30 Aralık 2011 Cuma

İşte Bu Memlekette Bunlara 'Haber Kanalı' Diyorlar!


TSK'nın, Şırnak'ın Uludere ilçesinde, PKK'lı diye köylüleri vurmasını, haber kanalları saatler sonra bile görmedi. İşte detaylar...
Şırnak'ın Uludere (Qılaban) İlçesi'ne bağlı ve Federal Kürdistan Bölgesi sınırına yakın Ortasu (Roboski) Köyü'nün sınır noktasında Türk savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bombardıman sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 35'i buldu.Ancak 35 köylünün yaşamını yitirmesini, üç büyük haber kanalı saatler sonra bile görmedi. İşte detaylar...

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI


Sosyal paylaşım siteleri ve kimi haber sitelerinde haber verilirken yaşananlarla ilgili ilk resmi açıklama sabah saatlerinde Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'dan geldi. Özkan ilk belirlemelere göre 20'yi aşkın kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bazı haber kanalları 12 saat boyunca suskunluklarını Valiliğin açıklamasının ardından bozdu ve yaşananları 'iddia' olarak izleyicilerine duyurdu.

'SON DAKİKA'LAR GEÇ KALDI

Her fırsatta Türkiye'nin haber kanalı olduklarını öne süren kanallar bir anda tüm habercilik refleksini yitirdi. Türkiye'ye haber vermeyen kanallar, Türkiye-Irak sınırında hayatını kaybeden 30'dan fazla kişiyi yok saydı.

Birçok normal gelişme karşısında 'son dakika' bantlarını cömertçe kullanan üç büyük haber kanalı, ancak saat 11.50'de TSK'nın açıklamasını 'son dakika' gelişmesi olarak verdi.

34079


VALİLİK AÇIKLMASI 4 SAAT SONRA EKRANDA

Yaklaşık 12 saat önce meydana gelen bombalama olayı sonrası NTV öğlen bülteninde Şırnak Valiliği'nin açıklamasından tam 4 saat sonrasında haberi geçti.

CNN Türk televizyonu da olayla ilgili herhangi bir haber geçmezken yayın akışındaki programlarda üstü kapalı olarak yaşananlara değindi.

Habertürk televizyonu ise tüm yaşanan gelişmelere kayıtsız kalıp sadece Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı 8 maddelik açıklamayı son dakika olarak verdi.

Hiç yorum yok: