10 Eylül 2011 Cumartesi

'Öcalan ve Mandela'nın Mücadelesi Aynı, Sonucu da Aynı Olacak'

Strasbourg’da “Öcalan’a özgürlük! Savaşa hayır!” sloganıyla düzenlenen gösteride konuşan Nelson Mandela’nın avukatı ve Güney Afrika Kürdistan ile Dayanışma Komitesi temsilcisi Esa Musa, Öcalan ile Mandela’nın mücadelesinin aynı olduğunu, sonucunun da aynı olacağını söyledi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve askeri operasyonları kınamak amacıyla bugün Strasbourg’da bir gösteri düzenlendi. 3 bini aşkın kişi saat 10.30’da merkez tren garı önünde yürüyüşe geçti.

Kürtler ve dostlarının yer aldığı eylemde 17 Ağustos’tan bu yana AKP hükümetinin talimatıyla süren hava saldırıları ile ülke içinde devam eden asker operasyonlar protesto edildi. Eylemciler ayrıca Öcalan’dan 45 gündür haber alınamadığına dikkat çekerek, uluslararası topluma duyarlılık çağrısında bulundu.

Öcalan alehine sık sık Öcalan lehine sloganlar atıldı. “CPT İmralı’ya!”, “Öcalan’a özgürlük!”, “Tecride Son!”, “Kürdistan’a Özgürlük!”, “Kahrolsun faşist AKP”, “Faşist TC!”, “Kürdistan ile dayanışın”, “Erdoğan şaşırma sabrımızı taşırma!”, “Kürt katliamına sessiz kalarak ortak olmayın!” şeklinde sloganların atıldığı eylemde, benzer tepki ve taleplerin yazılı olduğu döviz ve pankartlar taşındı.

Yürüyüşte, Kongra Gel başkanı Remzi Kartal, KNK başkanı Tahir Kemalizade, Kongra-Gel Başkan yardımcısı Zubeyir Aydar ile KNK’den Niamettin Toğuç, KON-KURD Başkanı İsmet Kemve BDP Avrupa Konseyi temsilcisi Faik Yağızay da hazır bulundu. Ayrıca Türkiye sol hareketlerinin de yürüyüşte flamaları ile yer aldığı gözlendi.

KÜRT HALKININ HAKLI MÜCADELESİNİ ASLA YENEMEZLER

Yürüyüşün ardından düzenlenen mitingde konuşan, Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın avukatı ve Güney Afrika Kürdistan ile Dayanışma Komitesi temsilcisi Esa Musa, “Kürt halk lideri Abdullah Öcalan’nın halkı için verdiği özgürlük mücadelesi, esaret koşularında dahil bütün yönleri ile liderimiz Nelson Mandela’nın verdiği ve maruz kaldığı yöntemler ile aynı, sonucunun da aynı olacağı, yani özgürluğün zaferi ile taçlanacağı aşikardır” dedi.

“Türkiye devleti ve hükümeti bilmelidir ki, Kürt halkının haklı mücedelesini asla yenemezler ve eninde sonunda Kürt halkının özgürlük taleplerini kabul etmek zorunda kalacaklar” diyen Isa Musa, şöyle devam etti: “Güney Afrika Kürt halkının veridiği kendi haklarını arama mücadelesinene duyarsız değil ve dayanışma içinde olduğu bilinmelidir.”

KARTAL: İMHAYA KARŞI TOPYEKÜN AYAKLANMA

Kongra Gel başkanı Remzi Kartal ise, “Kürt halkı şu andan itibaren başkanının özgürlüğü sağlanana kadar ayakta olma, saldırılara kalkan olma kararındadır” dedi.

AKP’nin savaş çığırtkanlığı yaptığını belirten Kartal, “Kürt halkı, Türk devleti ve onun hükümeti tarafından başlatılmış olan topyekün imha savaşına karşı, topyekün ayaklanma ve haklarını alıncaya kadar mücadele etme azmindedir” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) başkanı Tahir Kemalizade, “Kürdistan’ı zorla asırlardır işgal eden güçler, İran’ı, Türkiye’si ve Suriye’si ile yaptığınız bu zülmünüzün altında kalacasız, zira hiç kimse halkların özgürlük talepleri karşısında red, inkar, imha ile sonsuza dek ayakta kalamaz” diye kaydetti.

Mitingte konuşan Kürt Halkının Dostları Derneği Başkanı Bernard Revollan ise Kürt halkı, lideri ve verdiği özgürlük mücadelesi ile her şart altında dayanışma içinde olduklarını ve olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

KATILIM BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE OLDU

Eylemde TEV-ÇAND sanatçılarının çoğunluğunun hazır bulunduğu gözlendi. Hazırlık komitesinin beklentisinin üzerinde 3 bini aşkın kişinin katıldığı yürüyüş mitinginin biteceği Place de Bourse’un dar olacağından hareketle polis kitleye Strasbourg merkez Belediye meydanında miting izni verdi. Gençlerin ve kadınların yoğunlukta olduğu eylem büuyük bir çoşku içinde ve herhangi bir sorun yaşanmadan saat 15.00’te son buldu.

Cuma günü de Kürtler saat 09.00’dan akşam saatlerine kadar İşkenceyi Önleme Komitesi CPT’nin Strasbourg’daki merkezi önünde bir oturma eylemi yapmış ve CPT yetkilileri ile görüşerek Öcalan’ın durumuna dikkat çekmişti.

ANF

Hiç yorum yok: