22 Eylül 2011 Perşembe

Erdoğan İman Tazeledi

Türk Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’dan Libya ve Suriye konusundaki performansından dolayı ‘aferin’ alırken PKK’ye karşı destek takviyesiyle ödüllendirildi.

ABD Başkanı Barack Obama ile yaklaşık 1,5 saat süren görüşen Türk Başbakan Recep T. Erdoğan, ağırlıklı olarak PKK’ye karşı mücadelenin ele alındığını belirtti. Erdoğan, bu konuda 2007 yılında anlaşılan ‘ortak düşman’ anlayışının devam edeceğini; ancak, desteğin askeri teknik ve siyasi olarak artacağını anlattı.

66. Dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantılarına katılmak üzere New York’ta bulunan Erdoğan, Obama ile önceki gün görüştü. Waldorf Astoria Oteli’ndeki görüşmede Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da hazır bulundu.

Müşterek adımlar


Erdoğan, görüşme öncesi Obama’nın yanında yaptığı açıklamada, “Terörle mücadeleyi birlikte vereceğiz, gerek teknolojik noktada gerekse planlama, projelendirme noktasında müşterek atmamız gereken adımlar var. Müşterek adımımız devam ediyor, bundan sonra da devam edecek” dedi. Erdoğan, şunları kaydetti: “Model ortaklık süreci içinde gerçekten çok önemli adımları attık, atıyoruz. Bu arada terörle mücadelede ortak mücadele platformu oluşturmamız...“

Obama’ya bakarak Ankara’daki patlama ve henüz ne olduğu bilinmeyen Siirt’teki saldırıyı anlatan Erdoğan, „Ankara’da meydana gelen patlamanın ardından Siirt’te dört tane bayanın içinde olduğu araca da teröristler tarafından bir
saldırı neticesinde dört tane bayanı, sivil vatandaşımızı kaybettik. Bu da bizim için tabii gerçekten ayrı bir üzüntü sebebi... Bu mücadeleyi birlikte vereceğiz, gerek teknolojik noktada gerekse planlama, projelendirme noktasında müşterek atmamız gereken adımlar var ki bu noktada terör örgütlerine karşı müşterek adımımız devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek. Nitekim bugün burada bunları da geniş manada görüşeceğimize inanıyorum.”
Erdoğan, son dönemde Mısır, Tunus, Libya’yı kapsayan ziyaretleri ve Afganistan’daki birlikleri ve Irak’taki varlıklarını „bunlar bizim müşterek attığımız adımlar oluyor“ diye tanımlayarak, temennisini de „Türkiye ile ABD arasındaki bu model ortaklık neticesini vererek, bundan sonra da devam etsin” şeklinde ifade etti.

Obama ise 3 kişinin ölümüne 34 kişinin de yaralanmasına sebep olan Ankara’daki patlamadan dolayı başsağlığı diledi ve „Türkiye ve ABD’nin teröre karşı güçlü ortaklığı sürecek“ diye ekledi. Obama, Afganistan ve Libya konusunda verdiği destekten ötürü Erdoğan’a teşekkür etti. Obama ayrıca, NATO’nun yükümlülükleri çerçevesinde Türkiye’ye füze savunma radarının yerleştirilmesi aşamasında Ankara’nın göstermiş olduğu sorumluluğu takdir ettiğini belirtti. ABD Başkanı Obama, Erdoğan’a sergilediği performanstan dolayı teşekkür etti. 


Basın toplantısı yaptı

Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından Türk Başbakan Erdoğan, konakladığı Peninsula Otel’de basın toplantısı düzenledi.

Filistin-İsrail konusunun görüşüldüğünü belirten Erdoğan, ‘’Haklılığımızı teyit ediyorlar ve bu konuda bizim şu andaki tavrımızın aynen devam edeceği istikametindeki kararlılığımızı da... İsrail, özür dilemedikçe, tazminat ödemedikçe, Gazze’ye ambargo kalkmadıkça bu işin normalleşmesi mümkün değil’’ dedi.

Kıbrıs meselesi

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs ile ilgili olarak da şunları kaydetti: ‘’Kıbrıs’taki bu İsrail ile Güney Kıbrıs yönetiminin petrol arama çılgınlığına girmesidir. Aramanın içerisine biz de gireceğiz, şu anda da zaten bölgede hücum botlarımız, firkateynlerimiz de orada dolaşıyorlar. Türk araştırma gemisi de süratle bölgeye gönderilecektir.’’

Bir teşekkür daha

Dini azınlıklara gayrımenkullerinin bir bölümünün iade edilmesinden dolayı Obama’nın kendilerine teşekkür ettiğini belirten Erdoğan, ‘’Memnuniyetlerini ifade ettiler ve toplantımız gayet güzel bir hava içerisinde sonuçlanmış oldu’’ diye konuştu.

ABD’nin çekilmesi

ABD’nin Güney Kürdistan’dan çekilmesine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, ‘’Daha şu anda çekilmediler. Onların talebinden çok bizim talebimiz olacak. Bizim talebimiz de çekilirken ellerindeki silahları ne yapacağı hususudur. Bu taleplerimizi de zaten kendilerine bildirdik.’’

Kürtlere karşı savaş

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: ‘’Terörle ortak mücadele konusunda da ABD’nin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bize kendileri ifade etti. Konuyla ilgili olarak daha önce de insansız hava aracı konusundaki destekleri noktasında, Predator konusundaki destekleri... Yine aynı şekilde istihbarat, anlık istihbarat paylaşımı noktasındaki çalışmalar hususunda aramızda herhangi bir itilaf söz konusu değil. Aynı şekilde bunun devam etmesi ve terör örgütüne yönelik verilen mücadelede bizlerle beraber olacakları hususu... Şu anda Türkiye’deki NATO çerçevesi içerisindeki radar savunma sistemi noktasında, kendileri de bu konudaki yaklaşımımıza özellikle teşekkürlerini ifade ettiler...’’

Suriye konusu

Obama ile görüşmesinde Suriye konusunun da gündeme geldiğini bildiren Erdoğan, şunları söyledi: ‘’Suriye’deki mevcut yönetime olan güvenimiz noktasında, tabii son gelişmelerden sonra, hele hele Suriye yönetiminin Türkiye’ye yönelik bir kara propaganda başlatmış olması, bunlar tabii çok çok çirkin gelişmeler. Bizim mevcut yönetime olan güvenimiz artık kalmamıştır. Türkiye’ye dönüşte değerlendirmelerimi daha geniş çaplı olarak da yapacağız. Hatay kampını gidip ziyaret edeceğim. Suriye yönetimiyle görüşmelerimi kesmiş vaziyetteyim.’’

Predator aşkı

Bir gazetecinin predatorlere ilişkin sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, ‘’Predatorlar noktasında öyle zannediyorum ki sıkıntı olmayacak. Predatorlar hususunu çözmeye çalışacak’’ diye konuştu. Predatorların satın alınabileceğini ya da kiralanabileceğini belirten Erdoğan, ‘’Zaten daha önce kendilerine bununla ilgili metinleri vermiştik. Yaklaşım olumlu. Anlık istihbarat paylaşımı konusunda da zaten sıkıntı yok’’ değerlendirmesinde bulundu. 

NEW YORK

Hiç yorum yok: