6 Mart 2012 Salı

Sivas Katliamında Zamanaşımına AKP Desteği

Sivas davasının zamanaşımına uğramasını engelleyebilecek kanun teklifinin bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi, AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın verdiği ve komisyonda bekleyen 141 sayılı "Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"nin bugün Genel Kurul'da görüşülmesi için başvuru yapıldı.

Bianet’e bilgi veren Tanrıkulu, AKP'li vekillerin oylarında, teklifin görüşülmesinin reddedildiğini söyledi ve "Teklifin görüşülmesini engellemek üzere el kaldıran vekiller bunu kamu vicdanına nasıl izah edecekler? Muhalefetten gelen ve kamunun vicdanın ilgilendiren yasa teklifinin karşısında durmanın unutulacağı inancında değilim" dedi.

8 Aralık 2011'de Meclis Başkanlığı'na sunulan yasa teklifi, "yaşam hakkı ihlali, işkence ve çocuklara karşı cinsel istismar" suçlarında zamanaşımının işlememesini öngörüyor.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, bugün yaptığı açıklamada da teklifin, 20 Aralık'ta İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ile Adalet Komisyonu'na yollandığını açıkladı.

Tanrıkulu, teklifin komisyonlarda çok uzun süre bekleyebileceği ve Sivas davasındaki zamanaşımı tehlikesini de gözeterek, bugün Genel Kurul gündemine alınarak ön görüşme yapılması için başvuruda bulundu.

Meclis İç Tüzüğü 37. maddesine göre, vekilin sunduğu teklif komisyonda bekletildiği takdirde Genel Kurul'da ön görüşme yapılmasını isteyebiliyor.

"Ben de bu hakkımı kullandım çünkü görüşme konusunda inisiyatif alınmazsa dönemin sonuna dek görüşülmeden kadük kalma tehlikesi vardı" diyen Tanrıkulu, teklifin, sıra beklemeden görüşülmesini istediklerini ifade etti.

Tanrıkulu, "Bu talebimiz, Genel Kurul'daki AKP'li vekillerin oyuyla reddedildi. Çiçek de Meclis'in danışma kurulunda yasa teklifinin öncelikli görüşülmesini sağlayabilirdi ancak yapmadı" diye konuştu.

"Bugün teklif görüşülüp diğer prosedürler de aşılabilirdi ve teklif yasalaşabilirdi. Böylece yasa, Sivas davasına da uygulanır ve zamanaşımı durdurulabilirdi."
Tanrıkulu, başvurularını tekrarlayacaklarını söyledi ve "Bundan sonrası AKP vekillerinin iradesine bağlı" dedi.

ABF: Zamanaşımı isteyen AKP katillerin avukatı mı? 

Sivas davasının zamanaşımına uğramasını engelleyebilecek kanun teklifinin AKP tarafından kabul edilmemesine Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Yönetim Kurulu sert tepki gösterdi.

Alevi Bektaşi Federasyonu yaptığı açıklamada, yasa önerisinin AKP tarafından reddilmesinin bir insanlık ayıbı olduğu belirtildi.

‘’AKP’nin bu kararı, fiili olarak 2 Temmuz 1993 tarihinde tekbir sesleri eşliğinde ‘yakın ula yakın’ çığlıklarına destek vermek anlamına gelir’’ diyen ABF’nin açıklaması şöyle:

‘’AKP’nin bu kararı, insanlığa karşı işlenmiş suçlara destek vermek anlamına gelir. AKP’nin bu kararı, katliam sanıklarını mahkemelerde “avukat sıfatıyla” savunan kişilerin daha sonra AKP’de, bürokraside ve yerel yönetimlerde yükselmelerinin tesadüf olmadığı anlamına gelir.

AKP’nin bu kararı, 13 Mart 2012’de yapılacak duruşmada mahkemeye “evet Sivas sanıkları için zamanaşımı kararı al” mesajı vermek anlamına gelir.

Bu karar AKP’nin gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir. Sivas’ta Madımak Oteli’ni yakanları savunanların, onlara Avukatlık yapanlardan bu ülkeye demokrasi gelmez. Alevilere yönelik her gün kin ve nefret tohumları ekenlerden eşitlik ve adalet de beklenmez!

Alevi Bektaşi Federasyonu, bugünkü mecliste zamanaşımını fiili olarak onaylayan zihniyete karşı, Türk Kürt, Alevi Sünni, inancı ve etnik kimliği ne olursa olsun, insan olan ve adalet isteyen herkesi tavır almaya, en önemlisi de 13 Mart 2012 Salı günü saat 9’da Ankara Adliyesi önünde olmaya davet ediyor.

13 Mart Salı günü Ankara Adliyesi’nde yapılacak duruşma öncesi buluşalım ve katillere zamanaşımı uygulamasını engelleyelim!

İnsanlık suçu işleyenlerin cezalandırılmasını istemek için, Alevi ya da Sünni olmak gerekmez, Türk ya da Kürt olmak da gerekmez! İnsan olmak yeter!’’

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: