17 Ekim 2011 Pazartesi

5 Belediyeyi Gasp Ettiler

AKP seçimle alamadığı Şırnak’ı siyasi darbeyle almaya çalışıyor. Türk İçişleri Bakanlığı, 5 belediye başkanı, 3 yardımcısı, 15 belediye meclis üyesi ile 6 il genel meclis üyesini görevden aldı.

Türk Başbakan Erdoğan’ın seçimden sonra “özel stratejiler uygulayacağız” dediği Şırnak’ta AKP Hükümeti tam bir darbe yaptı. İçişleri Bakanlığı, KCK adı altındaki soruşturma ve davalar kapsamında tutuklanan belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyelerini yargılama sonucunu beklemeden görevden aldı. Seçimlerde yüzde 80’lere varan oy alarak göreve gelen Şırnak, Silopi, Cizre, İdil, Uludere belediye başkanlarını tek bir kararla görevden alan Bakanlık, ayrıca 1 belediye başkanvekili, 6 il genel meclis üyesini de görevden uzaklaştırdı. Böylece kentte seçilmiş BDP’li ile yönetici bırakılmadı.

İçişleri Bakanlığı’ndan belediyelere gönderilen resmi yazıda, belediye başkanları ile belediye meclis üyelerinin Anayasa’nın 127’nci maddesinin 4’üncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanunun 47’nci maddesi uyarınca ‘geçici tedbir’ kapsamında görevlerinden uzaklaştırıldığı bildirildi. Bakanlık kararıyla görevden uzaklaştırılan belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyelerinin isimleri şunlar: Tutuklu Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, hakkında yakalama kararı bulunan Uludere Belediye Başkanı Şükran Sincar, Aralık 2009’da tutuklanan Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Şırnak Belediye Başkan Yardımcısı Piruz Üstün, Şırnak Belediyesi Meclis Üyeleri Gurbet Balık, Abdulaziz Bilgi, Aydın Pusat, Maruf İke, Ayşe İrmez, Zeynep İnan, Mehmet Selim Basan, Cemil Yorgun, Mehmet Çakan, Yahya Barınç, Silopi Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Kunur, Silopi Belediye Meclis Üyesi Serhat Sevişoğlu, Temel Tanrıkulu ve Abdulaziz Tanrıkulu, Cizre Belediye Başkanvekili Mehmet Sacı, Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Hanım Onur, Cizre Belediye Meclis Üyesi Adem Gölce İke, Cizre Belediye Meclis Üyesi yedek üyeleri Reşit Gün, Basri Ertene, 2009 yılında tutuklanan BDP Şırnak İl Genel Meclis Üyesi Emin İrmez ile 21 Eylül’de Diyarbakır 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile tutuklanan il genel meclis üyeleri Ali Aktaş, Hasan Atak ve Sarya Ölmez’in yanı sıra haklarında arama kararı çıkartılan BDP Şırnak İl Genel Meclis Başkanı Leyla Birlik ve Şırnak İl Genel Meclis Üyesi Sıtkı Demir.

Anayasa’nın 127. maddesi 

 
Bakanlık görevden almalara Anayasa’nın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nu dayanak yaptı. Anayasa’nın 127’nci maddesinin 4’üncü fıkrasında şöyle deniyor: Mahalli idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri, konusundaki denetim yargı yolu ile olur. Ancak, görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir.

5393 sayılı Belediye Kanunu 

 
5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 27’nci Maddesi’nde ise şöyle: Görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan belediye organları veya bu organların üyeleri, kesin hükme kadar İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir. Görevden uzaklaştırma kararı iki ayda bir gözden geçirilir. Devamında kamu yararı bulunmayan görevden uzaklaştırma kararı kaldırılır, görevden uzaklaştırılanlar hakkında; kovuşturma açılmaması, kamu davasının düşmesi veya beraat kararı verilmesi, davanın genel af ile ortadan kaldırılması veya görevden düşürülmeyi gerektirmeyen bir suçla mahkum olunması durumunda görevden uzaklaştırma kararı kaldırılır. Görevden uzaklaştırılan belediye başkanına, görevden uzak kaldığı sürece aylık ödeneğinin üçte ikisi ödenir ve bu süre içinde diğer sosyal hak ve yardımlardan yararlanmaya devam eder.

Kaplan: Bakanlığın yetkisi yok

 
BDP Grup Başkanvekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, görevden almalara sert tepki gösterdi. Kararı hukuksuzluk olarak değerlendiren Kaplan, İçişleri Bakanlığı’nın böyle bir karar almaya yetkisinin bulunmadığını kaydetti. Bugün gerekli işlemlere başlayacaklarını belirten Kaplan, kararın geri alınmasını istedi. Tutuklu belediye başkanlarının avukatları da belediye başkanlarının tutuklanma gerekçelerinin görevleri ile ilgili olmadığından dolayı kararın anti demokratik olduğunu belirtti.

Hiç yorum yok: