6 Ekim 2011 Perşembe

Demirtaş: Aynı Suçu Gece-Gündüz İşleyeceğizBDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, son yaşanan gözaltı operasyonundan AKP'yi sorumlu tutarak, "Tayyip Erdoğan dizlerinin titrediği her saniye BDP'ye saldırdı. Gözaltındaki arkadaşlarımız ne suç işlemişse biz de aynı suçu gece gündüz demeden işleyeceğiz" dedi.

‘’Biz müzakereye hazırız. Buyurun gelin cezaevinde müzakereleri sürdürelim. Başbakan bizimle müzakere etmek istiyorsa bunun iki yolu var. Ya kendisi de tutuklanacak cezaevine gelecek ya da arkadaşlarımız serbest kalacak’’ diyen Demirtaş, "Bizi kırdırmaya ne gücünüz ne polisiniz ne de medyanız yeter" dedi. Demirtaş, Türk halkına da seslenerek, "Barışı herkes için istiyoruz. Bu ülkeye barış gelecek. AKP'ye, ABD'ye rağmen gelecek" diye konuştu.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, KCK adıyla yapılan son operasyonun merkezi konumundaki İstanbul'a geldi. BDP Bağcılar ilçe binasında halkla buluşan Demirtaş'a, milletvekilleri Sabahat Tuncel, Pervin Buldan, Ertuğrul Kürkçe, Sırrı Süreyya Önder, Erol Dora, Demir Çelik ve Nazmi Gür de eşlik etti. Eylemde halk sık sık, "PKK halktır, halk burada", "Hepimiz KCK'lıyız" sloganlarını attı.

Eyleme BDP'lilerin yanı sıra Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek, ESP Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, Tekstil-Sen Başkanı Engin Gül ile SDP ve EMEP üyeleri katıldı.

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Gözaltındaki arkadaşlarımız ne suç işlemişse biz de aynı suçu gece gündüz demeden işlediğimizi işlemeye devam ettiğimizi belirtiyorum" diyerek konuşmasına başladı.

'DİZLERİ TİTREDİĞİ HER AN BİZE SALDIRDILAR’

Gözaltı operasyonundan AKP hükümetini sorumlu tutan Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın, "Bedelini ödeyecekler" sözünü anımsatarak, şunları söyledi: "Dizlerinin titrediği her an bize saldırdılar. Tayyip Erdoğan dizlerinin titrediği her saniye BDP'ye saldırdı. Zaten Başbakan, açık açık her yerde ifade ediyor; 'siyasi operasyonlar olacak. BDP bedelini ödeyecek. BDP'ye oy verenler gereğini ödeyecek' diyerek zaten yargıya talimat verdiğini, gereğinin yapılacağını söylüyor. AKP bu uygulamalarıyla 80 yıldır değişmeyen statükonun devamı olduğunu göstermiştir. Yeni CHP, Kılıçdaroğlu ile başlayan CHP değildir, yeni CHP Tayyip Erdoğan'ın AKP'sidir. Statükocu parti artık AKP'dir."

Demirtaş, medyaya da eleştiride bulunarak, "Psikolojik savaşın merkezi konumundalar. Arkadaşlarımız gözaltında kendilerinin ne ile suçlandığını bilmiyor. Avukatlar dosyayı bilmiyor. Ama Başbakan'ın emri altındaki gazeteler soruşturmayla ilgili manşetler atıyor. Altında kaldıkları operasyonu meşrulaştırmaya çalışıyorlar" dedi.

‘CEZAEVİNDE MÜZAKERELERİ SÜRDÜRELİM’

"Haklı ve meşru talepleri olan bir halk hareketiyiz. Bizi kırdırmaya ne gücünüz ne polisiniz ne de medyanız yeter" diyen Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İstediğiniz kadar tutuklayın size boyun eğmeyeceğiz. Ne kadar savcın, polisin varsa sür üstümüze. Senin karşında değil diz çöken, kaşlarını kıpırdatan alçak olsun, namert olsun. Bu soruşturmayı yürütenlere sesleniyorum. Başta Başbakan olmak üzere, hepimizi cezaevine doldursanız bu mücadele cezaevinde devam edecek. Hepimizi mezarlara doldursanız bu mücadele yine devam edecek. Bu ülkede gerçek bir demokrasi, gerçek bir barış, gerçek bir kardeşlik istiyorsanız biz müzakereye hazırız. Buyurun gelin cezaevinde müzakereleri sürdürelim. Başbakan bizimle müzakere etmek istiyorsa bunun iki yolu var. Ya kendisi de tutuklanacak cezaevine gelecek ya da arkadaşlarımız serbest kalacak."

Türkiye kamuoyuna da seslenen BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, barışı bu ülkedeki herkes için istediklerini belirtti. Demirtaş şunları söyledi: "Türk halkına çağrı: Kürtlere özgürlük gelmedikçe kimse özgür olamaz. Hepinize zulüm ediyorlar. İstanbul'da etin kilosunu 30-35 liraya yiyorsanız, bunun nedeni de Kürt sorunudur. Boşaltılan köylerde yaylalarda ortadan kaldırılan hayvancılıktır. Eğer öğretmenler atanamıyorsa bunun nedeni Kandil'e yağdırılan bombalardır. Sizin paralarınız ülkenin dağlarında heba ediliyor. Hep birlikte barış istersek, barış gerçekleşir. Yitirdiğimiz her can bizim ortak acımızdır. Bütün bu ölümleri durdurmak hepimizin boynunun borcudur. Bu yüzden sizi kışkırtanların provokasyonlarına gelmeyin. Kürtleri şeytan gösterip size taşlatmak istiyorlar, bu provokasyona gelmeyin. Yandaş medyanın ırkçı kışkırtmalarına kanmayın. Bu ülkeye barış gelecek. Biz istiyoruz ki barış bugün gelsin. AKP'ye rağmen gelecek. ABD'ye rağmen gelecek. O barış günlerinde özgürlük halaylarını bu meydanda hep birlikte tutacağız. Bundan kuşkumuz yok. Ama daha fazla birlikte beraber mücadele etmeye ihtiyacımız var. Bize yapılan operasyon Türkiye’deki demokrasi ve barış mücadelesine yapılmıştır"

Demirtaş, "Biz barış dilencisi değiliz, barış direnişçisiyiz. Barışın peşinde koşmak zorunda olan artık AKP'nin kendisidir. Bundan sonra barışı kovalamak zorunda olan Başbakan'ın kendisidir. Bakalım ne kadar barış istiyormuş hep birlikte göreceğiz, çünkü biz direnişteyiz, alanlardayız. Tutuklamakla, gözaltına almakla bitmez. İstediğin kadar tutuklayabilirsin. Sana yalvarmayacağız, önünde diz çökmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz" diye konuştu.

Hiç yorum yok: