yargılama mekanizması ellerinin altında ve bundan dolayı yargılama, hesap sorma yok. Başbakan ve Genelkurmay Başkanı bu katliamı üstlenmişlerdir. Yaptıkları açıklamalarla açık bir dille meşrulaştırdılar. Bu ülkede Genelkurmay Başkanını ve Başbakanı yargılayacak bir mekanizma var mı ki yargılansınlar. Katliamın olduğu günden beri bu katliamı meşrulaştırma çabası ve üzerini örtmeye yönelik bir çaba içindeler. Medyası, Bakanı, Başbakanı ve askeri ile böyle bir zihniyet var burada ve herkes bu zihniyeti görüyor” diye konuştu.


Bu katliam unutulursa...


Roboski Katliamı’nın bir sıralama içinde gerçekleştiğini belirten Encü, “Bu katliam ile Kürtlere gözdağı verilmek isteniyor. Kürtler bunun bilincinde olmalı ve buna karşı direnmelidir. Roboski, Kürt bilincinin ortaya çıkmasında büyük rol oynayan bir coğrafya. Roboski’den bir intikam alma isteğidir bu katliam” dedi. Katliamın unutulmaması için kamuoyuna seslenen Encü, “Bu katliam unutulursa, katiller hesap vermezse, yeni katliamlarla karşılaşacağız. Geçmişe baktığımız zaman bunu açık bir şekilde görmekteyiz. Zilan’ın, Ağrı’nın, Dersim’in, Sivas’ın, Maraş’ın ve Gazi’nin katilleri nerede, bundan hesap soruldu mu hayır. Sorulmadığı için Roboski katliamı gerçekleştirildi” dedi.

 

Şartlar gerektirdi katlettik!

Kimyasal Necdet lakaplı Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 34 yurttaşın yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı için “Herkes şartları da düşünsün” dedi. Özel, Roboski Katliamı’yla ilgili bir soru üzerine, “Askeri mücadelenin içinde maalesef bunlar da var. Herkesin başına gelebiliyor. Herkes şartları da düşünsün. İster miydik? Hızla tetkik edilir, raporu yazılır, ilgili makamlara bilgi verilir. Bunlar yapıldı” dedi. Necdet Özel, 1990’lı yıllarda Çiller iktidarı döneminde, PKK ile mücadele adı altında uyuşturucu ticareti, gasp, adam kaçırma, yargısız infazların merkezi haline gelen Emniyetin Özel Harekat bölümünün, yeniden ordu ile operasyonlar düzenlemesine de övgüler yağdırdı. Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesinin ardından 1999’dan 2004 yılına kadar bu işbirliğinde bir boşluğun yaşandığını belirten Özel, “Biz şimdi yeniden ortak operasyon yapıyoruz. İyi sonuç alıyoruz” dedi.