27 Temmuz 2012 Cuma

HPG: Şemdinli Bir Savaş Sahasıdır

Behdinan - HPG Anakarargah Komutanlığı Şemdinli ilçesinde gerillaların beşinci gününü dolduran harekatına ilişkin yaptığı açıklamada, “Şemdinli, binlerce askerin, yine yüzlerce gerillanın çatışma halinde olduğu, tankların, topların, obüslerin, uçakların, helikopterlerin ve her türlü teknolojinin yoğun bir şekilde kullanıldığı bir savaş sahasıdır” dedi.

Halk Savunma Güçleri’nin 24 Temmuz günü kapsamlı bir harekat başlattığına dikkat çeken HPG Anakarargahı yaşanan savaş durumu hakkında ilginç ayrıntılar da verdi.

HPG, “23 ve 24 Temmuz günlerinde Şemdinli-Gerdiya yolu üzerinde iki gün boyunca gerillalarımız yol kontrolü yapmıştır. Yol kontrolünü gerçekleştiren gerillalarımızı kuşatmak amacıyla birçok koldan saldırıya geçen Türk sömürgeci güçlerine karşı gerillalarımız tarafından 24 Temmuz günü bir harekat başlatılmıştır” dedi.

KARADAN PÜSKÜRTÜLDÜ, HAVADAN ENGELLENDİ

Açıklamada “Bu harekat çerçevesinde Şemdinli Tugayı, Gare Alayı ve arazideki hareketli işgalci TC ordu birlikleri gerillalarımız tarafından hedeflenmiştir. Gerillalarımızın denetiminde bulunan alanlara karadan müdahale girişimleri püskürtülen işgalci TC ordusunun hava saldırıları da engellenmiştir” diye belirtildi.

Türk ordusunun otoritesinin ciddi anlamda sarsıldığını ve denetimi kaybettiğini belirten HPG anakarargah Komutanlığı Türk devletinin 4 gün boyunca tank, top, obüs ve uçak saldırılarını Şemdinli yöresinde yoğunlaştırarak sarsılan otoritesini bu saldırılarla tekrar kurmak istediğine dikkat çekti.

HPG, “Gerillalarımıza karşı güç getiremeyen işgalci, sömürgeci TC ordusu özellikle Şemdinli’ye bağlı Nehrê, Bêgirdê, Navrêza, Nirkola, Robînos köy ve mezraları, Gumokê, Sênala ve Gostê alanları ile Konserve Tepesi, Geniş Tepe ve Karker Tepesi yamaçlarını savaş uçakları ve toplarla yoğun bir şekilde bombardıman altına almıştır. Adı geçen köy ve mezralarda köylülerin bağ ve bahçeleri zarar görürken çok sayıda hayvan da telef olmuştur” diye belirtti.

GERÇEKLER TERSYÜZ EDİLİYOR

HPG, “AKP hükümeti sıkça Suriye’de ve başka birçok yerde savaş olduğunu, baskılara karşı halkın direndiğini iddia ederken Kürdistan halkını ise her türlü silahı ve tekniği kullanarak bastırmak istemektedir. Sadece ilk iki gününde güçlerimizce tespit edilebilen 30 askerin öldüğü ve 4 yoldaşımızın şahadete ulaştığı bu savaş süreci Türk devleti tarafından medya gücü de kullanılarak Türkiye ve dünya kamuoyundan gizlenmek istenmektedir” ifadelerini kullandı.

Çatışmaların basına yansıtılma tarzını da eleştiren HPG, “Gerçekler tersyüz edilerek ağır kayıplar verenin Türk ordusu değil de gerillalar olduğu yanılgısı yaratılmak istenmektedir” dedi.

SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Şemdinli’nin binlerce askerin ve yüzlerce gerillanın çatışma halinde olduğu, tankların, topların, obüslerin, uçakların, helikopterlerin ve her türlü teknolojinin yoğun bir şekilde kullanıldığı bir savaş sahası olduğuna dikkat çeken HPG Anakarargah Komutanlığı şöyle dedi: “Bizzat Şemdinli şehir merkezindeki Şemdinli Tugayı, yine Gare Alayı 2 günden bu yana gerillanın denetimi ve vuruşları altındadır. Bütün bölgedeki işgal kuvvetleri nerede harekete geçmişse o yerde gerillalar da cevap vermiştir.” Açıklamada son olarak savaş bugün farklı biçimlerde halen devam ettiği bilgisine yer verildi. 


ANF

Hiç yorum yok: