21 Eylül 2011 Çarşamba

Erdoğan, Obama’dan Predator’ları İstedi

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan görüştüğü ABD Başkanı Barack Obama’dan PKK’ye karşı kullanılacak Predatör insansız hava araçlarını istedi. Predator’ları almaları konusunda sıkıntı olmayacağını belirten Erdoğan, ayrıca PKK’ye karşı ABD’ye verilmiş bir talepler listesinin bulunduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na katılmak için New York'ta bulunan Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. Waldorf Oteli'nde bir buçuk saat süren görüşmede başta PKK’ye karşı işbirliği olmak üzere, Suriye’ye yönelik baskılar, Türkiye-İsrail ilişkilerinde bulunduğu birçok konu gündeme geldi.

‘PKK İLE MÜCADELEDE ARAMIZDA BİR İTİLAF YOK’

Görüşme ardından kaldığı Peninsula Otel’de basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Obama ile ağırlıklı olarak ‘terör sorununu’ ele aldıklarını söyledi. Erdoğan, 2007 yılında Türkiye-ABD-Irak arasında yapılan PKK karşıtı ‘ortak düşman’ işbirliği noktasındaki yaklaşımda şimdiye kadar herhangi bir farklılık bulunmadığını belirtti.

Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Terörle ortak mücadele konusunda da ABD'nin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bize kendileri ifade etti. Konuyla ilgili olarak daha önce de insansız hava aracı konusundaki destekleri noktasında, Predator konusundaki destekleri... Yine aynı şekilde istihbarat, anlık istihbarat paylaşımı noktasındaki çalışmalar hususunda aramızda herhangi bir itilaf söz konusu değil.”

‘PREDATOR’LAR KONUSUNDA SIKINTI OLMAYACAK’

Türkiye, geçtiğimiz günlerde ABD basınına da yansıyan, ABD’nin yılsonunda Irak’tan çekilmesiyle, burada kullandığı Predator insansız hava araçlarının Türkiye’de konumlandırılmasını istemişti. Erdoğan, konuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, “ Predator’lar noktasında öyle zannediyorum ki sıkıntı olmayacak, predator hususunu çözmeye çalışacaklar” dedi.

Erdoğan bir başka soruyu yanıtlarken, Türkiye olarak PKK ile mücadele konusunda ABD’ye verilmiş bir talepler listelerinin bulunduğunu belirtti. Erdoğan, "PKK ile mücadeleye yönelik ABD'ye verilen bir talepler listesi var" dedi.

SÜRİYE’YE YAPTIRIM

Başbakan Erdoğan, Suriye ile ilgili olarak, Türkiye’nin ABD gibi bu ülkeye yaptırım uygulayacağını söyledi. Suriye yönetimine karşı güvenlerinin kalmadığını, mevcut durumda Suriye ile görüşmeleri kesmiş olduğunu söyleyen Erdoğan, “Türkiye de ABD gibi Suriye'ye karşı bazı yaptırımlar uygulayacaktır” dedi.

Filistin-İsrail konusunun da görüşüldüğünü belirten Erdoğan, "Doğu Akdeniz'de, uluslararası sulardaki deniz ve havadan gemilerimize yapılmış olan saldırı hususunda haklılığımızı teyit ediyorlar ve bu konuda bizim şu andaki tavrımızın aynen devam edeceği istikametindeki kararlılığımızı da... Burada, farklı bir yaklaşım içerisine de doğrusu Sayın Başkan da girmedi" diye konuştu.

Erdoğan İsrail konusunda ise tutumlarını sürdüreceklerini belirterek, "İsrail, özür dilemedikçe, tazminat ödemedikçe, Gazze'ye ambargo kalkmadıkça bu işin normalleşmesi mümkün değil" dedi.

Filistin yönetiminin BM Güvenlik Konseyi’ne Cuma günü yapacağı devlet olarak tam üyeliğinin kabulu konusunda yapacağı başvuruyu desteklediklerini belirten Erdoğan, ABD’nin bu sürece destek olmasını temenni ettiklerini söyledi.

Malatya Kürecik’te kurulacak olan füze kalkanı radar sisteminin NATO ve ABD ile yapılan görüşmeler çerçevesinde karara bağlandığını kaydeden Erdoğan, bir gazetecinin "Pentagon muhabirlerine yapılan bilgilendirmede, bu radarın İsrail'e bilgi vereceği söyleniyor" şeklindeki hatırlatması üzerine "Onu düzelttiler ve onunla ilgili açıklama da yapacaklar" dedi.

Hiç yorum yok: