6 Ekim 2011 Perşembe

Bir Zavallılık Portresi; Mehmet Metiner


Zavallılık Portresi M.Metiner–Erdoğan AlparslanToplumları, insanları yaratan değer yargılarıdır. İnsanı toplum nezdinde değerli kılan yaptığı pratikler ve yarattığı değerdir. İlkel toplumlardan gönümüzün modern toplumlarına bu hep böyle gelmiştir. Aksi bir durum söz konusu bile olamaz.

Gel gelelim asıl konumuza, şahsına münhasır bir insan olan Mehmet Metiner’e. Malum, geçenlerde başbakana sallayıp durduğu bir ses kaydı ortaya çıktı. İlk önce bunlar komplo dese de sonra kabullenmek zorunda kaldı ve böylece başladı Metiner’in af hicreti. Önceleri tv tv dolaşıp af diledi; bu fayda etmeyince, İl il, ülke ülke başbakanın peşinde dolaşıp af diledi. En sonunda Kayseri’de bu amacına mazhar oldu. Mazhar oldu olmasına da efendisinden yüz bulmadı. Eril efendiden yüz bulmayınca kendisini dişil efendisinin eteklerine attı. Oradan sonuç almayınca cümle aleme rezil olduğuyla kaldı.

Mehmet Metiner’e bir çift sözüm var; ilahi dalet diye bir şey var, mazlum bir halkın bu kadar günahına girsen, olacağı budur. Ne demişler; alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste. Gerçi biraz çabuk oldu ama önemli olan, hakkın yerini bulmasıdır.

İnsanlığın geriye evrimidir Metiner, tüm değerleri alt üst edilmiş, ihanetin vardığı noktadır. Evrim ileriye doğrudur ama bu hainler için geçerli değil, onlar için geriye doğrudur evrim. Metiner gibilerinde İnsandan maymuna doğrudur evrim. Kendinden ne kadar taviz versen o kadar maymunlaşır ve en sonunda sülüğe dönüşürsün birilerinin eteğine yapışır kalırsın, Metiner gibi.

Hatırlarsanız bir dönem Katır Reşo diye bir katır vardı, Gerillanın yük taşıdığı bir katırdı bu. Askerlerin eline geçince gerillanın geçiş yollarını sığınaklarını, mayın döşedikleri alanları ifşa etmişti. Bu yüzden genelkurmay tarafından madalya verilmişti. Daha sonra da emekliliğe ayırarak bir ahıra kapatmışlardı. Evet, bu devlet hain katırlara önce madalya takar işi bitince de ahıra kapatır. Bu topraklar çok Katır Reşo gördü, hepsi de kendi pisliklerinde boğuldular, tarihin karanlık sayfalarında sadece katır olarak insanların bilinçlerinde kaldılar.

Rahmetli dedem olsaydı şunu derdi Ax lo memedo, ew çi hale? derdi. Evet, memedo, ew çi hale? Bir insan bu kadar mı düşer? Darwin’i bile yanıltın. O, evrim geriye doğru olmaz ileriye doğru olur, demişti. Ama sen insandan sülüğe doğru bir evrim geçirerek onu yanılttın. İnsan dediğin omurgalıdır bu yüzden dik durur, sülüğün omurgası yoktur o yüzden dikleşmez, dik durmaz, kaygan bir zemini vardır. En sonunda eteğine yapıştığı organizmanın altında kalarak ezilir. Hani şairin biri der ya; “Ve vardır her vahşi çiçekte gurur”. Vahşi çiçekte bile olan gururun neden sende esamisi okunur.

Girişte de belirttiğim gibi insanları, toplumları var eden yarattığı değerlerdir. Bu değerler nedir; şeref, haysiyet, onur, erdem, gurur vs. bunu uzatabiliriz. İnsan bu saydığımız değer yargılarıyla vardır, aksi olsaydı hayvanlardan farkı kalmazdı insanın. Aristotales: “İnsan düşünen bir hayvandır” demişti. Bense, insan gururlu bir insandır diyorum. İnsanı hayvandan ayıran en önemli yönü düşünmesi değil, değer yargılarıdır. Değer yargıları olmayan her tür rezaleti yaşar, alçak olan kimse düşmekten korkmaz. Allah bir düşmeye görsün, insan ne hallere düşer, Metiner kardeşimde olduğu gibi.

Son olarak şunu belirteyim; bu topraklar çok hain keklikler, Katır Reşo’lar gördü, hepsi de bir toz bulutu gibi yok olup gözden kayboldular. Onlar insanlığın bilincinde sadece hain olarak yer edindiler. Tarih kahramanlardan, cesurlardan, sadıklardan övgüyle bahseder, korkak ve hainlere ise sadece lanet eder. Mehmet Metiner birkaç âcizane öğüt verip bitireceğim. İsteklerini tutsak al, vicdanına tutsak ol. O zaman göreceksin ki, eğilip bükülmeden de insan yaşayabilir, hem de onurlu biri olarak etrafından saygı görerek yaşayabilir. Bu şekilde itilip kakılmazsın. Unutma, onur ve erdem sahibi insanlara düşmanları bile saygı gösterir. Umarım doğru yolu bulursun. Atalarımız ne demiş, yanlışın neresinden dönersen kârdır. Ne olursan ol gel, ‘’Mürtedi’’ de olsan yine gel.

NOT:Mürtedi; dinden dönen demek.

Erdoğan Alparslan
erdogan_alparslan@hotmail.com

Hiç yorum yok: