28 Aralık 2011 Çarşamba

Avrupalılar Yerli Halkların Yarısını Yok Etti

Gen örneklerini karşılaştıran bilim insanları, Amerika’nın Avrupalılar tarafından fethedilmesiyle kıtadaki yerlilerin yarısının yok olduğunu tespit etti. Avrupalıların kıtaya ayak basmasından önce yok olmaya başladıklarını ileri süren teori çürüten araştırma göre savaş, açlık, köleleştirme ve Avrupa’dan götürülen hastalıkları gerçek Amerikalıları bitirdi.
Amerikalı yerlilerin son 500 yıl içinde nasıl ve neden yok olduklarına ilişkin birçok teori ortaya atılıyor. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin (Proceedings of the National Academy of Sciences, PNAS) dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmanın sonuçları ise şimdiye kadarki teorilerden farklı bir yaklaşımı ortaya koydu.

Araştırma; modern ve prehistorik (tarihten kalma) gen örneklerinin karşılaştırılmasıyla elde edildi. Yaklaşık 500 yıl önce yerli nüfusunun önemli ölçüde azaldığını kanıtlandığı araştırmada yüzyıllar süren süreçler genetik verilerle örtüşmedi.

Amerikalıların Avrupalıların kıtaya ayak basmasından önce yok olduğunu ileri süren teori çürürken, yerli halkın sonraki yüzyıllarda yeniden büyümeye başladığı belirtildi.

Araştırma için ise 800 ila 5000 yıl önce Kuzey ve Güney Amerika’da yaşayan insanlara ait 137 modern Amerikan yerlisinin mitokondriyal kalıtımı ve fosil kemiklerdeki 63 mitokondriyal sekansı incelendi. İki grubun karşılaştırılması sonucunda yerli halkta genetik çeşitliliğin yaklaşık 500 yıl önce küçüldüğü görüldü.

Hücrelerin enerji santralleri olan mitokondrilerde depolanan genetik verilerden yararlanan araştırma, Amerika’nın keşfinden önce nüfus gelişimi hakkında da bilgiler elde edilirken, 15.000-17.000 yıl önce Bering kara köprüsünü geçerek Asya’dan Amerika’ya giden ilk göçmenlerin kıyılar boyunca çok hızlı bir şekilde güneye doğru yayıldığı tespit edildi.

Hiç yorum yok: