28 Temmuz 2010 Çarşamba

Inegol ve Dortyol

İnegöl'deki linçten sonra Dörtyol'da da ırkçı gruplar Kürtlere saldırıp BDP ilçe binası ile işyerlerini ateşe verdi. Hatay Valisi saldırıların anlayışla karşılandığını söyleyerek 'devam edin' derken, İçişleri Bakanı Beşir Atalay 'Bu Amanosları temizleyin. Ne yaparsanız yapın' diyerek savaş talimatı verdi

ÖNCE İNEGÖL SONRA DÖRTYOL

İnegöl'de Kürtlere yönelik başlatılan linç girişimleri sistemli şekilde sürdürülüyor. Hatay'ın Dörtyol ilçesinde polis otosuna yapılan saldırının ardından sokağa çıkan ırkçı gruplar, önce emniyet önünde toplanıp Kürtlere karşı linç naraları attı. Ardından da Kürtlerin ev ve işyerlerine saldırdı.

POLİS İZLEDİ ONLAR YAKTI

Irkçı histeriyle uzun süre emniyetin önünde bekleyen, polisin izlemekle yetindiği kalabalık grup, daha sonra BDP ilçe teşkilatını basıp 4. kattaki büroyu ateşe verdi. Ardından Kürtlere ait işyerlerine saldırdı. Birçok işyerinin camlarını kırıp yaktı, eşyaları talan etti.

KÜRTLERE SİLAHLI SALDIRI

Gece başlayan olaylar ertesi sabah da devam etti. Toplanan 2-3 bin kişilik bir grup, yeniden Kürtlerin işyerlerine saldırdı. Kürtler ırkçı yönelime tepki gösterince karşılıklı çatışmalar yaşandı, çok sayıda kişi yaralandı. Eve gitmek isteyen Kürtlere de Çerkez Kızı mevkiinde silahlı saldırı düzenlendi

ATALAY: BURALARI TEMİZLEYİN

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Hatay Valisi de linçleri sürdürün talimatı verdi. Bakan Atalay, 'Çevre illerimizin valileri, komutanlarımız, emniyet hepsi burada. Amanosları temizleyin. Ne yaparsanız yapın' diyerek adeta savaş talimatı verirken, vali de 'İnfial anlayışla karşılanmaktadır' dedi.

Bir kişi öldürüldü iddiası

Olayların ardından, resmi işlemler için karakola giden bir yurttaşın 'şüpheli' görülerek karakol önünde taranarak öldürüldüğü ileri sürüldü. Konuya ilişkin bilgi veren BDP Erzin İlçe Başkanı Hüseyin Ür, 'Kaymakam beyle görüştüm. Bana 'bir vatandaş karakola gitmiş ve karakoldakiler de taramış' dedi' şeklinde konuştu.

Kürtlerin can güvenliği yok

BDP Dörtyol İlçe Başkanı Halil Baybaris, saldırıdan önce defalarca Emniyet Müdürlüğü'nü aradığını ve yetkililerin kendisine dönmediğini ifade ederek, 'Şu an kaygılıyız. Bizi korumakla yükümlü olan polis telefonlarımıza cevap vermiyor. Şu an burada bulunan hiçbir Kürt'ün can güvenliği yok. Hepimiz kaygılıyız' diye konuştu.

'Halkımız kendisini savunsun'

Kürtlere yönelik ırkçı saldırılar konusunda açıklama yapan BDP Eşbaşkan Yardımcısı Nihat Oğraş, 'Saldırıların biri bitmeden diğeri başlıyor. Bu saldırılar organizeli bir şekilde yürütülüyor. Biz halkımıza şu mesajı veriyoruz; saldırılara karşı kendilerini savunsunlar. Özellikle batıda yaşayan Kürtler kendi örgütlülüklerini güçlendirsinler' dedi.


Savaş naraları attılar

Hükümet Kürt sorununun çözümü yerine 'özel ordu' çalışmaları başlatırken, AKP ve MHP'nin Kürtleri hedef gösteren açıklamaları linçlere dönüşmeye başladı. Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşanan linç olaylarının ardından Hatay'ın Dörtyol ilçesinde de sokağa çıkan ırkçı güruh, BDP ilçe binası ile Kürtlere ait çok sayıda işyerini ateşe verdi. Saldırılar karşısında yetkililer tarafından yapılan açıklamalar ise en az saldırılar kadar kaygı uyandırdı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'Çevre illerimizin valileri burada, bölge komutanlarımızın hepsi burada, emniyet burada. Bu Amanosları temizleyin diyorum. Ne yaparsanız yapın' açıklamasında bulunurken, Hatay Valisi ise, 'Vatandaşlarımızda oluşmuş bulunan infial anlayışla karşılanmaktadır' dedi.

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde önceki gün polis aracına sahte plakalı kapalı kasalı kamyonetten uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Saldırı sonucu 4 polis yaşamını yitirdi. Ardından Dörtyol'da bulunan Emniyet Müdürlüğü binasına da silahlı saldırı düzenlendi ve çatışma çıktı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, üç kişi şüpheli olarak gözaltına alındı. Gözaltı olayını öğrenen bir grup ırkçı, emniyet müdürlüğü önünde toplanarak Kürtler alehine slogan attı ve gözaltındakilerin kendilerine verilmesini istedi.

EŞYALARI TALAN ETTİLER

İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Dörtyol Kaymakamı Hayri Sandıkçı, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yavuzyolcu ve Belediye Başkanı Fadıl Keskin, toplanan gruba dönük konuşmalar yaptı. Yetkililer tarafından sakinleştirilemeyen ırkçı grup, yürüyüşe geçerek BDP ilçe teşkilatının bulunduğu sokağa geldi. Binaya giren ırkçı bir grup, kattaki eşyaları dışarı atıp, 4'üncü katı ateşe verdi. Kürt karşıtı ırkçı sloganlar atan grup Kürtlere ait bazı işyerlerini ateşe verdi, birçok işyerine de saldırarak camlarını kırdı. İşyerindeki eşyalar ise saldırganlar tarafından talan edildi. Olayların gece geç saatlere kadar devam etmesi nedeniyle bölgeye çok sayıda asker sevk edildi.

SABAH DA DEVAM ETTİ

Ertesi sabah olaylar yeniden başladı. Dörtyol merkeze bağlı Numune Evler mahallesi ve çarşı içinde toplanan 2-3 bin kişilik bir grup, işyerlerine yeniden girerek tahrip etmeye başladı. Saldırılara tepki gösteren Kürtler de sokaklara çıkınca karşılıklı çatışmalar yaşandı. Polisin gaz bombası ile müdahalede bulunduğu olaylarda çok sayıda kişi yaralanırken çarşıdan eve gitmek isteyen Kürtlere Çerkez Kızı mevkiinde kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendi, 2 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı. Görgü tanıkları ateş açan kişinin sivil olduğunu bildirdi. Yollara barikatlar kuran Kürtler, saldırılara karşılık verdi. Olay yerine gelen BDP Hatay İl Başkanı ve Dörtyol İlçe Başkanı, mahallelerde toplanan binlerce Kürt'ü bir yere toplayarak yatıştırmaya çalıştı.

Atalay: Amanosları temizleyin

Hatay'da yaşamını yitiren 4 polis Adana Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak, Adana Valiliği bahçesindeki tören alanına götürüldü. Törene Balyoz soruşturmasında hakkında tutuklama kararı çıkarılan 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek de katıldı. Burada bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'Asla yılgınlık olmayacak. Buradan ifade ediyorum. Çevre illerimizin valileri burada, bölge komutanlarımızın hepsi burada, emniyet burada... Bu Amanosları temizleyin diyorum. Ne yaparsanız yapın. Amanosları temizleyin' dedi. Saldırı ardından çıkan olaylara da değinen Atalay, şöyle konuştu: 'Dün İnegöl'de, akşam da o acılı ortamda Dörtyol'da, vatandaşlarımızı tahrik eden, birbirine karşı kışkırtanlar, bunun karşılıksız kalacağını düşünmesin. En hassas olduğumuz ortam odur. Birileri bunu istiyor.'

Vali: Anlayışla karşılıyoruz

Hatay Valiliği, Dörtyol'da gözaltına alınan 3 kişinin serbest bırakıldığını açıkladı. Valilik ayrıca ilçedeki olayları ve saldırıları da anlayışla karşıladığını belirtti. Hatay Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 'Kapalı kasa kamyonetten uzun namlulu silahlarla Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ateş açıldığı şeklinde çıkan haberler doğruyu yansıtmamaktadır. Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne hiçbir şekilde ateş açılmamıştır. Olayla ilgili olarak yakalanan olmamıştır. Olaydan sonra gözaltına alınan şahısların bahse konu olayla herhangi bir ilgilerinin olmadığı anlaşılmış ve yetkili cumhuriyet savcısının talimatı ile serbest bırakılmışlardır. Vatandaşlarımızda oluşmuş bulunan infial anlayışla karşılanmaktadır' denildi.

Bir kişi öldürüldü

Dörtyol'da polise yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırının ardından, bir işlem için karakola giden bir yurttaşın 'şüpheli' sanılarak karakol önünde taranarak öldürüldüğü ileri sürüldü. Hatay'daki saldırının ardından, bir işlem için karakola giden bir yurttaşın 'şüpheli' gerekçesiyle öldürüldüğü belirtildi. Konuya ilişkin bilgi veren BDP Erzin İlçe Başkanı Hüseyin Ür, 'Kaymakam beyle görüştüm. Bana 'bir vatandaş karakola gitmiş ve karakoldakiler terörist sanarak taramış' dedi' şeklinde konuştu. BDP Hatay İl Başkanı Mehmet İnsan da, görüştüğü emniyet yetkililerinin bir kişinin yaralı olduğunu kabul etiğini ve Adana Balcalı Hastanesi'ne sevk edildiğini belirttiklerini söyledi. İnsan, emniyetin yaralı iddiasına karşılık vatandaşların ve görgü tanıklarının şahsın öldürüldüğünü söylediklerini ifade etti.

'Halkımız kendisini savunsun'

Kürtlere yönelik yapılan saldırıları değerlendiren BDP Eşbaşkan Yardımcısı Nihat Oğraş, 'Saldırıların biri bitmeden diğeri başlıyor. Öyle görülüyor ki bu saldırılar organizeli bir şekilde yürütülüyor. Biz halkımıza şu mesajı veriyoruz, saldırılara karşı kendilerini savunsunlar. Özellikle batıda yaşayan Kürtler kendi örgütlülüklerini güçlendirsinler' dedi. Hatay'a da bir heyet göndermeyi düşündüklerini belirten Oğraş, olaylarla ilgili İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerini sürdürdüklerini belirtti. Oğraş, 'Bakanlık, kontrolün sağlandığını söylüyor ama polisin gözetiminde hem de İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın orada bulunduğu bir günde bir saldırı oldu. Bu konuda siyasi iktidarın büyük sorumluluğu var' diye kaydetti. BDP Eşbaşkanları ise saldırılara ilişkin bugün Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyecek.
Can güvenliğimiz yok

BDP Dörtyol İlçe Başkanı Halil Baybaris, saldırıdan önce defalarca Emniyet Müdürlüğü'nü aradığını ve yetkililerin kendisine dönmediğini ifade ederek, 'Partimize yönelik bir saldırı oldu. Partimizi yaktılar. Ayrıca çarşı merkezinde Kürtlerin işlettiği kahvelere ise motolofkokteyli atılarak yakıldı. Şu an kaygılıyız. Bizi korumakla görevli olan polis ise telefonlarımıza cevap vermiyor. Şu an burada bulunan hiçbir Kürt'ün can güvenliği yok. Hepimiz kaygılıyız' diye konuştu.

Hiç yorum yok: