12 Temmuz 2012 Perşembe

FLAŞ: Suriye Kürtleri Birleşti!

Türkiye ve Batı kaynaklı komplo ve dezenformasyon kampanyalarına rağmen Batı Kürdistan’da Halk Meclisi ile Kürt Ulusal Konseyi, güçlerini birleştirerek, “barışçıl yöntemlerle halk devrimine ve Baas rejiminin çöküşüne” çağırdı. Her iki oluşum, Batı Kürdistan Kürtlerini ulusal ve uluslar arası düzeyde temsil edecek Yüksek Kürt Konseyi kurma kararı aldı.

Bat Kürdistan’da aralarında PYD’nin de olduğu birçok partiyi bünyesinde toplayan Halk Meclis (Meclîsa Gel) ile ikinci güç olan diğer çatı örgütü Kürt Ulusal Konseyi (Encumena Nîştîmanî ya Kurdî li Sûriyeyê-ENKS) bir anlaşma imzaladılar.
Geçtiğimiz günlerde Halk Meclisi ve ENKS heyetleri Federal Kürdistan Bölgesi’ne gelerek Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani tarafından kabul edildiler. Barzani ile görüşme ardından Batı Kürdistan heyeti, kardeş parça Güney Kürdistan’daki birçok parti ve örgüt ile temaslarda bulundu. Bu görüşmelerin sonucunda Batı Kürdistan Kürtlerinin birliğini öngören “Hewler Anlaşması” imzalandı.
Halk Meclisi Eşbaşkanı Ebdulselam Ehmed ANF’ye yaptığı açıklamada, anlaşmanın içeriğine ilişkin bilgi verdi. Bu birliğin altı ay önce yine Hewler’de Halk Meclisi ile ENKS arasında yapılan ittifaka dayandığını belirten Ehmed, ittifakın temel maddelerine dikkat çekerken, “Anlaşmada ‘Yüksek Kürt Konseyi’ adı altında bir heyet kurulması kararı aldındı. Bizden beş kişi, ENKS’den beş kişi bu konseyde yer alıyor. Üç komite de kurulacak, her iki taraftan beşer üye bu komitelerde yer alacak” dedi.

HALK MECLİSİ: HALK DEVRİMİ BARIŞÇIL YOLLARLA SAĞLANMALI

Yüksek Kürt Konseyi’nin ulusal ve uluslar arası alanda Kürtlerin temsilini yapacağını belirten Ehmed, “Amacımız Suriye’de halk devrimini barışçıl yollarla sağlamaktır. Aynı zamanda rejimin de halklar tarafından yıkılmasını istiyoruz. Suriye halklarının yardımı ile rejim yıkılmalı ve demokratik bir sistem kurulmalı. Yeni Suriye anayasasında da Kürt halkının hakları tanınmalı” dedi.

Kürt oluşumlar arasındaki anlaşma ardından yayınlanan bildiride, anlaşmanın 11 Haziran’da varılan Hewler Anlaşması doğrultusunda Bölge Başkanı Mesut Barzani’nin gözetiminde imzalandığı belirtildi. Ortak bildiride Halk Meclisi ve ENKS, “Kürdistan halkına birlik müjdesi” verirken, “Batı Kürdistan ve Suriye’deki halkımızın talep ve umutlarını yerine getirmenin temelini attık. Kürt sorununun çözümü ve siyasi çalışmalardaki birliği hedef olarak ortaya koyduk” dedi.

Her iki Kürt meclisi, demokratik bir Suriye içerisinde Kürt halkının tüm haklarının anayasal güvenceye kavuşturulması, 40 yıldır iktidarda olan Baas rejiminden zarar görenlere tazminat verilmesini talepleri arasında sıralarken, bu kararların 9-10 Temmuz tarihlerinde Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin’in gözetimindeki toplantılarda alındığını belirtti.

ANLAŞMA MADDELERİ

Yedi maddelik anlaşmada Yüksek Kürt Konseyi ile oluşturulacak tüm komitelerin 5+5 katılım esasına dayalı olması kararının yanı sıra, yine aynı katılım esasına dayalı üç uzman komitenin kurulması kararı dikkat çekiyor. Bunlar Ulusal ve Dışilişkiler Komitesi, Sosyal (Kamu Hizmetleri) Komite ve yerel şubeleri ile Güvenlik Komitesi ve tüm il, ilçe ve köylerdeki şubeleri olarak sıralanıyor.
Bununla birlikte, bazı Kürt basın yayın organlarındaki karşılıklı karalama kampanyalarına son verilmesi, Batı Kürdistan’ı istikrarsızlaştıracak tüm çaba ve şiddet olaylarının kınanması, reddedilmesi, Hewler Anlaşması çerçevesinde açık-şeffaf faaliyetlerin yürütülmesi de kararlar arasında yer alıyor. Açıklanan ortak bildiride, anlaşmanın imzalanmasından sonra iki hafta içinde sözkonusu komitelerin kurulması gerektiği vurgulanıyor.


ANF