1 Ekim 2011 Cumartesi

İsveç'teki Konferansa Skandal Müdahale

İsveç’in İstanbul Başkonsolosluğu ile Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği Stockholm’de “Kadın ve Politika” temalı bir dizi konferans ve seminer düzenledi. Konferansa Kürtlerin katılmaması için Türkiye’den yapılan müdahale İsveç basınında skandal olarak değerlendirildi. İsveç’in en büyük haber ajansı TT, ‘’Türkiye bizi antidemokratikleştiriyor’’ dedi.

Stockholm İsveç Dış Yardım Kurumu, Sida Avrupa Birliği’ne girişini kolaylaştırmak için demokrasinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye’ye her yıl 87 milyon kron yardım yapıyor. Bu yardımların 14 milyon kronu İsveç’in İstanbul Başkonsolosluğuna tahsis ediliyor. Başkonsolosluk bu paralarla sivil toplum örgütleri ile birlikte değişik projeleri hayata geçiriyor. Bu kapsamda Başkonsolosluk 19-23 Eylül günleri Stockholm’de Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği’nin (KA.DER) ile birlikte “Kadın ve Politika” temalı bir dizi konferans ve seminer düzenledi.

Beşi milletvekili olmak üzere 21 kadının katıldığı Stockholm’deki etkinlikler tartışma ve eleştirilere neden oldu. Programda olmalarına karşın İsveç’teki Kürt kadın politikacılarının etkinliklere katılmaları engellendi. Türkiye’deki ajans ve gazetelerin İsveç’teki muhabirlerinin etkinlikleri izlemesine izin verilmedi. Tüm etkinlikler basına kapalı olarak kapalı kapılar ardında gerçekleştirdi.

2 ay öncesinden hazırlanan programda Halk Partisi eski Milletvekili Gülan Avcı ve Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Nalin Pekgül’ün parlamentoda yapılacak konferansa konuşmacı olarak katılmaları belirlenmişti. Etkinliklerin başlamasından birkaç gün önce İsveç İstanbul Başkonsolosu Torkel Stjernlöf, Avcı’yı telefonla aradı. Konferansın en üst düzeyde yapılacağını, bu dönem milletvekili olmadıkları için İsveç Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin kendilerini panelde konuşmacı olarak istemediklerini iletti. Oysa Türkiye’den gelen 21 kişilik heyet içinde sadece 5 milletvekili bulunuyordu. Ayrıca Stockholm’de yapılan etkinliklere eskiden milletvekilliği yapmış ama bu dönem parlamentoya giremeyen iktidar partisine mensup İsveçli politikacılar konuşmacı olarak katıldılar.

AVCI: KÜRT OLDUĞUMUZ İÇİN ENGELLENDİK


Gülan Avcı, programdan çıkarılmalarına sert tepki gösterdi. Newsmill adlı internet sitesindeki köşesinde konuyu araştırdığını ve panele katılmalarının Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği tarafından engellendiğini öğrendiğini açıkladı. Nalin Pekgül ile politik olarak ortak yanlarının olmadığını, Kürt oldukları için konferans ve etkinliklere katılmalarının engellendiklerini ifade etti. Avcı’nın bu açıklamalarının ardından İsveç’in demokrasi anlayışı sorgulanmaya başlandı. Demokratik kite örgütleri ve aydınlar Avcı ve Pekgül’ün konuşmalarının engellenmesini eleştirdiler.

AMBARGO İSVEÇ BASININDA

İsveç’in en büyük haber ajansı TT’nin olayı ele almasıyla birlikte skandal bir çok gazetede yer aldı. Avcı, Kürt olduğu ve 2010 yılında parlamentoda Ermeni soykırımının kabul edilmesi için oy kullandığı için konferansa katılmasının engellendiğini söylerken Dışişleri Bakanı Basın Şefi Ander Jörle Dışişleri Bakanlığı yetkililerin konferansa davet edilenler hakkında bir bilgileri olmadığını ifade etti. TT’nin İstanbul Başkonsolosu mu hata yaptığı sorusunu “Eğer böyle bir şey söylenmişse bu geçerli talimatlara uyulmadığını gösterir” diyerek sorumluluğu İsveç İstanbul Başkonsolosu Torkel Stjernlöf’e yükledi. Gazetecilerin ise Sternlöf’e ulaşmaları mümkün olmadı. Ancak tüm olaylardan haberi olan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, bir toplantı için gittiği Newyork’tan Avcı’yı telefonla arayarak üzüntülerini iletti.

İSVEÇ BASINI: TÜRKİYE BİZİ ANTİ DEMOKRATİKLEŞTİRİYOR

Gazeteler ve internet sitelerinde yapılan yorumlarda Türkiye’nin demokratikleşmek bir yana İsveç’i de anti demokratikleştirdiği yorumları yapılıyor. Demokrasi, insan ve kadın haklarının güçlendirilmesi amacıyla İsveç parlamentosunda yapılan bir konferansa kimin katılacağına İsveçli yetkililer değil Türkiye Büyükelçiliği karar veriyor. Demokrasi ve insan hakları mücadelesinin şampiyonluğuna savunan, uluslararası soykırım ve insan hakları konferansları örgütleyen İsveç Kürtlerin konuşmalarını engellemekle Türkiye’nin demokratikleşmesine değil, Kürtler ve muhalifler üzerindeki baskıların daha da artmasına hizmet ediyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: