27 Temmuz 2012 Cuma

Şemdinli’de Bombardıman ve Çatışma Devam Ediyor

HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde Gevriyazine ve Xarani kırsalında 3. gününe giren şiddetli çatışmalar devam ederken, Türk ordusunun bölgeyi gece boyu bombaladığı bildirildi. Bombardıman sonucu başlayan orman yangınları ise devam ediyor.

Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'nde bağlı Bağlar (Nehri) Köyü'nün Çem (Navrezan) ve Rüzgârlı (Rubunus) mezraları arasında bulunan Gevriyazine ve Xarani kırsalında 24 Temmuz'da başlayan çatışmalar devam ediyor. Türk ordusu gece boyunca kobra tipi helikopterler ve savaş uçaklarıyla bölgeyi bombaladı. 34. Hudut Taburu tarafından yapılan rasgele obüs, top ve havan topu atışlarının Günyazı'ya (Kelaşk) bağlı Yukarı Yiğitler mezrasının yakınına isabet ettiği ve köylülerin can güvenliği olmadığı kaydedildi.
BÖLGEYİ RASGELE BOMBALIYORLAR

Şiddetli çatışmalar nedeniyle boşaltılan Güzelkaya (Begerde), Moşe (Müşe), ve Tuve (Tuvâ) mezra sakinlerinin hala evlerine gitmediği ve haber alınmayan Tuva ve Müşe çobanlarının dün öğlen saatlerinde Zorgeçit (Gerkete) mezrasına geri döndüğü belirtildi.

Çatışma alanına giremeyen ve HPG gerillalarının kontrolünü kırmak isteyen askerlerin bölgeye rasgele bomba atmaları sonucu binlerce dönümlük alanda orman yangınları çıkarken, gökyüzünü siyah dumanlar kapladığı gözlendi. Operasyon esnasında köylülere ait bağ bahçeler tahrip edilirken bombardıman nedeniyle çok sayıda küçük ve büyük baş hayvanın telef olduğu öğrenildi.

17 ÖZEL HAREKATÇI HALA KAYIP

Öte yandan 17 özel harekatçıdan hala haber alınamadığı öğrenildi. Köylülerden alınan bilgilere göre helikopterle çatışma bölgesine indirilen özel harekatçıların HPG gerillaları ile girdikleri çatışmada çapraz ateşe alındıkları belirtildi. Yerel kaynaklar, 17 özel harekatçının gerillalarla çatışmaya girdiği bölgede dün öğlen saatlerinde 2 kobra tipi helikopter gözetiminde bir skorski tipi helikopterin iniş yaptığı ve helikoptere tespiti yapılamayan birşeylerin taşındığını söyledi. 2 helikopterin gerillalar tarafından tarandığı ve bir tanesinin ağır darbe aldığı kaydedilirken, darbe alan helikopterin 34. Hudut Taburu'na acil iniş yaptığı bildirildi.

24 TEMMUZ GÜNKÜ ÇATIŞMALARDA 30 ASKER ÖLDÜ

Türk ordusu alandaki çatışmalarda ölü ve yaralı askerler hakkında bilgi vermezken HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) dün öğle saatlerinde yaptığı bir açıklamada, bölgede 24 Temmuz günü yaşanan 4 ayrı çatışmada toplam 30 askerin öldüğünü kaydetmişti. Açıklamada, Gerdiya bölgesi Selana Tepesi yakınlarında saat 15.30’da yaşanan iki çatışmada 14, saat 17.00’da yaşanan çatışmada 3, saat 19.30 kadar süren çatışmada ise 13 askerin öldüğü belirtilmişti

.ÇATIŞMA BÖLGESİNE ASKER VE KORUCU SEVKİYATI

Beyyurdu (Bedeve) Karakolu'ndan çok sayıda asker ve kurucunun çatışma bölgesine sevk edildiği aktarıldı. Çatışmanın yaşandığı Bağlar (Nehri), Gevriya Zine ve Xarani kırsalına Yüksekova'dan ve Şemdinli'de bulunan seyyar birliklerden asker gönderildiği öğrenildi. Şemdinli Derecik (Rubarok) bölgesine sivillerin giriş çıkışları asker ve polis tarafından engellenirken, Şemdinli Emniyet Müdürlüğü ve kamu binalarında yüzlerce özel harekat timinin bekletildiği kaydedildi. 


ANF

Hiç yorum yok: