17 Ağustos 2011 Çarşamba

Fettullah Gülen Hareketi Misyonerlik mi Yoksa Milyonerlik mi?Bati'daki dünyayı sarsan Komplo Teorileri'ne taş çıkartacak bir konu.  Kimdir Fethullah Gülen? Asr-ı Saadet için Altın Nesiller yetiştiren büyük bir gönül adamımı yoksa, "devleti ele geçirmek" için herşeyi mübah gören bir takkiyeci mi?
1980 öncesi "Komünizmle Mücadele Dernekleri'nin Yurt çapında etkinleşmesinde çok önemli roller oynadı. Bu derneklerin CIA ile bağlantıları iddialari o dönem sağ kesimde "Komünizmle Mücadele" kutsal olduğu için çok fazla irdelenmedi.


1980'lerde adı pek duyulmayan Fethullah Hoca, 1990'lara gelince yeniden beliriverdi. SSCB'nin dağılmasıyla birlikte hem eğitim, hem iş hem de yönetim konularinda Orta Asya'daki Türk devletlerine yardım etmek için  Orta Asya'ya açıldı. Büyük Türk Kucaklaşması adına OrtaAsya'daki Türk devletlerinden çok büyük destekler aldı. Orta Asya'nın bakir pazarı Hoca'ya ilaç gibi gelmiş hem yurtdışı okul işletmeciliğinde, hem ekonomik açılımda çok büyük kazançlar elde etmesine yaramıştır.

 
 Bu dönem Türk iç politikasında " savunmacı,iyi niyetli bir ulvi" rollerinde olduğu için 28 Subat'a kadar pek bir problem yaşamadi. Yıllardan beri gölgesine girdiği ANAP, DYP gibi partiler Hoca için çok büyük kalkan oluşturmuşlardı.
28 Şubat sürecinde tedavi olmak için ABD'ye gitti ve tedavisi halen sürmektedir !

 
2000'li yıllara doğru gazetelerde bir yanda hoca'nın okullarında yetişen çocukların Uluslararası başarıları bir yandan da Şakirtlerinin bazı Orta Asya ülkelerinde darbelere karıştığı, CIA adına operasyonlar yaptığı ve Türkçe'yi yabancı dil olarak çocuklara ögretmesine rağmen aslında İngilizce'yi ve Amerikan tarzı bir bakış açısını seçilmiş yabancı öğrencilere öğrettiği yazılmaya başlandı.

Görkem ve kuşku bir aradaydı....


Soğuk savaş dönemi sonrası gerek Çin'in büyümesiyle gerek SSCB perdesinin Orta Asya'nın üzerinden kalkmasıyla ekonomik faaliyet ve kaynak açısından dünyanın iki merkezi çok hareketlendi. Orta Asya ve Afrika. Bu coğrafyalar doğal kaynaklar olarak hem dünyanın kalbi ,hem de tüketim olarak dünyanın geleceğiydiler.Çok büyük bir potansiyel barındırıyorlardı.


Bu coğrafyalarda nufüz kurma mücadelesi veren ABD'nin çok büyük handikaplari vardı. Orta Asya'da SSCB döneminden kalan " Anti Amerikancılık" ve ABD'nin SSCB'nin demir perdesinden dolayı bu ülkeleri kültürel olarak tanımaması.


Afrika'da ise 1820ler'de başlayan Batı Kolonizasyonunun yakın zamanlara kadar Afrika'yı iç savaşlara ,göçlere,ayrımcılığa, kaynak talanına maruz bırakması sebebiyle ABD'nin buralarda itibar kredisinin çok düsük olması ve ayrıca Çin'in 1970ler'den beri Afrika'da çok ince diplomasi ile kurduğu bugün devasa boyutlara gelmiş siyasi ve ekonomik ilişkileri...
  Fettullah Hoca'nın okul ve iğş faaliyetlerinin ABD'nin oncelik verdigi cikar cografyalarinda olmasi gercekten cok ilginc.
 Yillar once Moon Tarikati adiyla kurulan bir tarikat de Pasifik Asya'yi hem Hristiyanlastirma hem de ABD nufuzuna sokmada cok onemli roller oynamistir. Nufusunun tamami Asya dinlerine ait olan Kore, ABD eliyle ikiye bolundukten sonra Guney Kore halkinin %50'si Hristiyanlastirilmistir. Bugun Guney Kore ile ABD arasinda hem ekonomik hem de siyasi olarak buyuk ittifaklar vardir. Bu ortaklikta Moon tarikatinin yarattigi " nufuz" calismalari da cok etkili olmustur.

Bir onceki
AKP nicin Dizayn edildi? Turkiye'nin ve Ortadogu'nun AKPlilestirilmesi sureci ve tarihi
yazimizda ABD'nin ulkemizde ve Ortadogu'da Ulusal ve Etnik merkezli bir devlet yapisi istemedigini anlatmistik. Bu yuzden Ulusalcilik ve Milliyetcilik gibi ideolojilere dayanan Kemalizm, Baaz Tipi Arap Sosyalizm'i hatta Islami Monarsiler ve oteki diktatorlukler birer birer dagitilacak, yerlerine AKP+ Fettullah tarzi Bati Demokrasisi ve Liberalizmi ile uyumlu Protestan bir Islam insa edilecektir.
 Hem Turkiye'ye cizilen yeni devlet modeli acisindan ,hem Orta Asya'da ve Afrika'da Amerikan ilgi alanlarina ve cikarlarina sasilacak derecede uyumu acisindan Fethullah Hoca Hareketi bugun itibariyle "Asr'i Saadet icin Altin Nesil " yetistirme hikayesinden cok uzaktir.
 Actigi okullar ve isletmeler “Turkce ogretiyoruz ve Turkiye'ye para kazandiriyoruz “bahanelerine de dayansa ne hikmetse Orta Asya'da ve Rusya'da Mit degil,CIA ajanligi suclamalariyla ya kapatilmaktadir,ya da kati bir kontrole tabi tutulmaktadir.
 Afrika'da Cin sirketleriyle ve actigi okullarla Cin nufuzuna karsi Fethullah Hoca'nin muthis bir kavgasi vardir. Okullarinda Ingilizce ve ABD Egitim mufredati ogretilmektedir.ABD son derece memnundur bu isten.
 Bir kac ay once basinda Fethullah hoca'ya ait bir Turk okulu ogretmeni Yemenli gostericilerin fotografini kucuk ogrencilerinden isteyince cocuklarin aileleri durumun farkina varmis ve ogretmeni komaya sokacak kadar dovmuslerdir.
 Orta Asya'da ve Afrika'da Tabelasi ve calisanlarinin Turk oldugu Fethullah hoca sirketlerinin ve okullarinin gercek bilinmemektedir.
 Afrika’da ABD cikarlarina orantili bir sekilde nufuz yaratan hoca’nin Sakirtleri yerli Afrikali halk tarafindan Turk-Musluman olmalari dolayisiyla “bizim beyazlar” diye adlandirilmaktadir.
  Turkce’yi yabanci dil, Ingilizce’yi asil dil olarak ogreten hoca ABD egitim mufredatiyla “Altin Nesilleri “ ABD  kulturuyle yetistirmektedir.

Fethullah hoca’ya Islami Cemaatlerden Islami carpittigi hatta Allah’a sirk kostugu konusunda yogun elestiriler gelmektedir. Bu konuya Protestan Islam baslikli bir yazida deginecegim ve Fethullah Hoca orgutlenmesine dair farkli bir konuya daha temas edecegim. 


 

Hiç yorum yok: