6 Mart 2012 Salı

Elazığ'da Kadın Oyunculara Irkçı Şiddet!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor'un genç kadın futbol takımı deplasmanda oynamak için gittiği Elazığ'da sahada inanılmaz bir şiddete uğradı. Aralarında Elazığspor'un yöneticisi Ahmet Çakar ile hakem Lütfü Bektaş'ın da bulunduğu kişiler Diyarbakırlı iki kadın futbolcunun ayağını kırdı, toplam 7 kişi yaralandı...

Türkiye Futbol Federasyonu Kadınlar 2. Ligi maçı için teknik direktör Filiz Atay yönetimindeki kadın futbolcular 25 Şubat günü maç için gittikleri Elazığ'da erkek hakem ve rakip takımın yöneticileri ile futbolcu ve taraftarların linçine uğradı. Teknik Direktör Atay'ın da şiddet gördüğü linç olayında 11 kişilik takımdan 7'si yaralandı. Yaralı kadın oyuncular Elazığ Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Oyuncular geldiği Diyarbakır'da Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda yaşadıklarını basına anlattı.

Büyükşehir Belediyespor Kulübü Basın Sözcüsü Bişar İçli, hakem, antrenörün sahada kadın sporculara yaptığı şiddeti ve ırkçı tutumunu kınadı. İçli, 27 Şubat günü yapılacak TTF seçimlerinde gündeme gelmesini ve mahkum olmasını beklediklerini söyledi.

İki kadın oyuncunun ayağını kırdılar

Ayakları alçıda olan Hividar Ödüngit (14) ile Devran Görmez (16) arkadaşları tarafından taşınarak getirildiği Sümerpark'ta teknik direktör Filiz Atay yaşadıklarını anlattı. Elazığspor'un teknik direktörü Ahmet Çakır'ın kendisine daha önceki maçlarda rakip takımlara karşı şike yaptıklarını anlattığını belirten Atay, "Bana 'Sen bizim bacımızsın, sana yapmayız' diyerek baskı yapmaya çalıştı" dedi. İlk yarıda hakemin oyunculara elle müdahale ettiğini belirten Atay, "İkinci yarının 6'ıncı dakikasından itibaren fiili şiddet başladı. Bir oyuncumuz yerde iken rakip oyuncu kafasına kramponla vurdu. Ama hakem C. Lütfü Bektaş bizim oyuncumuza kırmızı kart gösterdi" dedi. Hakemin hemen arkasından en iyi olan oyuncularına da hiçbir neden olmadan kırmızı kart gösterdiğini ve penaltı verdiğini anlatan Atay, şöyle devam etti:

'Yeşil saha kana bulandı'

"Bu şekilde oyun yönetilmez. Emeğimizi bu kadar hiçe sayamazsınız' diye hakeme itiraz ettim. Hakem de 'Çık dışarı karı' diyerek bana hakaret etti. Antrenör de 'Şerefsiz' diyerek bana yumruk attı. Bu sırada yedek kulübedeki oyuncular da bana saldırınca, bizim oyuncular oyunu bırakıp beni korumaya çalıştı. O zaman olan oldu. Çocuklar kanlar içinde kaldı."

11 oyuncudan 7'si hastanelik oldu

Atay, antrenörün kadın ve Kürt kimliğine yönelik hakaret ettiğini ve yanındakilere "saldırın" diye talimat verdiğini anlattı. Amaçlarının kadına futbolu sevdirmek ve erkek şiddetine son vermek olduğunu belirten Atay, "Ancak maalesef biz sahada erkekler tarafından şiddete uğradık" diye konuştu. Oyuncuların 11-18 yaş arasında olduğunu, hepsinin çok korktuğunu ve kanlar içinde kaldığını anlatan Atay, Hividar Ödüngit, Devran Görmez, Songül Daşçı, Ebru Kaya, Zelal Baturlu, Safiye Uçar ve Sultan Demir'ın yaralandığını ve hastanede rapor aldığını belirtti. Atay, rakip oyuncuların yaşlarının büyük olduğuna da dikkat çekti.

Basın kameraya aldı ama yayınlamadı

Yedek kaleci Lütfiye Figen, böyle karşılanmayı beklemediklerini belirterek, "Bütün hakaretlere rağmen maça devam ettik. Devre arasında seyirciler tarafından taş, kartopu ve iç su dolu pet şişeler atıldı. Basın çekti ama yayınlamadı" diye konuştu.

Ayağı dizine kadar alçıda olan Devran Görmez de "Hocamıza saldırınca onu ayırmaya gittik. Bize da saldırdılar. Tekme ve yumruklarla saldırdılar. Oyuncular bizi döverken antrenör dövmeye katıldı" diye konuştu.

Kaya: Irkçılık ve faşist anlayış sahaya indi

Büyükşehir Belediyespor Kadın Futbol Takımı'nın karşılaştığı şiddeti duyan ve Sümerpark'a gelen Mezopotamya Kulüpler Birliği Başkanı Hüseyin Kaya da "Spor siyasete alet ediliyor. Irkçı söylemler devam ediyor. Irkçılık ve faşist anlayış tribünden sahaya indi. Futbolu erkek egemen zihniyetten çıkarmak isterken, erkek hakemlerin şiddetiyle karşılandı" dedi.

'Artık futbolda 12 kusurlu hareket var'

"Futbolda artık 10 değil, 12 kusurlu hareket var" diyen Kaya, "Bunlardan birincisi eğer Kürt kimliğine mensupsanız, maça bir sıfır yenik başlıyorsunuz demektir. İkincisi de kadın olmaktır. Hakem maçı yönetirken kadın antrenöre 'karı' diye hitap ediyor. Bu insanların mutlaka cezalandırılması gerekiyor" diye konuştu.

Ayrıntı ve fotoğraflar:
http://www.diyarbakir.bel.tr/newsdetails.aspx?ID=5306&natid=0

Hiç yorum yok: