7 Nisan 2012 Cumartesi

Ferhat Encü: AKP ve Devletin Oyunuyla Karşı Karşıyayız

Ankara - Roboski katliamının tanıklarından ve katliamdan sonra 3 defa gözaltına alınan Ferhat Encü, AKP’nin katliamın sorumluluğunu üzerinden atmaya çalıştığına dikkat çekerek, “12 Eylül’ü yargıladığını söyleyen AKP, kendi iktidarı dönemine bakmayıp, Roboski’yi görmeyip farklı yerlere çekiyor. Genelkurmay’ın raporu da devletin resmen katliamı üstlendiğini gösteriyor. AKP, samimi olmadığı gibi olayı da kendi üzerinden atmaya çalışıyor. Siyasi sorumluluğunun olmadığını söylüyorlar. İktidarda olan sizsiniz, sorumlu da sizsiniz. Devletin oyunlarıyla karşı karşıyayız” dedi.

Roboski’ye Adalet Platformu, Roboski Köyü’nden Ferhat Encü’nün katılımıyla katliama ilişkin İHD Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Platform adına açıklama yapan Nuran Aktay, Genelkurmay Başkanlığı’nın TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu’na verdiği raporda sunulan “operasyon sınırdışı harekat kurallarına göre yapıldı” ifadelerinin komisyon tarafından yetersiz bulunduğu ve sorulan sorulara yanıt verilmediğine dikkat çekti.

AİLELER GÖÇ EDİYOR

Katliamın sorumlularının şimdiye kadar ortaya çıkarılamamasının kendilerini kaygılandırdığını ifade eden Aktay, “Katliamdan sağ kurtulan Servet Encü ailesini de alarak Kürdistan Federe Bölgesi’ne göç etti. Diğer aileler de olay çözülmezse göç edeceklerini söylüyor. Buradan sorumlulara sesleniyoruz; vatandaşının, ülkesini neden terk ettiğini sorgulamayan bir devlet, demokratik devlet olamaz. Devletin demokratik olmadığı ülkelerde ise vatandaşlar kendilerini güvende hissetmez. Katliamın sorumlularının bir an önce bulunarak yargılama sürecinin başlatılması, böylece toplumun adalet talebi bir an önce karşılığını bulmalıdır” dedi.

AKP KORKU İMPARATORLUĞU YARATIYOR

İHD MYK Üyesi Metin Uzunöz, 12 Eylül davasının görüldüğü manidar bir süreçten geçildiğini kaydederek, “AKP, davaya müdahil oldu. Ancak AKP, devlet eliyle bir katliamın yapıldığı dönemin iktidarı. Roboski bir örnek. Orada köylüler katliamdan bu yana baskı altında. Ferhat Encü 3 defa gözaltına alındı. 12 Eylül rejimi halen devam ediyor. AKP, kendi vesayetini oluşturup, egemenlik alanını genişletiyor. Korku imparatorluğu yaratıyor. Ancak biz de Roboski’ye adalet gelene kadar olayın takipçisi olacağız” diye konuştu.

İHD MYK Üyesi Selma Güngör de Türkiye’nin kendi yurttaşına karşı “sınır ötesi” harekat gerçekleştirdiğini dile getirerek, AKP’nin meclisten geçirdiği ve süresi 1 yıl olan sınır ötesi harekat kararının geri alınmasını istedi. “Meclisi göreve çağırıyoruz. Bu kararı derhal geri almalıdır” diyen Güngör, geçim için çalışan insanların suçlu gösterildiğini vurguladı. Güngör, benzer katliamların yaşanmaması isteniyorsa sorumluların ortaya çıkarılıp yargılanması gerektiğini söyledi.

‘SİYASİ SORUMLULUK İKTİDARDA OLAN AKP’NİN’

Katliamın insanlık suçu olduğuna dair açıklamaların sıkça yapıldığını ifade eden katliamın tanıklarından Roboski Köyü’nde yaşayan Ferhat Encü, AKP Hükümeti’nin “ileri demokrasi, hak, hukuk” söylemlerine atıfta bulunarak, şunları söyledi: “AKP, 12 Eylül’ü yargıladığını söyleyip, bundan sonra kimsenin elini kolunu sallayarak darbe yapamayacağı yönünde demeçler veriyor. Kendi iktidarı dönemine bakmayıp, Roboski’yi görmeyip farklı yerlere çekiyor. Genelkurmay’ın raporu da devletin resmen katliamı üstlendiğini gösteriyor. Nasıl baktıklarını da gösteriyor. AKP, samimi olmadığı gibi olayı da kendi üzerinden atmaya çalışıyor. Siyasi sorumluluğunun olmadığını söylüyorlar. İktidarda olan sizsiniz, sorumlu da sizsiniz.”

Sivil toplum örgütlerinin de katliama olan kayıtsızlığını da eleştiren Encü, “Sanki orada hiçbir şey olmamış gibi yaklaşıyorlar. Bırakın insanları, 60’a yakın hayvan telef oldu. Farklı yerlerde bir köpeğe taş atıldığında kıyameti koparanlar nerede? Oradakiler Kürtlerin katırı olduğu için mi sessiz kalınıyor?” dedi.

AKP VE DEVLETİN OYUNLARI


Göç ile ilgili bir soruya da yanıt veren Encü, şu hususlara dikkat çekti: “Katliam olduğundan beri dile getiriliyor göç. Bu kasten yapılmış bir katliam. Bir ay içinde sorumluların adalete teslim edileceği inancındaydık. Ancak bırakın bunu özür bile dilenmedi. Devletin oyunlarıyla karşı karşıyayız. Ötekileştirme durumuyla karşı karşıyayız. Bu durumda da kendi toprağımızda yaşamanın bir anlamı kalmadı. Akrabalarımızın olduğu yere göç etmek istediğimizi belirtmiştik. Hak, hukuk, adalet olmazsa, bunu topluma aşılamazsanız orada yaşam zorlaşır.”
ROBOSKİ HALKI ADALET İSTİYOR

Aktay da son olarak şu hususlara işaret etti: “Roboski’ye sosyal işlerden yetkililer gidip, oradaki her aileden bir kişinin memur olacağını söylüyorlar. Ancak Roboski halkı bunu kabul etmedi. Hatta katliam öncesinde kaymakamlıktan sosyal yardımlar alan köylüler, bunu da istemiyor. Çünkü adalet arayışı içerisinde oldukları bu süreçte bu tarz şeyleri kabul etmiyorlar. Roboski halkı ‘köyümüz en modern şehir haline de getirilse, adalet olmadıkça hiçbir şeyin kıymeti olmayacak’ diyor.”
ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: