21 Ağustos 2010 Cumartesi

Batman'da Ne Oluyor?-3

 
Mayınlı yalanlar

Batman'daki olay daha önce yaşanan benzer olayları hatırlatıyor. Sason'da 9 Mayıs 2008'de minibüsün yoluna mayın konuldu, 5 köylü yaşamını yitirdi. Olayın üstü örtüldü. 9 Eylül 2009'da Başkale'de görgü tanıklarına göre 15 asker yaşamını yitirdi. Mayının TSK'ye ait olduğu ortaya çıktı. 27 Mayıs 2009'da Çukurca'da 7 askeri öldüren mayının TSK'ye ait olduğu belirlendi.

Mayınlı yalanlar

Batman olayından hareketle dikkatinizi başka bir yöne daha çekmek istiyoruz. Mayın olayı olunca hakikaten olayların nasıl çarpıtıldığını yakın tarihte gördük. Bunun için birkaç örneğe bakmakta fayda var.

Öncelikle Batman'da yaşanan bir olayı ele alalım. Sason'a bağla Yücebağ beldesinden ilçe merkezine yolcu taşıyan araç, 9 Mayıs 2008'de Yuvarlıçay Mezrası yakınlarında mayın patlaması sonucu infilak etti. Araçta bulunanlardan 5 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı. Olayın ardından vali ve askeri yetkililer olayı PKK'ye mal etti, ancak yaşamını yitirenlerin yakınları korucuları ve JİTEM üyelerini işaret etti. Başlatılan soruşturma ise adeta olayı örtbas etmeye yönelik oldu ve tatmin hiçbir sonuç elde edilemedi.

Bir diğer örnek ise askerlere yönelik mayın olayı idi. 9 Eylül 2009'da Van Başkale'de mayın patlaması sonucu 3 askerin yaşamını yitirdiği açıklandı. Genelkurmay mayının PKK'ye ait olduğunu duyurdu. Ancak PKK olayla ilgilerinin bulunmadığını açıklarken, görgü tanığı asker de mayının TSK'ye ait olduğunu ve yaşamını yitirenlerin sayısının ise gizlendiğini, gerçek sayının 3 değil, 15 olduğunu söyledi. Bu olayla ilgili olarak da hiçbir tatmin edici sonuç elde edilemedi.

Aynı şekilde 27 Mayıs 2009'da Hakkari Çukurca'da mayın patlaması sonucu 7 asker yaşamını yitirdi. Genelkurmay yine PKK'ye mal etti. Ancak daha sonra ortaya çıkan belgeler, mayının TSK'ye ait olduğunu açığa çıkardı. Genelkurmay yine tatmin edici bir soruşturma yapmadı ve ikna edici bir sonuç h‰l‰ ortada yok.

Bütün bu olaylar, yaşananların perde arkasının ne olduğunu bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Bu nedenle Batman olayının da peşin hükümler yerine detaylı incelemeler sonucunda açığa çıkarılmasına ihtiyaç duyduğunu söylemekte fayda var.

Mayınlardan aynı general sorumlu

İki mayın olayının aynı askeri yetkilinin görev alanında yer alması da dikkat çekiyor. Çukurca ve Başkale'de yaşanan iki olay da şimdi Balyoz Eylem Planı dolayısıyla hakkında tutuklama kararı bulunan Van Jandarma Kolordu Asayiş Komutanı Yurdaer Olcan'ın görev alanındaydı. Ancak Çukurca'daki olayı PKK'ye mal ederek örtbas etmeye çalıştığı ses kayıtlarıyla ortaya çıkan Olcan hakkında herhangi bir soruşturma açılmadı. Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve askeri savcılığa devredilen Çukurca soruşturmasında Tümgeneral Gürbüz Kaya ile 20. Jandarma Sınır Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenirken, Olcan'dan söz dahi edilmedi.

Bitti

Hazırlayan: Nuri FIRAT

Hiç yorum yok: