7 Nisan 2012 Cumartesi

Davutoğlu Tampon Bölge Sözü Vermiş!


Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Cuma günü Suriye muhalifleri ile yaptığı toplantıda, Annan Planı’nın başarısız olması durumunda, Suriye sınırında tampon bölge oluşturacakları sözünü verdiği bildirildi.

El Arabiya televizyonu, Suriyeli muhaliflere dayandırdığı haberinde BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın planının başarısız olması durumunda Ankara'nın Suriye sınırında tampon bölge oluşturacağını duyurdu. Haberde tampon bölgenin Arap Birliği’nin desteği ile kurulacağı belirtildi.

Muhaliflerden hukukçu Behiye Mardini’ye dayandırılan haberde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun cuma günü muhalifler ile yaptığı görüşmede, Annan Planı’nın başarısız olması durumunda Türkiye'nin Suriye sınırında tampon bölge oluşturma sözü verdiği ifade edildi.

Ahmet Davutoğlu’nun dün BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile yaptığı görüşme ardından gelen açıklama da tampon bölge sözünü doğrular nitelikte. Davutoğlu, Suriyeli mülteciler sorununun ‘uluslararası bir sorun’ haline geldiğini belirterek, bu konuda yardıma ihtiyaç duyabileceklerini söylemişti. Türkiye’ye göç edenlerin sayısının 24 bine ulaştığını belirten Davutoğlu "Oradan gelen kardeşlerimize her türlü desteği vermeye hazırız, vereceğiz, veriyoruz... Ancak uluslararası toplumun da artık bu gerçeği görmesi lazım. Artık uluslararası toplumun da bu mülteci akınıyla ilgili olarak çok net bir tutum alması önemli" dedi.

Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın 6 maddelik Suriye barış planına sıçak bakmayan Türkiye uzun dönemdir, açıktan destek verdiği Özgür Suriye Ordusu’nun hareket alanı olan Türkiye-Suriye sınırında tampon bölge oluşturmak istiyor. ''Çatışmadan kaçan sivilleri koruma'' adı altında oluşturulmak istenen tampon bölge ile esas olarak silahlı muhalifler için korunaklı üstlenme ve harekat alanının oluşturulması hedefleniyor. Muhalifler, temel taleplerinden biri olan Türkiye yanısıra Lübnan ve Ürdün sınırlarında oluşturulacak tampon bölgelerle Suriye ordusunda çözülmeyi hızlanacağına inanıyor.

BM ŞAM’I SÖZÜNDE DURMAYA ÇAĞIRDI

Bu arada, BM Güvenlik Konseyi, Suriye'yi ateşkes konusunda verdiği sözleri tutmaya çağırdı. Konsey bildirisinde Esad yönetiminden 10 Nisan'a kadar kent ve kasabalardan askerî birlikleri ve ağır silahları çekmesi istendi. Bildiride, bu adımların yerine getirilmesinden sonraki 48 saat içinde ateşkesin başlaması çağrısı yer aldı.

Suriye, 1 Nisan'da Kofi Annan'ın 6 maddelik barış planını kabul etmişti. Konsey şimdi Suriye'den verdiği sözü "acil ve görünür şekilde" yerine getirmesini istiyor. Plana göre ateşkesin 12 Nisan sabahı yürürlüğe girmesi gerekiyor.
Suriye, plan doğrultusunda askerleri kentlerden çekeceğini söylerken, ‘sivilleri korumak için’ polis gücünün ise kalacağını belirtiyor. Suriye'nin BM temsilcisi Beşar Caferi ateşkese en büyük tehdidin silahlı muhalefetten geldiğini belirterek, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın muhalifleri silahlandırdığını söyledi. Caferi, "İçişlerimize müdahalelerin durmasını istiyoruz. Bu ülkeler silahlı gruplara silah veriyor. Bu uluslararası hukukun ihlalidir" dedi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: