26 Nisan 2011 Salı

Kuzu mu Gergedan mı?


AKP'nin önde gelen isimlerinden Anayasa Komisyonu başkanı Burhan Kuzu, BDP'nin desteklediği bağımsız adayların seçime katılmalarını veto eden Yüksek Seçim Kuruluna destek çıkan nadir isimlerden biriydi. Kendileri Haziran seçimleri sonrasında AKP'nin yeni Anayasa çalışmalarını büyük ihtimalle emanet edeceği kişi olacak.

Sürekli olarak 12 Eylül Anayasasının artık kaldırılması gerektiğinden bahseden AKP cephesinde Anayasa konusunda en çok öne çıkarılan Kuzu'nun bizim ilgimizi çeken tek icraatı YSK kararına verdiği destek değil hiç şüphesiz.

Geçtiğimiz ay Kuzu, Türkiye'de idam cezasının yasalarda yer alması gerektiğini belirterek bunu her zaman savunduğunu ifade etti. Tüm Avrupa Konseyi ülkelerinde kaldırılan, hatta savaş hallerinde bile uygulanmayan bir uygulamayı Kuzu şu sözlerle savundu: "Bir kenarda durur, uygularsın veya uygulamazsın. Toplumsal tatmin bazen gerektiriyor”.

Burhan Kuzu idama taraf ama parlamenter düzene de karşı. Geçen hafta Kuzu AKP'nin önerdiği başkanlık sistemini yutturmak için parlamenter düzenin gittiği yeri iflah etmediğini söyledi. Kuzu'nun sözleri şöyle: “Türkiye'de bugün eğer parlamenter modele devam edecek olursak açık söylüyorum; bir iki dönemin sonunda gelecek olan bir koalisyon bu memleketteki bütün birikimi 6 ayda bitirir.”

Kuzu bir kez de dışarıdan atanan bakanlara konusunda da ilginç bir açıklamada bulunmuş ve 4-5 bakanın milletvekilleri dışından seçilmesi durumunda “nah güvenoyu veririm” demişti.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, başkanlık gibi parlamenter sistem içinde de kabinenin dışarıdan atanmasına ilişkin tartışmalara, ilginç bir tepkiyle karşılık verdi.

Kuzu, “Ben sokak sokak dolaşacağım, bakanlar dışardan atanacak, nah güvenoyu veririm, niye vereyim? Ben oy vereceğim, adam dışarıdan gelip bakanlık yapacak” dedi. “Ben sokak sokak dolaşacağım, bakanlar dışardan atanacak, nah güvenoyu veririm, niye vereyim? Ben oy vereceğim, adam dışarıdan gelip bakanlık yapacak” diyen Kuzu parlamenter sistemde böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylemişti.

Dikkat edelim aynı adam parlamenter sistemin ülkeyi iflah edemeyeceğini savunuyordu.

Dünyada ve Türkiye'de büyük değişimlere imza atan 68 kuşağı da Kuzu'nun ilginç çıkışlarından nasibini aldı. Siyasal Bilgiler Fakültesinden sonra bir televizyon programında konuşan Kuzu, kendisine felsefe okumasını ve 68 kuşağını iyi incelemesini tavsiye eden Mine Kırıkkanat'a “Kuzu “Mine hanım bana akıl vermeye kalkma, bakın 68-78 aynı kapıyı çıkıyor. 5 bin genç öldü, bunun tohumları o zaman atıldı. Siz isyancı bir gençliği, ideal olarak memlekete sunmaya çalışıyorsunuz” demişti.

Kuzu'nun bir diğer çıkışı da Türkiye'de nüfusun dörtte birinden fazlasının parlamentoda temsil edilmemesine neden olan seçim barajına ilişkindi. Kendisi "ben bu yüzde 10 barajını ölene kadar savunacağım" cümlesini kurmuştur. Bu savunmasını da Kuzu şu ifadelerle perçinlemeye çalışmıştır: "Yüzde 10'luk barajı indirelim diyorlar. Doğru hakikaten dünyada böyle bir baraj oranı yok. İndirelim 5'e makul olan. O zaman parlamentoya 10 tane farklı parti girer. Bu defa 4'lü koalisyonlar olunca ne oluyor? Rant bölüşülüyor. Bakanlık yetmiyor, bakanlıklar bölüşülüyor."

Ülke yönetimini bir rant paylaşımı olarak değerlendirmektedir burada Kuzu. AKP'nin iktidardan ne anladığının en samimi itiraflarından biridir kanımca.

Kuzu'nun en çarpıcı çıkışlarından biri de eşcinsellerin hak talepleriyle ilgiliydi. Geçtiğimiz sene TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP'li Burhan Kuzu, türban serbestisinin üniversiteden sonra talepler doğrultusunda liselere de yayılacağı eleştirilerine yanıt vermişti. Bakın Kuzu ne demiş: “Her talebi karşılamak durumunda değiliz. Eşcinsellerden de eşitlik ve evlilik hakkı tanınması için yoğun talep geldi. İstiyorlar diye verecek miyiz? İktidar sorumluluğu içinde hareket etmek zorundayız."

CHP'nin 35. maddeyi değiştirmek için teklif vereceğini ve meclisi olağan üstü toplamak istediğini belirtmesi üzerine "bayrama kadar bekleyelim herhalde TSK bayrama kadar darbe yapmaz o kadar da değil" demişliği de vardır Kuzu'nun.

İşte yeni “özgürlükçü-eşitlikçi” Anayasanın mimarı olacak olan adam. Şimdi siz karar verin Kuzu mu gergedan mı?

Hiç yorum yok: