28 Temmuz 2010 Çarşamba

İnegöl'de aslında ne oldu?

İnegöl'de yaşananlarla ilgili medyada yer alan yanıltıcı haberlerin ardından, BDP Bursa İl Örgütü bir basın açıklaması yaparak gerçekleri anlattı. BDP Bursa İl Örgütü'nün açıklaması:

 
"Dün gece saatlerinden itibaren basına Bursa İnegöl'ün karıştığına dair yansıyan haberler üzerine, duyarlı arkadaşların merak ederek bizlere ulaşmaya çalışması üzerine ve basında çıkan yanıltıcı haberler üzerine kısa bir açıklamayı paylaşmak istedik.
 
Bursa İnegöl ilçesi'ne bağlı Karadere -şimdiki adıyla Huzur mahallesi- yaklaşık 15 binin üzerinde Kürt'ün yaşadığı bir bölge. Burada ağırlıkla Kürtlerin yaşamasından kaynaklı milliyetçi yükseltilen tepkilerle, aslında bir süredir bu bölgenin boşaltılması gibi çalışmalar da sürmekte. Ve dönem dönem farklı gerekçelerle İnegöl ile bu Huzur mahallesi arasında gerilimler yaşanmaktaydı. Kürtlere yönelik genel tepkinin yanı sıra, belde ile İnegöl içindeki minübüs hatları arasında bir güzergah sorunu yaşanıyormuş.
 
Dün akşam saatlerinde seyahat halindeki Karadere-Huzur mahallesinin bir minibüsünün yolu İnegöl içinde kesilince tartışma yaşanıyor. Tartışmanın olduğu yerdeki kahveden de insanların karışmasıyla, tartışma yaralamaya dönüşüyor. İnegöl içinden saldırganlardan bir kaç kişi yaralanıyor. Ve Karaderelilerin minibüsünden üç kişi gözaltına alınarak İnegöl emniyetine götürülüyor.
 
Olayı duyan gözaltındakilerinin aileleri Emniyet Müdürlüğü'ne gidip çocukları ile görüşmek istiyorlar.
 
Bu arada dün Bursa'da MHP mitingi vardı ve MHP başkanı İnegöl'e bağlı Cerrah beldesine de gitmiş..
 
Yani ortalarda dolanan bir MHP kitlesi de var.
 
Kısa bir süre içinde adli bir olay, İnegöl içerisinde Kürtlere dönük bir milliyetçi linç girişimine dönüştürülüyor. "Kahrolsun Kürtler, Emniyet içinde PKK'liler varmış, iki kişiyi öldürmüşler, onları bize verin" gibi sloganlar eşliğinde Emniyet önünde toplanıyorlar. Basına yansıyan görüntüler bu toplanan kitle içinden. Beş binin üzerinde toplanan ırkçı kitle, kimi dükkanlara, Kürt olduğu düşünülen kimi yerlere ve "Kürtleri koruyorsunuz" diye emniyet vs. mensuplarına dönük saldırganlıklarını sürdürüyorlar.
 
Bu arada gözaltına alınan çocuklarını görmeye giden aile emniyete sığınıyor. Bu ırkçı kitlenin toplandığı ve İnegöl'e gidenlerin emniyette tutuldukları bilgisinin Karadere'ye ulaşması üzerine, Karadere'den Bursa-Ankara yoluna inenler, yolu iki yönlü trafiğe kapatıyorlar.
 
Emniyet müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler üzerine, Karaderelilerin yolu kestiği bölgeye gece ulaştık. İnsanlar, "Artık yeter, her seferinde, ne olursa olsun, 'Kahrolsun Kürtler' diye yürümelerinden bıktık. İnegöl içinde mahsur kalanlar yanımıza gelmeden ve ordaki toplanan kalabalık dağıtılmadan bu yolu açmayacağız, oradaki insanlarımızın can güvenliğinden endişe ediyoruz" diyorlardı. Ordaki kalabalık dağılmadıkça burda da insanların yolu açmama kararlılığı, ve uğradıkları ayrımcılığa artık itiraz eden bir kararlılık vardı.
 
Kısacası televizyonlara yansıyan karışıklık görüntüleri, İnegöl içindeki toplanan ırkçı saldırganların yarattığı görüntülerdir. Kürtlerin yol kestiği güzergahta bir tek taşkınlık söz konusu olmamıştır. Hatta trafik kesildiği için yolda bekleyenlere mahalle sakinleri arada su dağıtarak, mağduriyetten kaynaklı anlayışlarını rica edip, yaşadıkları sıkıntıların üzerinden bu yolu kesmek zorunda kaldıklarını anlatmaya çalıştılar. Ve tek bir sıkıntı bu bölgede yaşanmadı.
 
İnegöl'de mahsur kalanların gelmesiyle birlikte de yol trafiğe açılmıştır.
 
Olayın gerçek yüzü budur.
 
Aslında bu yaşanan olay bir kez daha ülkede tehlikeli bir milliyetçi tırmanışı ve Kürtlere dönük ayrımcılığın tetiklendiğini ve aslında halkların tehlikeli bir şekilde birbiri ile karşı karşıya getirilmeye çalışıldığının bir göstergesidir.
 
Tabii her zamanki gibi medya yine Kürtler'i tartışacak, tartıştıracak bir sunuş yapacaktır, yapmaktadır. Ama olayın tanığı olan bizler bu gerçek durumu sizlerle paylaşmak istedik.
 
Ve önümüzdeki günlerde yine bu şekilde Kürtlere dönük yapılabilecek herhangi bir saldırı karşısında Bursa'nın demokratik kamuoyunun gereken tepkiyi göstereceği inancındayız."
 
BDP BURSA İL ÖRGÜTÜ

Hiç yorum yok: