1 Ekim 2011 Cumartesi

Değişmeyen Kara Propaganda


Medya, 20 yıldır Kürt sorununda yaptığı “kara propaganda”sını sürdürmeye devam ediyor. Görgü tanıkları Êlîh olayında polisi işaret ederken, medya Bölge’de yaşanan vahşeti tersyüz etmek için 20 yıl önce ne yapıyorsa şimdi de aynısını yapıyor. Eski özel harekatçı Ayhan Çarkın’ın “Başbağlar Katliamı’nı JİTEM yaptı” itirafına rağmen, birçok gazete ve TV kanalı, 1993 yılında yaşanan Başbağlar Katliamı ile Êlîh’deki olayda hayatını kaybeden isimsiz bebeğin fotoğraflarını yan yana koyarak, Kürtleri karaladı.

Çarkın itiraf etmişti


Yıllarca “PKK yaptı” diye propaganda edilen Başbağlar Katliamı’na ilişkin Çarkın’ın itirafları, Kürt sorununda uygulanan “Kara propaganda”ları çürüttü. 2011 İstanbul Newroz kutlamasına katılan Çarkın, PKK’ye mal edilen birçok karanlık olayın JİTEM tarafından işlendiğini itiraf ettiğinde olay manşetlere taşınmış ve “tarihi itiraf” olarak verilmişti. Çarkın itiraflarını da somutlaştırarak, fotoğrafta simgeleştirilen bebeğin de hayatını kaybettiği Başbağlar Katliamı’nın JİTEM tarafından yapıldığını ifade etti. Bu söylemler iddia olmaktan çıktı. Olaya el koyan savcılar iddiaları ciddiye alarak, hem olayda sorumluğu olan Çarkın’ı, hem de Çarkın’ın “olayı birlikte işlediklerini” söylediği o dönem Bölge’de görev yapan birçok özel harekat polisini de tutuklattı.


AKP döneminde 60 çocuk öldürüldü


İtiraflarla PKK tarafından yapılmadığı ortaya çıkan simge fotoğraf bugün bir kez daha piyasaya sürüldü. Böylece bu fotoğraflarla geçen yıl Çarkın’ın itiraflarını yayınlayan basın, hem kendisini çürütüyor, hem acılar arasında ayrım yapıyor, hem de acıları siyasi amaçlar uğruna kullanıyor. “Sivil kayıp hassasiyeti” yürüten çevrelerin onlarca yıldır Kürt çocuklarının polis kurşunlarıyla ölümü karşısında sessiz kalmaları ise dikkat çekici. Çocuk kayıplarında AKP hükümetinin bilançosu oldukça kabarık. Çocuklar için Adalet Çağrıcıları’nın yaptığı araştırmaya göre, 30 yıllık çatışmalı süreçte hayatını kaybeden Kürt çocuğu sayısı 376. AKP döneminde çok sayıda Kürt çocuğu polis kurşunuyla öldürüldü. Bu dönemde sadece Bölge’de öldürülen çocuk sayısı 60’ı geçti.

Hiç yorum yok: