29 Ekim 2011 Cumartesi

Diyarbakırlılar Saldırı Altında 24 Cenaze İçin Yürüdü
Diyarbakır'da polisin saldırısına rağmen binlerce kişi, Malatya'daki katledilen 24 Gerilla cenazesi için yürüdü. DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri ve BDP'li vekiller Ayla Akat Ata ile Demir Çelik'in polisin cop ve yumruk darbelerine maruz kaldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ile Barış ve Demokrosi Partisi'nin (BDP) çağrısı üzerine Malatya'da bekletilen 24 cenaze için yapılmak istenen yürüyüşe yönelik polisin sert müdahalesi ile başlayan olaylar devam ediyor. Bağlar İlçesi 5 Nisan Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği önünde bir araya gelen ve aralarında DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Ayla Akat Ata ve Demir Çelik ile Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır İl Eş Başkanları Zübeyde Zümrüt ve Ömer Önen, ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu kitle 24 cenaze için yürümek istedi. Yaşamını yitiren HPG'lilerin fotoğraflarının yer aldığı pankart, PKK ile KCK bayrakları ve Öcalan posterleri açan binlerce kişi, "İntikam", "Şehîd namirin" ve "Bijî Serok Apo" sloganları attı.

ATA VE ÇELİK COPLARLA DARP EDİLDİ

Kitlenin toplandığı saatlerde panzer, TOMA, akrep tipi zırhlı araç ile binlerce çevik kuvvet ve sivil polis yürüyüşün yapılacağı alanı abluka altına alırken, polis helikopteri de sık sık kitle üzerinde uçuş yaptı. DTK ve BDP'liler emniyet yetkilileri ile görüşerek yürüyeceklerini belirtirken, polis yürüyüşün yasal olmadığını gerekçe göstererek, izin vermeyeceğini ve müdahale edeceğini söyledi. DTK ve BDP'liler kitlenin yürümekte kararlı olduğunu aktardı. Bu sırada polis kitleyi dört taraftan ablukaya alırken, kitlenin yanına gelen Demir Çelik, savaşa karşı yürümek istediklerini ancak emniyet güçleri tarafından izin verilmediğini belirterek, "Bu daracık sokakta hapsetmek istiyorlar. Bunu kabul etmiyor ret ediyoruz. Bu meşru davamızdan asla geri adım atmayacağız" dedi.

Demir Çelik'in açıklamasının devam ettiği sırada polis iki taraftan kitleye tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Sert müdahaleye taş ve molotoflarla karşılık veren gençler ile polis arasında çatışma çıktı. Atılan molotofların isabet ettiği zırhlı araçlar alev alırken, polis uzun süre sokak aralarına giremedi. Bu arada dernek binası önünde bekleyen Akat Ata ile Çelik'in de aralarında bulunduğu yurttaşlar bir anda polisin coplu müdahalesine maruz kaldı. Yurttaşların darp edilmesine izin vermeyen Akat Ata ile Çelik, coplarla darp edilirken, bir polis Çelik'i yumrukladı. Çelik aldığı yumrukla dudağı patladı. Vekillerin darp edilmesine öfkelenen yurttaşlar ile polis arasında tartışma çıkarken, polis ağza alınmayacak küfürler savurdu.

Bu arada sokak aralarına dağılan bazı yurttaşlar apartmanlara sığınırken, polis bir apartmanı çembere aldı. Bunu duyan DTK ve BDP'liler olay yerine gelirken, polis geçişlerine izin vermedi. Bu sırada polis apartmanın kapısını kırarak bazı kişileri gözaltına aldı, ancak kaç kişi oldukları öğrenilemedi. Yine müdahale sırasında bir genç polisler tarafından tekme tokat dövülerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişinin gözü morarırken, gözaltına alan polis bu kez de gencin yüzüne biber gazı sıktı.

‘SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’


Tekrar dernek binası önüne gelen DTK ve BDP adına Ayla Akat Ata açıklama yaptı. Akat Ata, "Buraya toplanan değil 600 insan, 6 kişi de olsa biz onlarla birlikte bugün burada olmalarının amacı için yürürdük ve mesajımız verirdik. Elinizde cop var, gaz bombası var, TOMA aracınız var. Ama siz devletin nimetlerinden bizim vergilerimizle sahip olduğunuz nimetlerden sonuna kadar yararlanıyorsunuz. Haram olsun. Ama unutmayın, biz de haklıyız, sonuna kadar dilimiz için, kimliğimiz için, kültürümüz için ölümüne mücadele edeceğiz" dedi.

"Biz yıllardır zulme karşı boyun eğmedik" diyen Akat Ata, şöyle devam etti: "Biz Şeyh Sait'in, Seyit Rıza'nın torunlarıyız. Biz Ağrı'yı, Dersim'i, Zilan'ı yaşadık. Bize öncülük eden Diyarbakır zindanında direnen yoldaşlarımızdır. Biz Mazlum Doğan'ın, Kemal Pir'in izinden gidiyoruz. Bu halk değil gözaltı, değil tutuklama, değil cop, gaz bombası ölüme 'tililili' çekmiş bir halktır. Vekilimizin açıklamasından korkacağınıza öfkeli kitlelerden korkun. Halkın kutuplaşmasından korkun. Biz dün direndik, bugün direneceğiz, yarın da direneceğiz."

YAŞLI KADINA TEKME, YUMRUK

Sert müdahaleye rağmen dağılmayan kitle, polisin tüm engellemeler ve müdahalelerine rağmen DTK ve BDP'lilerin bulunduğu alanda tekrar toplandı. Yurttaşlar DTK ve BDP'liler ile birlikte Emek Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşü ara sokaklardan takip eden polis bir süre sonra kitlenin önünü tekrar keserek müdahale etti. Müdahale sırasında polis yaşlı bir kadını tekme ve yumruklarken, ayağından sakat olan koltuk değnekli yurttaşı da yere atarak tekme tokat darp etti. Ayağa kalkan yurttaş, koltuk değneklerini polisin önüne fırlatarak isyan etti. Müdahaleye rağmen kitle, binlerce polis ve zırhlı araç eşliğinde Emek Caddesi ve Bayramoğlu güzergâhlarından BDP Diyarbakır il binasına geldi.

Burada açıklama yapan DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Demir Çelik, müdahaleyi kınayarak, katılımdan dolayı yurttaşlara teşekkür etti.

Yaşanan olaylarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, olaylar diğer ilçelere ve mahallelere sıçradı.

Hiç yorum yok: