28 Kasım 2011 Pazartesi

‘Türkiye Libya’dan Suriye’ye Savaşçı Taşıyor’

TEL AVİV - İsrail'in istihbarat çevrelerine yakınlığıyla bilinen Debka sitesi, Türkiye’nin Libya’dan Suriye’ye gönüllü savaşçı taşıdığını yazdı. Suriye’nin 7 komşusunun da sınırlarında önlem aldıklarını kaydeden Debka, “Ankara, üç zırhlı tugayı, hava kuvvetleri ve donanmasını hazır duruma getirdi" diye yazdı.

Arap Birliği’nin yaptırım kararının bölgede askeri tansiyonu yükselttiğine işaret edilen haberde devamla şunlar belirtildi:

“Debkafile’nin askeri kaynakları, İsrailli zırhlı tugayların, Lübnan ve Suriye sınırlarına doğru ilerlediğini bildiriyorlar. Ankara ise, üç zırhlı tugayı, hava kuvvetleri ve donanmasını hazır duruma getirdi. Hizbullah ile Lübnan ve Ürdün silahlı kuvvetleri keza. ABD ve Rusya ise, Suriye sahillerinin önünde deniz kuvvetlerini konuşlandırıyorlar.
Körfez’deki askeri kaynaklar da, İran Devrim Muhafızlarından 150 uzmanın Lübnan’a geçmek üzere Şam’ın güneyindeki askeri bir havaalanına indiklerini, Hizbullah’ın da sakladığı roketleri ortaya çıkarttığını bildiriyor.”

Haberin devamında, Ankara’nın kol-kanat gerdiği Özgür Suriye Ordusu’na desteğinin Libya’ya kadar uzandığına dikkat çekilerek şöyle dendi:

“Arap Birliği’ndeki oylamadan önce Katar ve Türkiye’nin, isyancı Özgür Suriye Ordusu’nun yanında savaşmaları için havayoluyla Libya’dan gönüllü taşıdığı, bunların bazılarının silahlı oldukları belirtiliyor.”

Hiç yorum yok: