9 Ekim 2011 Pazar

Kürtlere Gemlik’e Giriş Yasağı 

Bursa'nın Gemlik ilçesinde, Öcalan üzerindeki tecridi kınamak amacıyla yapılmak istenen Gemlik yürüyüşünü yasaklamakla yetinmeyen yetkililer, kentin tüm giriş yollarını tutarak kimlik ve araç plakaları üzerinden yapılan kontrollerle Kürtlerin kente girişine izin vermiyor. İzmir, Manisa, İstanbul ve Adana’dan Gemlik’e gitmek isteyenler toplandıkları noktalarda engellenerek gidişlerine izin verilmedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla TUHAD-FED tarafından Bursa'nın Gemlik İlçesi'ne yapılması planlanan yürüyüş engellemek isteyen devlet OHAL'ı aratmayacak uygulamalar devreye koydu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Gemlik'in Ankara, İstanbul ve İzmir girişlerinde jandarma-polis tarafından panzerler eşliğinde kontrol noktaları oluşturuldu. 500 üzerinde jandarma ve polisin bulunduğu İnegöl-Ankara karayolunun Mezitler mevkisindeki Kar Mücadelesi Mezit Vadisi Bakımevi önünde başta otobüsler olmak üzere tüm araçlar durdurularak kimlik ve plaka sorgulaması yapılıyor.

Kentin kuzeyindeki Yalova-Bursa karayolu Orhangazi ilçesi Süpürgelik mevkisindeki bir akaryakıt istasyonunda da kontrol noktası oluşturularak, şüpheli görülen tüm araçlarda arama yapılıyor. Buradaki kontrol noktasında 2 panzer yanı sıra itfaiye ve ambulans hazır bekletiliyor.

Aynı şekilde Bursa-İzmir karayolunun, Balıkesir'in Susurluk ilçesindeki Bandırma kavşağı mevkisinde de kontrol noktası oluşturulduğu görüldü.

İZMİR’DE POLİS ABLUKASINDA HALAYLAR ÇEKİLDİ

Gemlik’te olağanüstü önlemlerle birlikte dün gün boyu Kürt illerinde uygulanan Gemlik’e gidişleri engelleme uygulaması gece saatlerinde İzmir, Manisa, İstanbul ve Adana devreye konuldu.

İzmir'de gece saat 22.30'da yola çıkmayı planlayan BDP İl binası önünde toplanmak istenen kitle polis ablukasıyla karşılaştı. İl binasını ablukaya alan polis giriş çıkışlarda üst araması yaparken il binasına çıkan tüm yolları da barikatlar ve TOMA araçları ile kapattı. Kitleyi Gemlik'e götürecek araçlar ise polis tarafından bağlandı.

Bunun üzerine polis ablukası altında halaylar çeken çoğu kadın yüzlerce kişi sık sık, "Bijî Serok Apo" ve "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganları attı. Ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapan kitle alkış ve sloganlarla polisin tutumunu protesto etti.

MANİSA’DA ENGELLEME BASIN AÇIKLAMASIYLA PROTESTO EDİLDİ

Manisa'da "Gemlik yürüyüşü" için halk araçları ile Fevzi Çakmak Mahallesi'nde toplandı. Buradan hareket etmek isteyen kitlenin önünü kesen polisler ve jandarma, Manisa Valiliği'nin talimatı olduğu gerekçesiyle araçların geçişine izin vermedi. TUAT ve BDP yöneticilerinin yetkililer ile yaptıkları görüşmeler sonuç vermeyince, yurttaşlar, Manisa'nın Turgutlu İlçesi'ne giderek engellemeleri basın açıklaması ile protesto etti. Açıklama yapan BDP Turgutlu İlçe Başkanı Mehmet Gülmez, "Bizler demokratik haklarımızı kullanıyoruz ve özgür bir ülke arzusu ile bu demokratik olan haklarımız kısıtlanmaktadır. Maalesef bugün yaşadığım ülkede demokratik haklarımızı kullanamıyoruz" şeklinde konuştu.

Aydın'dan yola çıkan araçlar da kent çıkışında polisler tarafından engellendi. Valiliğin kararı olduğu gerekçesiyle araçların çıkışına izin verilmemesini BDP Aydın İl Örgütü yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti.

İSTANBUL’DA POLİS YIĞINAĞI

İstanbul'un tüm ilçelerinde belirlenen hareket noktalarına saatler öncesinde yoğun polis gücü yığılarak yürüyüşlere izin verilmedi. Gemlik'e gitmek üzere kiralanan otobüs şoförlerinin bir kısmı polisler tarafından gözaltına alınırken, diğer arabalara ise çeşitli gerekçelerle trafik cezaları kesildi.

Bahçelievler Hürriyet Mahallesi'nde bulunan Bilali Habeş Camii yanından otobüsleri kalkan halk, polisler tarafından engellendi. Yapılan engelleme üzerine yurttaşlar basın açıklaması ile polise tepki gösterdi. Protesto eyleminin ardından dağılmak üzere olan gruptan 4 kişinin polisler tarafından gözaltına alınması üzerine, grup üyeleri gözaltına alınanlar serbest bırakılıncaya kadar oturma eylemi başlattı. Sonuç veren oturma eylemi ile gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı.

BDP Ataşehir İlçe binasını da ablukaya alan polis, "Bina dışında şüpheli paket var, bomba olabilir" iddiasıyla ilçeden dışarı çıkılmasına da uzun süre izin vermedi. İlçe binasına giren çıkan herkesten de kimlik soran polisin uygulamasına karşın, kitle yola çıkmak için otobüslerine binmeye hazırlanırken, polis bu kez otobüslere el koydu. Bunun üzerine kitle oturma eylemi yaparak engellemeleri protesto etti.

Engellemenin olduğu bir diğer ilçe ise Beyoğlu oldu. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP İstanbul İl Başkanı Hüseyin Çalışçı'nın da aralarında bulunduğu grup saat 00.00'da kalkacak otobüse binmek amacıyla Dolapdere'de toplandı. Ancak polisler saatler önceden Dolapdere'ye gelerek, ara sokaklarda ve Bilgi Üniversitesi önünde olağanüstü önlemler aldı. Gemlik'e gitmek isteyen grup Bilgi Üniversitesi arka sokağında bir araya gelerek, otobüslere doğru yürüyüşe geçmeye başladı. Ancak yüzlerce polis ve zırhlı araç kitlenin önünde barikat kurarak izin vermedi. Kitle ise oturma eylemi gerçekleştirildi. Bir saat süren bekleyişin ardından Sebahat Tuncel, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Tuncel, "Sürecin önü İmralı'da tıkanmıştır. Açılması için İmralı'ya müzakere başlamalı. Ne yazık ki buradan Gemlik'e gidemiyoruz. Ama bizim için önemli olan Kürt halkının taleplerinin karşılanması. Demokrasi bu ülkeye ancak Kürt halkının özgürleşmesiyle gelir. Demokrasiyi de biz getireceğiz" dedi. Kitle Tuncel'in açıklamalarının ardından sloganlarla dağıldı.

OTOBÜS ŞOFÖRLERİ GÖZALTINA ALINDI

Başakşehir İlçesi'nde de BDP İlçe binasını ablukaya alan polis, Gemlik'e gitmek üzere kiralanan otobüs şoförlerini gözaltına alarak yürüyüşe engel oldu. İlçe binası önünde araçlarını bekleyen kitle ise şoförlerinin gözaltına alınarak durdurulmalarını ilçe binası önünde yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti.

ADANA’DA POLİS KÜRTLERİ ENGELLEMEK İÇİN MESAİ YAPTI


Adana'da da yürüyüşe katılmak isteyenler engellendi. Yürüyüş için önceden belirlenen otobüslerin hareket noktaları ile kent giriş çıkışlarını polis ablukaya alırken, halk durumu basın açıklaması ile protesto etti. Merkez Seyhan İlçesi Şakirpaşa Semti Ova Mahallesi, Ova Caddesi'nde yapılan protesto eyleminde konuşan BDP Adana İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kılıç, "Biz kararlılıkla çalışmalarımızı yürüttük. Araçlarımızı temin ettik gelecek olan yurttaşlarımızı belirledik. AKP Kürt halkının iradesine saygı duymuyor. Ancak Kürt halkı mücadelesinden hiç bir şartta vazgeçmeyecek" dedi. Açıklama alkışlarla son buldu.

Hiç yorum yok: