6 Mart 2012 Salı

Roboskililer Emine Erdoğan’ın Hediyelerini Kabul Etmediler

Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AKP'li Şırnak milletvekilleri ve beraberindekiler, 34 kişinin katledildiği Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Roboski Köyü'nde aileler ile görüştü. Basına kapalı yapılan görüşmenin sonrasında açıklama yapan Emine Erdoğan, "Çok iyi karşılandık" derken, çocuklara vermek istediği hediyeler aileler tarafından reddedildi. Tazminat gibi bir gündemlerinin olmadığını söyleyen aileler ise, "faillerin bir an önce bulunması" talebinin de yer aldığı bir mektubu AKP'lilere verdi.

TSK'ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucunda yaşamını yitiren 34 yurttaşın ailelerine ziyarette bulunmak üzere Başbakan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AKP'li Şırnak Milletvekilleri ve beraberindekiler, Roboski (Ortasu) Köyü'ne geldi. Ortası Köyü'nün muhtarının evinde yapılan görüşme sonrasında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ziyaret amaçlarının başsağlığı dilemek olduğunu ileri sürdü. Bombardıman ile ilgili adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini kaydeden Atalay, olayda ihmal olması durumunda, sorumluların ortaya çıkarılacağını iddia etti. Başbakan'ın eşinin bombardımanda yakınlarını kaybeden kadınlar ile görüştüğünü söyleyen Atalay, kendilerinin de yakınlarını kaybeden erkekler ile görüştüklerini belirtti.

Basına kapalı olarak yapılan görüşmelerde, Kürtçe ve Türkçe mevlit verildiğini dile getiren Atalay, yakınlarını kaybedenlere şu bilgileri verdiklerini belirtti: "Bu acı olay ilgili yargı süreci hem adli hem idari takip süreci devam ediyor. Bizim de temennilerimiz bu olayla ilgili karanlık noktaların aydınlatılması ve bütün ayrıntıların şeffaf bir şekilde açığa çıkmasıdır. Yargı kurulları da bildiğiniz gibi yargı soruşturması sürüyor. Genelkurmay araştırmaları ve İçişleri Bakanlığı araştırmalarına devam ediyor." Ailelerin en büyük taleplerinin faillerin bir an önce bulunması olduğu bilgisini veren Atalay, "Tabi bizimde en büyük isteğimiz olayın aydınlatılmasıydı. Nasıl oldu, niçin oldu, olayın aydınlığa kavuşması bizlerin talebi idi" iddiasında bulundu. Atalay, köyde var olan yol, su, okul eksiklikleri ile ilgili talepler aldıklarını ve ailelere bu taleplerin valilik tarafından yürütüldüğünü söylediğini ifade etti.

Öğrencilerinin eğitimlerine devam etmesi için bir takım tedbirler aldığını iddia eden Atalay, "Diğer illerde lise ve üniversitede okuyan öğrencilerin dershanelere ve yurtlara yerleştirilmesi ve burslar verilmesi çok önemli" dedi. "Çok faydalı bir görüşme oldu" diyen Atalay, "Bu olay üzeriden bazı fitneler çıkararak, vatandaşlarımızı istismar ederek, bazı yanlış bilgiler verenler oldu. Burada vatandaşlarımız ile birlikte olmamız yüz yüze görüşerek bazı yanlış anlaşılmaların giderilmesi için önemliydi. Aileler tarafından çok sıcak karşılandık" diye kaydetti. Basın mensuplarının "Kısa vadede nasıl bir çalışma yürütmeyi planlıyorsunuz" üzerine Atalay, şu cevabı verdi: "Güzelyazı Köyü sınır kapısını açmak."

Yakınlarını kaybeden aileler basına kapalı olarak yapılan toplantıda gelen heyete, içinde taleplerinin yazılı olduğu bir mektup verdikleri öğrenildi. Verilen mektupta, şu talepler yer aldı: "Öncelikle bu olayın failleri bir an önce bulunmalı, sorumlular adalete teslim edilmeli, olay aydınlığa kavuşturulmalı. Gündemimizde tazminat yok. Olayın aydınlatılması var. Kafamızda soru işaretleri var. Ekonomik sorunlara kalıcı bir çözüm olabilmesi için sınır kapısı açılmalı. Yöre halkının en önemli sorunu ekonomidir. Yoksulluk sorunu geçici değil istihdam ile giderilmelidir. Okullaşma oranı arttırılmalı ve ulaşım imkanları daha iyi olmalı. Bölgede yıllardan bu yana sürdürülen karanlık politikaların son bulması için yeni ve sivil bir anayasa şart. Ricalarımız bunlardır."

Başbakan'ın eşi Emine Erdoğan'ın çocuklar için getirdiği hediyeler aileler tarafından reddedildi. Çıkışta basın mensuplarına kısa açıklama yapan Emine Erdoğan, "Kimse bizi bölemeyecek, biz buraya ailelere başsağlığı dilemek ve acılarını paylaşmak için geldik. Çok iyi, çok sıcak karşılandık. Başbakan'ın selamlarını getirdik" dedi. Heyet helikopter ile köyden ayrıldı.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: