28 Kasım 2011 Pazartesi

Mir Mehmet Fırat: 'Devlet Bizden Toplu Halde Özür Dilemeli '

AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dersim özrünü değerlendirirken, "Devletin Kürt halkına bir özür borcu var. Ben de o halkın bir ferdiyim. Devlet bizden toplu halde özür dilemeli” dedi. TRT Şeş’e ilişkin de eleştirilerde bulunan Fırat, “TRT Şeş'te çocuklara yönelik program yapımının yasak olduğunu biliyor musunuz? Çünkü dili öğrenecek olan çocuktur. Çocukların Kürtçe öğrenmelerinin önüne geçmek için konulmuş bir yasak bu” şeklinde konuştu.

Taraf Gazetesi'nden Neşe Düzel'e konuşan AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özrünü yetersiz buldu ve Kürtçe dili önündeki yasakları eleştirdi.

Kürt coğrafyasına 40'dan fazla düzenlenen harekat için özür dilemesi gerektiğini kaydeden Fırat, bunun içinde artık tüm devlet arşivlerinin açılması gerektiğini söyledi. AKP'nin devlet arşivlerini açmak istediği ancak hala baskı unsuru altında olduğunu savunan bulunan Fırat, "Artık arşivleri açmak zorundasınız. Genelkurmay'da Meclis de Cumhurbaşkanlığı Köşkü de artık arşivleri açmak belgeler üzerindeki yasakları kaldırmak zorunda. Türkiye demokratikleşecekse önce yalanlarıyla yüzleşecek" diye konuştu.

Türkiye'de Kürt sorunun bir vatandaşlık sorunu olduğunu belirten Fırat, mevcut durumda ise ikili bir sistemin olduğunu, Türklerin vatandaş, Kürtlerin ise tebaa olarak görüldüğünü kaydetti. "Vatandaşa haklarını verirken lütfetmezsiniz ama tebaaya haklar verilirken lütfedersiniz" diyen Fırat, "Eğer bu ikili sistem kalkarsa ortada Kürt problemi diye bir şeyde kalmaz" diye konuştu. Başbakan'ın "Dersim özrü" ne de değinen Fırat, "Kürtlere özür borcu olan devletin" Kürtlerden toplu olarak özür dilemesi gerektiğini söyledi. Fırat, "Devletin Kürt halkına bir özür borcu var. Ben de o halkın bir ferdiyim. Devlet bizden toplu halde özür dilemeli. Şimdi Sayın Başbakan öyle bir yol açtı ki, özür dilenmesi gerekecek pek çok olay var Dersim gibi. Genelkurmay Belgelerinde daha 40 olay var böyle. Bu olayların her biri için ayrı ayrı özür gerekir. Çünkü bu gün bu ülkede yaşadığımız sıkıntıların pek çoğunun kaynağında bu olaylar var" diye konuştu.

"Bu gün gülünç yasaklarla Kürtlere 'sen vatandaş değilsin' diyoruz" diyen Fırat, Kürt sorunun çözümünde öncelikle bazı yasaların değişmesi gerektiğini söyledi. Fırat, "TRT şeş açıldı diye övünülüyor. Peki, Kürtçe diliyle ilgili programın yasak olduğunu biliyor musunuz? TRT Şeş'te çocuklara yönelik program yapımının yasak olduğunu biliyor musunuz? Çünkü dili öğrenecek olan çocuktur. Çocukların Kürtçe öğrenmelerinin önüne geçmek için konulmuş bir yasak bu. Anayasa'yı 'sen eşitsin' diye yazsak ne yazar? Bu gülünç yasaklarla Kürtler gene vatandaş olmayacak ki! Biz neyin kavgasını veriyoruz" diye konuştu.

Hiç yorum yok: