17 Ağustos 2011 Çarşamba

Rusya'da Fethullah Gülen Cemaatine Operasyon


Rusya’nın Güneyinde bulunan Ural Bölgesinde Fethullah Gülen Cemaatine ait ‘evlere’ yapılan baskında iki kişi tutuklandı. İntertass’ın İçişleri Bakanlığına dayandırdığı haberi, “terör örgütü Nurcuların çalışmaları önlendi” başlığıyla duyurdu.

Çelyabinsk Polis Merkezinden yapılan açıklamaya göre Çelyabinsk kentinde iki, Kurgan kentinde bir ‘hücre evine’ yapılan baskında çoğu şiddet ve dini içerikli 525 yazılı materyal ele geçirildiği bildirildi. Açıklamada sözkonusu materyallerden bazılarında patlayıcı yapımına ilişkin olduğunu öne sürüldü. Rus İçişleri Bakanlığı da sözkonusu ‘evlerin’ eğitim çalışmalarının yürütüldüğü ‘hücre evleri’ olduğunu kaydetti.

Açıklamada, ‘eğitmenlerin ölümü kız çocuklarına pozitif bir şey olarak dayattığı’ ifadeleri dikkat çekti. Kurgan ilindeki ‘evlere’ yapılan baskınlarda ise çok sayıda kız çocuğunun eğitildiğinin görüldüğünü ve çoğunun ailesinin bundan yeterince haber olmadığı iddia edildi.

Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi Fetullah Gülen Cemaatine ait okullar başta olmak üzere Nurcular hareketini 10 Nisan 2008 yılında ‘dini nefreti körüklediği’ gerekçesiyle ceza kanun 282. 2 maddesiyle yasaklanmıştı.

Hiç yorum yok: