5 Mart 2012 Pazartesi

Merkel Sarkozy'yi Kurtarabilecek mi?

François Hollande
Berlin - Alman Der Spiegel dergisinin Merkel'in Fransa seçimlerinde Sarkozy'ye karşı en güçlü aday Hollande'ye karşı AB'deki başbakanlarla ittifak kurduğunu yazmasından sonra gözler Berlin-Paris ilişkilerine çevrildi. Zira Hollande'nin kazanmasıyla yıllar sonra Avrupa'ya sosyalist bir başkan gelecek ve Merkel'in öncülüğündeki muhafazakar pakt ilk darbesini alacak.

Kimilerine göre Nicolas Sarkozy için artık geri sayım başladı. Fransa'daki cumhurbaşkanı seçimlerine 6 haftadan az bir süre kaldı ve fakat seçimler yaklaştıkça Sarkozy anketlerde düşüyor, sosyalist aday François Hollande ise yükseliyor. İlk turu 22 Nisan'da ikinci turu ise 6 Mayıs'ta yapılacak. Son kamuoyu yoklamaları Hollande'nin yarışı yüzde 12 oran farkla kapatacağını gösteriyor.
5 yıl sonra Élysée sarayındaki bu değişim şüphesiz sadece Fransa'yı değil Avrupa'yı da etkileyeceği beklentisi yüksek. En büyük korku ise Sarkozy ve Alman başbakanı Angela Merkel'in başını çektiği Avrupa'da son yıllarda hakim olan muhafazakar paktın kırılması. Zira Almanya ve Fransa'nın yanı sıra AB'nin önemli ülkeleri İngiltere ve İtalya'dan sonra İspanya'da da muhafazakar hükümetler başa gelmişti.
BERLİN'DE 'İSTENMEYEN FRANSIZ'

Fransa'daki değişimin hem Brüksel politikalarına ve hem de ülkesine örnek olmasından korkan Merkel ise bir süredir Sarkozy'nin gitmemesi için yarı açık-kapalı faaliyetlerde bulunuyor. Dün ise Almanya'nın önde gelen haber dergilerinden Der Spiegel kendi kaynaklarından servis ettiği bir haberde Merkel'in diğer Avrupalı muhafazakar başbakanlardan da yardım istediğini yazdı.

Merkel'in İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, İtalya Başbakanı Mario Monti ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile "Sarkozy yanlısı- Hollande karşıtı" ittifak kurmak istediği belirtildi. Haber hem Paris ve Berlin'de siyasetçilerin sert tepkisine neden oldu. Tartışmalara katılan Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise Merkel'in böyle bir hareketinin Fransız-Alman ilişkilerine büyük zarar vereceğini dile getirdi.

Merkel, Hollande'yi Berlin'de ağırlamak istememesi de tartışmalara neden oldu. Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert sosyal medyadaki sayfasında henüz resmileşmeyen Merkel'in bu davranışını "Bütün başbakanlar hangi politikacıyla görüşüp görüşmemekte serbesttir" şeklinde savundu.

MERKEL'İ ENDİŞESİ PATRONLARIN KAYGISI MI?

Merkel'in daha doğrusu Avrupa'daki muhafazakarların en büyük korkusu ise Hollande'ın hem Fransa'da yapacağı değişimler hem de Brüksel'e dayatacağı yeni politikalar. Hollande şimdiden Élysée sarayına oturması halinde geçtiğimiz yıl zar zor, Berlin hükümetinin dayatmasıyla 25 AB üyesi ülkesinin kabul ettiği ortak mali anlaşmayı gözden geçireceğini söyledi. Anlaşma, bütün ülkeler için ortak vergi sistemini öngörüyor.

Yine geçtiğimiz hafta François Hollande, patronları endişelendiren bir açıklama daha yaptı. Sarkozy'nin getirdiği vergi indirimlerini ortadan kaldıracağını söyleyen Hollande'nin düşündüğü yeni vergi sistemine göre 1 Milyon Euro'dan fazla kazananlardan yıllık yüzde 75, 150 binden fazla kazananlardan ise yüzde 45 vergi alınacak. Şu anda bu rakam yüzde 41.

Aynı vergi rakamları hemen hemen Almanya'da da aynı. 2013 seçimlerinde Berlin'de hükümete girmeyi hedefleyen ana muhalefet partisi SPD de Kasım ayındaki kongresinde "Zengin vergilerini yüzde 49'a çıkartacağız" maddesini seçim programına almıştı.


Hollande, devlet kasasına yıllık 250 Milyon Euro daha fazla para girmesini sağlayacak yeni vergiyi "bu bir yurtseverlik görevidir" diye açıkladı. Ancak Hollande seçilirse ve sözünü tutursa; patronları kızdıracak bu görev, zengin ve fakir arasındaki uçurumun yükseldiği Avrupa'nın yeni yüzyılında yeni bir "Fransız devrimine" de öncülük edebilir.
ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: