7 Nisan 2012 Cumartesi

El Cezire’de Suriye Krizi

Katar merkezli El Cezire televizyonu Beyrut bürosundan 5 muhabir Suriye’deki gelişmelerin doğru yansıtılmadığı gerekçesiyle istifa etti. Geçen ay istifa eden eski çalışanların anlattıklarına göre, Suriye ve Libya ile ilgili gerçekmiş gibi gösterilen haberler, El Cezire’deki editörlerin kendi fikirleri ve gerçekler, montaj yoluyla gizleniyor.
İstifa edenlerden savaş muhabiri Ali Haşim, yaklaşık 5 ay önce canlı yayında Suriye ordusunun Lübnan sınırını bombaladığına ilişkin haberi yalanlayınca kanaldan ayrılmasının istendiğini söyledi.
Yapımcı Ahmet Musa ise El Cezire’de çalışmanın her muhabirin hayali olduğunu ama bu hayalin “depresyon”a dönüştüğünü belirtirken, istifa eden bir başka muhabir de “Gerçekleri bu kadar uzun süre gizlediğimiz için üzgünüm” dedi.

Muhabirlerden Hasan Şaban’ın da haberlerle ilgili şikâyetlerini dile getirdiği e-postaların sızdırılması üzerine kanaldan ayrıldığı bildirildi.

Bir başka gazeteci olan Ebu Salih’in de Suriye’nin Humus kentinde küçük bir çocuktan ağır yaralanmış gibi yapmasını istediği, muhaliflerin öldürdüğü sivillerle ilgili görüntülerin askerler tarafından yapılan katliam gibi sunulduğu da suçlamalar arasında.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: