17 Ekim 2011 Pazartesi

Ertuğrul Kürkçü: İyimserlik, Cesaret ve İhtiyat


BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Halkların Demokrasi Kongresi’yle sonuçlanan iki günlük kongrenin ardından “İnsanlar çok iyimserdi ve cesurdu. Zor zamanlara cesaret çok önemli” diyor. Bir keşfe çıktıklarını söyleyen Kürkçü, problemleri de “bulmacaya” benzetti, “Bazı bulmacaları çözmekten zevk alırsın, bunlar da zevkli bir problem olarak gözüküyor” dedi. Kürkçü, tabandan doğru örgütlenen kongrenin yeniden tabana dönmesinin ve sabırlı bir şekilde çalışmanın önemli olduğuna dikkat çekti.

Halkların Demokrasi Kongresi’yle sonuçlanan Kongre Girişimi’nin çağrıcıları arasında yer alan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, kongreye ilişkin değerlendirmelerini ANF'ye anlattı.

Bütün katılımcıların iki gün boyunca tartışmalara aktif olarak katıldığına dikkat çeken Kürkçü, “Ben şahsen iki gün boyunca oturup sabahtan akşama kadar tartışamayabilirdim. Oysa herkesin ısrarla tartışmayı sürdürmek, kendisini ifade etmek, program, tüzük ve karar tasarılarına kendi rengini ve fikrini katmak için zamanını bu kadar cömertçe adamasından çok etkilendiğimi söylemem lazım” dedi.

‘İHTİYATLI ANCAK İYİMSERLER’

Delegelerin ihtiyatlı ancak çok iyimser bir yönelim içinde olduğunu belirten Kürkçü, şunları söyledi: “Bu çok önemli. Bu bana geçmiş acı deneyimlerin tadını unutmadıklarını gösteriyor. Ama öte yandan iyimserler. Bu da çok önemli. Çünkü Kürt özgürlük mücadelesi ile yan yana durmak, sıradan solculuk için hiç kolay bir şey değil. Dolayısıyla bu da solcu- sosyalist-enternasyonalist duyarlılığın çok derine gittiğini bana düşündürüyor. Şimdi baskı, zor zamanları. Bu zor zamanlarda insanların böyle göğüslerini gererek ileri çıkmaları, cesaretleri benim için çok önemli. Hakikaten böyle şeyler şimdi cesaret gerektiriyor. Belki 3 yıl önce bu kadar cesaret gerektirmezdi ama şimdi gerektiriyor ve bunların hepsini burada bir arada görüyorum. Belki o yüzden başka hiçbir şeyden etkilenmediğim kadar çok etkilendim. Mesela ÖDP kurulurken de solda genel olarak böyle bir heyecan vardı. Ancak bu heyecan biraz kaynağını geçmişten alıyordu.”
‘BU İLK KEŞİF’

Kürkçü bugün ise tamamen yeni bir yolu denediklerini söyleyerek, “İnsanların, daha kararlı bir biçimde sıfırdan yeni bir şey inşa etmek için yola çıktıklarını görüyoruz. Çünkü bunun evveli yok. Daha öncesinin evveli vardı. Bu evveli olmayan bir ilk keşif, ilk buluş. O açıdan da ben insanları bu buluş heyecanıyla çok dolu görüyorum. Çok olumlu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

‘BU İŞ ÇOK SABIR GEREKTİRİYOR’

“Tabi ki problem yok değil, problemler var. Bir kere bazı metodolojik problemlerimiz var” diyen Kürkçü, problemlere ilişkin de şunları söyledi: “Farklı toplumsal, politik, kültürel, vicdani mücadele düzeylerini birbiriyle bakıştırmak bakımından aslında elde bilinen bir metot yok. Genellikle sınıf mücadelesi yordamları akla geliyor ya da cephe deneyimleri. Dolayısıyla hem eski alışkanlıkların bizi geriye doğru çekmesi riski var hem de öbür taraftan çok metodolojisini kurmadığımız bir şeyle yürüyeceğiz. O yüzden çok sabır gerektiriyor.”

Tabanda yürütülen bir çalışma ile örgütlenen kongrenin, yeniden kendisini tabanda örgütlemesinin de önemli bir problem olduğunu söyleyen Kürkçü, “Bu kongre hakikaten bölge meclislerinden gelen delegasyonun üzerine oturuyor. Burada yukarıdan aşağıya hiçbir şey yok. Ama bunun kendisi de başlı başına bir yukarısı. Dolayısıyla bunun dönüp kendisini aşağıda yeniden kurması gerekecek. Bu çok zor ve zorlu bir süreç. Çünkü birçok yerde yeterince örgütlü olmayan hareketler bunu derinleştirecekler. Kimi yerlerde ise Kürt özgürlük mücadelesi dişinden tırnağına kadar örgütlü. Mesela Mardin'de bu kongreyi nasıl derinleştireceğiz? Diğer taraftan DTK var. Dolayısıyla bunlar birbirlerine nasıl bakacak. Bunlar da çözülmesi gerekli problemler” diye konuştu.

‘BUNLAR ZEVKLİ PROBLEMLER’

Mersin Milletvekili Kürkçü, problemler karşısındaki tutumlarını ise “Bazı bulmacaları çözmekten zevk alırsın, bunlar da zevkli bir problem olarak gözüküyor” şeklinde tanımladı, “Çok iyi niyet var ortada ve bu cesareti kamçılıyor. Herkesin yapıcı olduğunu görüyoruz. İnsanlar bu iş ‘olsun’ diye uğraşıyor” dedi.

‘TARİHİ BİRŞEY YAPIYORUZ’

"Tüm bunlarla birlikte ben aslında çok tarihi bir şey yaptığımızı düşünüyorum" diyen Kürtçü, çeşitli ulusal topluluklardan delegelerin kongreyi 13 dille selamlamasının bile başlı başına çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kürkçü, Türkçe selamlama yapılmamasına ilişkin olarak bazı gazetelerde yer alan haberlere ise tepki göstererek, şu eleştirilerde bulundu: “Orada kendimize haksızlık yaptığımızı bugün gazeteleri görünce anladım. ‘Türkçe temsil edilmemiş’ deniliyor. Baştanbaşa her şeyin Türkçe olduğu bir yerde, Türkçenin bir daha temsilini, diğer azınlıkların yanı sıra, ‘ben de Türküm diye ortaya çıkmak’... Yani Sırrı Süreyya Önder bir espri yaptı ama sonuçta bütün kötü insanlar üstüne atlamışlar bunun. Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Kanal, ‘salonun yarısı boştu’ diyor. Salonun yarısı boş değildi, biz kendimize yetenden iki katı büyük bir salonda toplantı yapmak zorunda kaldık. Aslında bütün delegeler gelmişti. Bu tür küçük vukuatları bir yana bırakırsak, her şey, benim varsaydığım ortalamadan daha iyi gidiyor. Bu benim için çok ümit verici.”

‘AYDINLARIN FİKRİ KATILIMI YÜKSEK’

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, aydınların katılımıyla ilgili bir soru üzerine şu yanıtı verdi: “Aydınların fiziki katılımı düzeyinde bir darlık, görünmezlik var. Fakat burada olmayanların büyük bir çoğunluğu hareketle zaten irtibatlılar. Her şeyin aceleye gelmesinden, kaçınılmaz protokol işlerinin biraz savsaklanmasından doğan bir sorun var ortada. Düzenlemede bir beceriksizlik ve telaştan kaynaklanıyor. Ben, fikri ve manevi katılımın çok daha yüksek olduğunu biliyorum.”

‘GENÇLİK MÜCADELESİ DAR ALANDA’

Gençler bakımından ise katılımın az olduğunu belirten Kürkçü, bu durumda Türkiye'deki gençlik mücadelesinin dar alanda seyretmesinin etkili olduğunu belirtti. Kürkçü, Kürt gençlerinin de bu tip oluşumlara ilgi göstermediğini söyledi, “Kürt gençliği çok hareketli fakat Kürt gençliği politik tartışmalara değil mücadeleye daha çok ilgi gösteriyor. Ama onlarla temastayız” dedi.

‘KONGRE GENÇ TEMALARLA HAREKET ETMELİ’

Kürkçü, kongrenin hala genç temalarla hareket etmediği eleştirisinde bulunarak şunları söyledi: “Gençten kastım şu: Mesela bilişim özgürlüğünün çok önemli bir konu olarak devşirilmesi için hala vakit var. Herkes bunun farkında fakat nasıl yapacağını bilmiyor. İnternet yasaklarına karşı 30–40 bin kişi sokaktaydı ve onları bizim içerebilmemiz lazım. Ya da pop kültür ve onun eleştirisi üzerinden kurulacak başka mücadele düzlemleri var. Vicdani ret felsefesi değil, harbiden askerliğe karşı söylem, pek çok gençle yeniden teması sağlayacak, bu tür temaları devreye sokmamız gerekir. Genç kadınların ayrıca mücadeleyle ilgisi bakımından yol yordam düşünmek gerekir. O anlamda gençlerle ilgili eleştirinin haklı olduğunu düşünüyorum.”

Kürkçü, kadınların kongreye katılımlarının yüksek olduğu değerlendirmesinde bulunarak,“Delegelerin yarısı kadın olacak diye sürekli örgütleri zorladık. Bu zorlamanın bir karşılığı oldu. Kadın katılımı oldukça yüksek gerçekleşti” dedi.

‘LGBT BİREYLERİ UNUTMADIK’

Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, dünkü konuşmasında LGBT bireylere yer vermemesiyle ilgili gelen eleştiriler üzerine de şunları söyledi: “Talihsiz bir durum olmuş. Onları unuttuğumuzu düşünmüşler. Tam da öyle değil. Her konuşanın her şeyi sayması halinde konuşmaların bitmemesi ihtimali vardı. Konuşmacılar olarak kendi aramızda paslaşmadaydık. Ben şahsen ana doğrultular üzerinden konuşmayı tercih ettim. İhmal etmekten ziyade vakit yoktu ama tabi ki ihmal edilen onlar oldu. Bugün pankartlarının kaldırılmasından yakınmışlar haklılar, kaldırılmamalıydı.Bütün bunlarda şöyle bir yan da var: Bazen bütün bu ‘laf-sus’ların bir anlamı oluyor. Zihnimizin gerisine ittiğimiz meselelerde gerisinde kalmış oluyorlar. Haklılar. Kendimizi eğiteceğiz. Onlar da hemen küsmemeli, dayağa devam etmeli.”

Hiç yorum yok: