1 Ekim 2011 Cumartesi

Genelkurmay 15 Bölgeyi Sivillere Yasakladı

Hakkari, Siirt, Diyarbakır ve Şırnak’ta 15 bölge “geçici güvenlik bölgesi” adı altında OHAL uygulamaları kapsamına alındı. Sözkonusu bölgelere 3 Ekim ile 15 Ocak 2012 tarihleri arasında sivillerin girmesi yasaklandı.

Genelkurmay Başkanlığı daha önce geçici güvenlik bölgesi olarak duyurduğu bölgelere yenilerini ekledi.

Genelkurmay Hareket Başkanı Korgeneral Abdullah Recep imzasıyla yayınlanan bildiride, Diyarbakır Siirt Şırnak ve Hakkari il sınırlarında bulunan 15 bölgeye, 3 Ekim 2011 ile 15 Ocak 2012 tarihleri arasında sivillerin giriş çıkışlarını yasakladı.

YAYLALARI BOŞALTIN TALİMATI

Bu arada Hakkari İl Jandarma Komutanlığı, Hakkari ile Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi arasında bulunan Kato Dağı'nın Hakkari tarafında kalan bölgesindeki yaylaların boşaltılması için köy muhtarlarına yazı gönderildi. Resmi yazıda, bölgede operasyonların sürdürüldüğü ve boşaltma işlemlerinin en kısa zamanda tamamlanması istendi.

Kato Dağı'nın Hakkari tarafında kalan Pınarca, Kamışlı, Çaylıca ve Kaval köylerinin muhtarlarına gönderilen yazıda, bu köylere ait yaylaların en kısa zamanda boşaltılması istendi. Gönderilen yazıda, sivil insanların zarar görmemesi için böyle bir uygulamanın yapıldığı iddia edildi.

Hiç yorum yok: