27 Temmuz 2012 Cuma

YPG'den Halep'te Suriye Güçlerine Misilleme: 6 Asker ÖlüHalep - Halep’te Kürt aktivistlerin çatışmalardan kaçan ailelere yardım götürdüğü sırada güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu 3 Kürdün katledilmesi ardından Halk Savunma Birlikleri (YPG) misilleme eyleminde bulundu. En az 6 güvenlik gücü öldürüldü.
Alınan bilgilere göre YPG güçleri iki Kürt mahallesi olan Eşrefiye ve Şex Maqsud arasında bulunan Seken Şebabi'de Suriye güvenlik güçlerine yönelik saldırı düzenledi. YPG’nin ANF’ye yaptığı açıklamaya göre saldırıda 6 güvenlik gücü öldürüldü.

YPG, “Bu eylemi Halep’te üç kürdün öldürülmesine misilleme olarak yaptık. Eğer rejim Kürtleri öldürmeye devam ederse, eylemlerimiz sürecek” diye uyardı.

Kürtler çatışmalardan kaçarak Şêx Meqsûd mahallesine sığınırken, Halk Meclisi ve Halk Savunma Güçleri'ne bağlı birlikler de Kürtlere yardım etmek amacıyla harekete geçmişti. Yardımların dağıtıldığı Tariq Eldab mahallesine gidip, burada Kürtlere gıda yardımı götürmek isteyen Kürt aktvistler, Esad ordusuna bağlı askerlerin silahlı saldırısına uğramıştı.Silahlı saldırıda 3 Kürt hayatını kaybederken, 11 kişi de yaralanmıştı.

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep'te 600 bine yakın Kürt yaşıyor. Kürt nüfusu çoğunlukla Şex Meqsud ve Eşrefiye mahallelerinde yaşıyor. Bu iki mahalle Kürt mahalleleri olarak biliniyor ve Halk Meclisi’ne bağlı savunma komiteleri tarafından halkın güvenliği sağlanıyor. 


ANF

Hiç yorum yok: