6 Ocak 2012 Cuma

Kılıçdaroğlu: Başbuğ, Uludere'yi Perdelemek İçin Tutuklandı

Ankara - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un Roboski Katliamı’nın üzerini kapatmak için tutuklandığını söyledi. “Uludere’nin perdelenmesi için bunun yapıldığı belli” diyen Kılıçdaroğlu, ne zaman AKP aleyhine bir olay olsa benzer operasyonların yapıldığını belirtti.

Meclis’ten ayrılışı sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Perşembe günü tutuklanan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ konusunda şu yorumu yaptı: “Eğer hukuk herkes için varsa, eğer hukukun üstünlüğü demokrasilerde çok temel bir kavramsa herkesin adil mahkemelerde yargılanması gerekir. Yargılama sürecine hepimizin saygı duyması gerekir. Ama özel yetkili mahkemeler bizim anladığımız anlamda hukukun üstünlüğüne dayanan mahkemeler değil. Bu mahkemeler siyasi iktidarın sopası gibi kullanılan mahkemeler. Bu mahkemeler adalet dağıtmıyor. Bu mahkemelerde adalet söz konusu değil. Kaldı ki Anayasa’nın bir maddesi var, Genelkurmay Başkanlarının Yüce Divan’da yargılanacağına ilişkin. Düşünün bu bile atlanıyor.”

“Burada katledilen bir hukuk. Öyle bakmamız lazım” diyerek sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu devamla şöyle konuştu: “Biz Genelkurmay Başkanları yargılanmaz, başkaları yargılanmaz diye düşünmüyoruz. Herkes yargılanabilir, ifadesi alınabilir ama gerçek anlamda hukukun olduğu yerlerde bu kavramlar bu hareketler bir anlam taşır. Burada gerçek hukuk söz konusu değil. Şimdi gazetelerin bir kısmı diyor ki, efendim sivil bir savcı tarafından tutuklandı diye, tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderildi, eski DGM mahkemeleri bile bu mahkemelerden daha sivildi. Sivil emir komuta zinciri dışında bir anlam içeriyorsa bunlar zaten emir komuta zinciri içinde çalışan mahkemeler, bunlara sivil mahkeme demek mümkün değil. Bunlar siyasi iktidarın istediği zaman istediği şekilde yönlendirebileceği istediği kararı aldırabileceği mahkemeler. Olaya böyle bakmamız lazım.”

“Sizin tercihiniz Yüce Divan’da yargılanması yönün de mi” şeklindeki bir soruya Kılıçdaroğlu, “Anayasa öyle diyor. Anayasa’da hüküm çok açık” diye yanıt verdi. CHP lideri, “Zaten Anayasa'da var olan hükümlerin bir kısmı uygulanmıyor, onu biz de biliyoruz. Burada uygulanmıyor. Aslında bu konuda konuşması gereken önce Sayın Başbakan, Adalet Bakanı burada, neler oluyor diye sorulması lazım” diye ekledi.

AKP ALEYHİNE NE ZAMAN BİR OLAY OLSA BENZER OPERASYONLAR GELİŞİYOR

Kılıçdaroğlu, bu tutuklamanın “Uludere’yi perdeleme amacı taşıdığı yönünde iddialar” sorulduğunda, şöyle konuştu: “Bakın bugüne kadar ne zaman AKP’nin aleyhine bir olay olduysa arkasından buna benzer operasyonlar gelişti. Bu bir tek örnek değil ki, onlarca örnek var. Uludere’nin perdelenmesi için bunun yapıldığı belli. Kaldı ki Allah aşkına ben şunu da merak ediyorum, bu hükümete ben muhtıra verdim diyen kişi hiçbir şey olmuyor bakın, çıkmış ben muhtıra verdim diyor, ona hiç dokunan yok, niye dokunan yok, ona bakıyorsunuz bir de buna bakıyorsunuz.”

Kılıçdaroğlu, “Ona muhtıra demiyorlar” diyen bir basın mensubuna ise şöyle yanıt verdi: “İlk verildiğinde muhtıraydı, açın gazetelere bakın, şimdi çark ettiler, efendim o muhtıra değil o başka şey bir şey diye.”

İNTERNET ANDICINDA MİLLİ SAVUNMA BAKANININ DA ONAYI VAR

Milli Savunma Bakanı’nın sözkonusu İnternet Andıcında onayı olduğunu sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, “Bir bakan imza atmışsa, onay alınmışsa bakan o sorumluluktan kaçınamaz çünkü bürokraside bir olayın gerçekleşmesi bakan makamının onayına bağlıysa bakan onaylamadığı sürece o olayı bürokrasi gerçekleştiremez. Ancak bakan onaylayıp evet bunu yapabilirsiniz dedikten sonra bürokrasi harekete geçer. Milli Savunma Bakanı'nın bundan kaçınma şansı da yoktur” diye konuştu.

Bu sürecin Genelkurmay Eski Başkanı Yaşar Büyükkanıt’a doğru da genişleyebileceğine dönük düşüncesi sorulduğunda Kılıçdaroğlu, “Bu sürecin nerede biteceği belli değil zaten” dedi ve ekledi: “Bu süreci belirleyen iktidar, hükümet ki hatırlarsınız Sayın Başbakan ben bu davaların savcısıyım demişti. Dolayısıyla bu süreç nerede biter kimi kapsar ne zaman kapsar onlar AKP’ye yönelik ya da AKP’yi sıkıştıran ya da AKP’nin aleyhine olaylar olduğu zaman AKP belli noktalarda köşeye sıkıştığı zaman devlet güvenlik mahkemeleri yine savcılar harekete geçecek, birilerini daha içeriye alacaktır, zamanlamaya öyle bakmamız gerekiyor.”

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: