6 Ekim 2011 Perşembe

Kapitalizme Karşı İsyan Büyüyor

Wall Street karşıtları, ekonomik kriz ve kapitalizme karşı isyanlarını sıra dışı bir eylemle dile getirdi. Zombi kılığına giren yüzlerce protestocu yürüyüş yaptı. Protestonun hedefinde küresel ısınma, işsizlik ve sosyal eşitsizlik gibi konular da vardı.

Kapitalizme isyan büyüyor

ABD’nin New York kentinde ekonomik kriz, kapitalist sistem, küresel ısınma, işsizlik ve sosyal eşitsizlik gibi sorunları protesto etmek isteyen yüzlerce gösterici zombi kıyafetleriyle yürüyüş yaptı. Wall Street karşıtları olarak bilinen, sendika üyelerinin, üniversite öğrencilerinin, öğretmenlerin ve işsizlerin oluşturduğu gösterici grup, 17 Eylül’den bu yana sürdürdüğü eylemlerine bir yenisini daha ekledi. Yaptıkları zombi makyajları ve giydikleri kıyafetlerle eylemlerine renkli bir boyut kazandıran protestocular, polisin yakın takibinde New York sokaklarında seslerini duyurmaya çalıştı.


Düzensizlik değil demokrasi


Ellerinde, “Krizin Nedeni Kapitalizm”, “Şirketlerin Refahına Son, Wall Street’e Şimdi Dava Açalım”, “Oligarşik New York Belediye Başkanımızın 18 Milyar Doları Var”, “Siz Buna Düzensizlik Diyorsunuz Bizse Demokrasi Diyoruz”, “Biz Hipi Değil Vatanseveriz”, “Onlar Bizim Adımıza Konuşmuyor” yazılı pekçok pankart taşıyan grup, mevcut ekonomi politikalarını eleştiren sloganlar attı.


Eylemcilerin merkezi haline gelen Zucotti Park’ta başlayan ve New York Menkul Kıymetler Borsası’nın bulunduğu Wall Street’ten New York Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu semte kadar süren yürüyüş sırasında polisin yakın güvenlik tedbirleri dikkat çekti. Çok sayıda New Yorklunun da destek verdiği göstericiler yürüyüş öncesi ve sonrasında Zucotti Park’ta renkli şovlar da sergiledi.


Öte yandan Wall Street zaman zaman bireysel eylemlere de sahne oldu. Yüzüne maske takmış bir gösterici gün boyu elindeki gazeteyle tepkisini dile getirdi. Daha önce, ünlü Brooklyn Köprüsü’nü trafiğe kapattıkları için 700 göstericiyi gözaltına alan New York polisinin bu kez olası bir taşkınlığa karşı Wall Street’in simgesi durumundaki boğa heykelinin etrafında bile tedbir aldığı görüldü.

Hiç yorum yok: